Süni İntellekt və İnsan Hüquqları üzrə Beynəlxalq Konfrans: İmkanlar, Risklər və Daha Yaxşı Gələcəyə Baxış
27-28 may 2025-ci il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze Dohada (Qətər Dövləti) keçirilən və süni intellektlə bağlı məsələlərin müzakirə edildiyi beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Tamar Qvaramadze çıxışında süni intellektin insan hüquqlarının, o cümlədən mülki, siyasi, sosial-iqtisadi hüquqların həyata keçirilməsinə mənfi təsirindən; o, həmçinin milli insan hüquqları institutlarının öz səlahiyyətləri daxilində fərdi şikayətlərə baxması, sistemli monitorinqlər keçirməsi, təklif və tövsiyələr hazırlayıb dövlət qurumlarına təqdim etməsi, o cümlədən maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb ki, bunun nəticəsində süni intellektin insan hüquqlarına mənfi təsirini azalda bilər.
Bundan əlavə, Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini ENNHRI İdarə Heyətinin üzvü kimi Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsinin təşəbbüslərindən danışıb və şəbəkənin bu sahədəki təcrübəsini konfrans iştirakçıları ilə bölüşüb.

International Conference - Artificial Intelligence and Human Rights: Opportunities, Risks and Vision for a Better Future
On May 27-28, 2025, the First Deputy Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze, participated in an international conference held in Doha (State of Qatar), where issues related to artificial intelligence were discussed.
In her speech, Tamar Gvaramadze spoke about the negative impact of artificial intelligence on the realization of human rights, including civil, political, socio-economic rights; She also emphasized the importance of national human rights institutions, within the framework of their authority, considering individual complaints, conducting systemic monitoring, developing and submitting proposals and recommendations to state institutions, as well as holding awareness-raising events, as a result of which the negative impact of artificial intelligence can be reduced on human rights.
In addition, the First Deputy Public Defender, as a member of the ENNHRI Board, spoke about the initiatives of the European Network of National Human Rights Institutions and shared the Network's experience of recent years in this direction with the conference participants.