Xalq Müdafiəçi ATƏT regionunun milli insan hüquqları institutları rəhbərlərinin iclasında çıxış edib
5-6 sentyabr 2022-ci il tarixlərində Polşanın paytaxtı Varşavada ATƏT regionunun milli insan hüquqları təsisatları rəhbərlərinin görüşü keçirilib və burada milli insan hüquqları institutlarının davamlılığı və gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Tədbirin təşkilatçıları Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjariyanı qurumun üzləşdiyi problemlər və onların aradan qaldırılması yolları ilə bağlı şəxsi təcrübəsindən danışmağa dəvət ediblər.
Tədbirdə çıxış edən xalq müdafiəçisi son illərdə konstitusiyanın Gürcüstanda ombudsman aparatına verdiyi mandatın icrasına tez-tez baş verən hədələr, hücumlar və müdaxilələrdən danışıb. O qeyd edib ki, şəxsən özünün və bütün aparatının dəfələrlə yüksək vəzifəli məmurlar və zorakı qruplar tərəfindən gözdən salınması və dezinformasiya obyekti olub.
Nino Lomjaria bu çağırışlara cavab olaraq atılan addımlar və fəaliyyətlər barədə görüş iştirakçılarına məlumat verib. Beynəlxalq mexanizmlərin və təşkilatların dəstəyi xüsusilə vurğulanıb.
“Dəstəyin yaxşı nümunəsi Avropa Şurasının İşgəncələrin Qarşısının Alınması Komitəsinin xüsusi səfəri oldu ki, bizim qeyri-rəsmi idarəçiliklə bağlı hesabatımız dərc edildikdən sonra o, həbsxanalarda monitorinqlər apardı və əldə etdiyimiz nəticələri təsdiqlədi. Nəticədə bizə müəyyən edilmiş problemləri hökumətlə birlikdə müzakirə etmək imkanı verildi”, - deyə Xalq müdafiəçisi bildirib.
Sonda Nino Lomjaria vurğuladı ki, hücumlara və nüfuzdan salma kampaniyasına baxmayaraq, konstitusiyanın Xalq Müdafiəçisinə və onun ofisinə həvalə etdiyi ən mühüm işi görmək üçün motivasiya və güc vətəndaşların etimadı və beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyidir.

Public Defender Delivers Speech at the Meeting of Heads of National Human Rights Institutions from the OSCE region
On September 5-6, 2022, a meeting of heads of national human rights institutions from the OSCE region was held in Warsaw, the capital of Poland, where the issues of resilience and strengthening of national human rights institutions were discussed. The organizers of the event invited the Public Defender of Georgia to talk about her personal experience regarding the challenges faced by the institution and the ways of addressing the challenges.
In her speech, the Public Defender talked about the frequent incidents of threats, attacks and obstruction of the implementation of the mandate given by the constitution to the Public Defender’s Office in recent years. She noted that she personally and her entire office had been under attack through discrediting and disinformation campaign from the senior officials and violent groups.
Nino Lomjaria informed the participants in the meeting about the steps and activities taken in response to the challenges, emphasizing the special importance of the support of international mechanisms and organizations.
“A good example of such support was for instance a special visit of the CoE‘s CPT, which organized a monitoring visit following publication of our report regarding the informal governance in prisons. CPT confirmed our findings and this enabled us and the government to sit together and work on the identified problems”, said the Public Defender.
At the end, Nino Lomjaria emphasized that despite the attacks and discrediting campaign, the trust of citizens and the support of international community give the Public Defender and her office motivation and strength to do the important work assigned to them by the constitution.