Xalq Müdafiəçisinin müavini Avropa Şurası Avropa Məhkəməsinin Qərarların İcrası Departamentinin nümayəndələri ilə görüşüb
25 noyabr 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin müavini Giorgi Burcanadze Avropa Şurası Avropa Məhkəməsinin Qərarların İcrası Departamentinin nümayəndələri Pavlo Puşkar və Ketevan Tsxomelidze ilə görüşüb.
Yığıncaqda sözdə Xalq Müdafiəçisi “QAYDA 9 rabitəsi”nin göndərilməsi məsələsi müzakirə olunub. İnsan hüquqlarının müdafiəsi üzrə milli institutlar və qeyri-hökumət təşkilatları Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə müraciət etmək və Avropa Məhkəməsinin qərarlarının icrası ilə bağlı məlumat vermək hüququna malikdirlər.
Həmçinin Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin Avropa Məhkəməsinin qərarlarının icrası prosesində fəal iştirakı müsbət hal kimi qeyd olunub. 2018-2022-ci illərdə Xalq Müdafiəçisi Avropa Ədalət Məhkəməsi hissəsinə 18 müraciət təqdim edib.
Tərəflər, həmçinin Avropa Şurası Avropa Məhkəməsinin Qərarların İcrası Departamenti ilə Xalq Müdafiəçisi Aparatı arasında gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.

Deputy Public Defender Meets with Representatives of Department for Execution of Judgments of European Court of Council of Europe
On November 25, 2022, the Deputy Public Defender of Georgia, Giorgi Burjanadze, met with Pavlo Pushkar and Ketevan Tskhomelidze, representatives of the Department for the Execution of Judgments of the European Court of the Council of Europe.
The possibility of the Public Defender to submit communications under RULE 9 was discussed at the meeting. National human rights institutions and non-governmental organizations have the right to address communications to the Committee of Ministers of the Council of Europe and provide information on the execution of judgments of the European Court.
The active involvement of the Public Defender of Georgia in the process of execution of judgements of the European Court was positively noted at the meeting. In 2018-2022, the Public Defender submitted 18 communications relating to the execution of judgements of the European Court.
The parties also discussed the opportunities of future cooperation between the Public Defender’s Office and the Department for the Execution of Judgments of the European Court of the Council of Europe.