Xalq Müdafiəçisi Vaşinqtonda rəsmi görüşlər keçirir
11-14 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Amerika Birləşmiş Ştatlarında rəsmi səfərdədir və Vaşinqtonda görüşlər keçirir.
ABŞ Dövlət Departamentində yüksək vəzifəli şəxslərlə, o cümlədən Demokratiya, İnsan Hüquqları və Əmək Bürosu (DRL), həmçinin Narkotiklərlə Mübarizə və Hüquq Mühafizə Orqanları ilə Əməkdaşlıq Bürosu (INL) və Ədalət Departamentinin Mülki Hüquqlar Bölməsi ilə görüşlər keçiriləcək.
Ağ Evdə Milli Təhlükəsizlik Şurasının Cənubi Avropa və Cənubi Qafqaz üzrə direktoru ilə görüş planlaşdırılır.
Xalq Müdafiəçisi Demokratiyaya Dəstək Milli Fondunun (NED) prezidenti ilə görüşəcək; Beynəlxalq Respublikaçılar İnstitutunun (IRİ), Milli Demokratiya İnstitutunun (MDİ) və Freedom House-un Avrasiya regional istiqamətinin direktorları və digər nümayəndələri. ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) nümayəndəsi ilə görüş nəzərdə tutulub.

On September 11-14, 2023, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani is paying an official visit to the United States of America. The Public Defender is holding meetings in Washington.
Meetings will be held at the US Department of State, including with senior officials of the Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL), as well as the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) and the Civil Rights Division of the Department of Justice.
A meeting is also scheduled in the White House with the DirectorforSouthern EuropeandSouth Caucasus at the National Security Council.
In addition, the Public Defender will meet with the President of the National Endowment for Democracy (NED); directors for Eurasian region and other representatives of International Republican Institute (IRI), National Democratic Institute (NDI) and Freedom House. A meeting with a representative of the US Agency for International Development (USAID) is also scheduled.
At the end of the visit, Levan Ioseliani will meet with representatives of the Georgian diaspora living in Washington.