Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Kiyevdə rəsmi səfərdədir
2023-cü il dekabrın 7-də rəsmi səfərdə olan Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Ukrayna Ali Radasının sədr müavini Aleksandr Korniyenko ilə görüşüb. Görüşdə iki ölkə arasında insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində əməkdaşlıq məsələləri və ümumi çağırışlar müzakirə edilib.
Levan İoseliani Kiyevdə “Azadlıq və ya qorxu” mövzusunda insan hüquqları üzrə yüksək səviyyəli beynəlxalq konfransda iştirak edib.
İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin qəbul edilməsinin 75-ci ildönümü çərçivəsində keçirilən konfransda BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Volker Türk, Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarı Dunya Miyatoviç və Xorvatiya Respublikasının Ombudsmanı Tena Şimonoviç. tədbir iştirakçılarına salamlama videosu ilə müraciət ediblər.
İclasda Ukraynadakı hazırkı müharibə məsələləri, humanitar layihələr və diktaturaların aradan qaldırılması kontekstində insan hüquqlarının müdafiəsinin təsiri müzakirə edilib. Müharibə şəraitində və qələbədən sonra ölkənin yenidən qurulması ilə bağlı çətinliklərdən danışdılar; Tarixi keçmişə əsaslanaraq, geri qaytarılan ərazilərdə gələcək və gələcək infrastrukturun inkişafı uğrunda mübarizənin perspektivləri haqqında; Həmçinin, ədalət mühakiməsinə əsaslanan effektiv təhlükəsizlik təminatlarının, o cümlədən cinayətin sənədləşdirilməsi və hesabatlılığın, qanunun aliliyinin təmin edilməsi zərurəti haqqında danışdılar.
Tədbirin açılışında Ukrayna Parlamentinin Ombudsmanı Dmitri Lubinets şəxsən Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinə konfransda gəldiyinə və iştirakına görə minnətdarlığını bildirib.
Konfransda Ukrayna Ali Radasının nümayəndələri, nazirlər və baş nazirlər, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, Ukraynada akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri və Avropa ölkələrinin ombudsmanları iştirak etmiş, məruzələrlə çıxış etmişlər.

Public Defender of Georgia Pays Official Visit to Kyiv
On December 7, 2023, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, who is on an official visit to Kyiv, met with Oleksandr Korniyenko, Deputy Chairman of the Verkhovna Rada of Ukraine. Issues of cooperation between the two countries in terms of protection of human rights and common challenges were discussed at the meeting.
Levan Ioseliani also participated in the high-level international human rights conference "Freedom or Fear".
The conference was held within the framework of the 75th anniversary of the adoption of the Declaration of Human Rights, and the participants were addressed with a welcome video by Volker Türk, UN High Commissioner for Human Rights, Dunja Miatović, Council of Europe Commissioner for Human Rights, and Tena Šimonović, Ombudsman of the Republic of Croatia.
The topics discussed at the meeting included the ongoing war in Ukraine; humanitarian projects and the impact of the protection of human rights in the context of overcoming dictatorships; challenges related to the reconstruction of the country in the conditions of war and after victory; the prospects of fighting for the future on the basis of the historical past and infrastructural development of the returned territories; justice, including crime documentation and accountability, and the need to provide effective security guarantees based on the rule of law.
At the opening of the event, Dmytro Lubinets, Ukrainian Parliament Commissionerfor Human Rights, personally thanked the Public Defender of Georgia for attending and participating in the conference.
Representatives of the Verkhovna Rada of Ukraine, ministers and prime ministers, heads of international organizations, heads of diplomatic missions accredited in Ukraine and ombudsmen of European countries took part in the conference and delivered reports.