Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı: Gürcüstan siyasətçiləri Xalq Müdafiəçinin müstəqil mandatına tam hörmət etməlidirlər
23 noyabr 2021-ci il tarixində Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Dunya Miyatovi xüsusi bəyanatla çıxış edərək gürcü siyasətçilərini ombudsman təsisatına hörmət etməyə və onun mandatını təşviq etməyə çağırıb.
“Gürcüstanın sabiq prezidenti Mixail Saakaşvilinin saxlanması və aclıq aksiyası ilə bağlı onun və onun əməkdaşlarının fəaliyyətinə görə Gürcüstan parlamentinin üzvlərinin Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinə qarşı açıq hücumları qəbuledilməzdir. Mən Gürcüstan Hökumətinin yurisdiksiyasında olan bütün şəxslərin hüquqlarını mümkün olan ən yüksək standartlara uyğun qorumaq üçün Xalq Müdafiəçisinin və onun heyətinin səylərini alqışlayıram.
Bu məsələ dünən Strasburqda “Gürcü Arzusu” Partiyasının sədri İrakli Kobaxidze və Gürcüstan parlamentinin Avropaya inteqrasiya komitəsinin sədri Maka Boçorişvili ilə görüşüm zamanı gündəmdə olub.
Venesiya Prinsiplərinə əsasən, üzv dövlətlər öz ombudsman təsisatlarını ombudsman təsisatının səmərəli fəaliyyətinə maneə yaratmaq məqsədi daşıyan və ya bununla nəticələnən hər hansı təhlükə və ya fəaliyyətdən tam şəkildə qorumağa borcludurlar. Mən Gürcüstan hakimiyyətini ombudsman, onun aparatı və əlaqədar ekspertlər üçün öz mandatlarını müstəqil, səmərəli və təhlükəsiz şəkildə həyata keçirə biləcəkləri şərait yaratmağa çağırıram. Effektiv, plüralist və müstəqil milli institutların inkişafı və gücləndirilməsi haqqında Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin tövsiyəsinə müvafiq olaraq (2021) 1.
Əvvəla, bütün Gürcüstan vətəndaşları üçün, həm də Gürcüstanın beynəlxalq tərəfdaşları, o cümlədən Avropa Şurası üçün öz işini beynəlxalq səviyyədə tam, müstəqil və standartlara, o cümlədən Paris və Venesiya Prinsiplərinə uyğun olaraq uğurla həyata keçirə bilən ombudsmanın təcrübəsinə əsaslana bilməsi çox vacibdir.
“Gələn ilin fevralında Gürcüstana səfərim zamanı bu və digər insan haqları məsələlərini müzakirə etməyi səbirsizliklə gözləyirəm”, - bəyanatda deyilir.

Council of Europe High Commissioner for Human Rights: Georgian Politicians Must Fully Respect the Independent Mandate of the Public Defender
On November 23, 2021, Dunja Mijatović, Council of Europe High Commissioner for Human Rights, issued a special statement urging Georgian politicians to respect the Public Defender’s institution and to facilitate the implementation of her mandate.
“Public attacks by members of the Georgian Parliament against the Public Defender of Georgia, in connection with her and her Office’s work related to the imprisonment of the former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, and his hunger strike, are unacceptable. I commend the Public Defender and her Office for their efforts to uphold the highest possible standards of protection of the human rights of all individuals over whom the Georgian authorities exercise jurisdiction.
This issue was high on my agenda during the meeting I had yesterday in Strasbourg with the Chairman of the Georgian Dream Party, Irakli Kobakhidze, and the Chair of the Committee on European Integration in the Georgian Parliament, Ms Maka Botchorishvili.
Under the Venice Principles, member states are obliged to effectively protect their Ombudsman institutions from any threats or action aiming at or resulting in any hurdles to their effective functioning. I call on the Georgian authorities to ensure that the Public Defender, her office and associated experts can operate in a climate that is conducive to them carrying out their mandate independently, effectively and safely, in line with the Recommendation (2021)1 of the Committee of Ministers of the Council of Europe on the development and strengthening of effective, pluralist and independent national human rights institutions.
It is crucially important first and foremost for all citizens of Georgia but also for Georgia’s international partners, including the Council of Europe, to be able to count on the expertise of an Ombudsman institution which is able to discharge its works independently and effectively, in full compliance with international standards, including the Paris Principles and the Venice Principles.
I look forward to discussing this and other human rights issues during my forthcoming visit to Georgia in February next year“, reads the statement.