Xalq Müdafiəçisinin Avropa Birliyi strukturlarının və Şimali Atlantika İttifaqının nümayəndələri ilə görüşləri
11-14 aprel 2022-ci il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria Belçika Krallığının paytaxtı Brüsseldə Avropa Birliyi strukturlarının və Şimali Atlantika İttifaqının nümayəndələri ilə rəsmi görüşlər keçirmişdir.
Görüşlərdə ölkədə insan hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı mövcud vəziyyət, Assosiasiya Sənədi üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsi və Gürcüstanın Avropa strukturlarına inteqrasiyası imkanlarından danışılıb. Xalq Müdafiəçisi, Avropaya inteqrasiya prosesinin asanlaşdırılmasına cavabdeh olan konstitusiya orqanı kimi, Avropa Birliyinin Gürcüstandan gözləntilərini öyrənməkdə maraqlıdır və bu prosesə əhəmiyyətli biznes töhfəsi verməyə hazırdır.
Brüsseldəki görüşlər Xalq Müdafiəçisi İnstitutuna etimadı vurğuladı və bu müstəqil konstitusiya qurumunu dəstəklədiklərini bir daha vurğuladı.
Xalq Müdafiəçisi görüşlərin nəticələri və alınan məlumatlar barədə gürcü cəmiyyətinə ətraflı məlumat verəcək.
Ombudsman NATO baş katibinin Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Xavyer Kolomina Piriz, Avropa Parlamentinin üzvü Naço Sançez Amor və Gürcüstan üzrə məruzəçi Sven Mikser, Silvia Koniska, üzv Baiba Aleksejuka-Tavaresa ilə görüşüb.
Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin (EEAS) idarəedici direktoru Michael Siebert və Gürcüstan İşçi Qrupunun üzvləri ilə də görüşlər keçirilmişdir; Avropa Qonşuluq və Genişlənmə Danışıqlarında (DG NEAR), Gürcüstan və Moldovanın İqtisadi İnvestisiya Planı İşçi Qrupu və Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya İşçi Qrupunun (COEST) sədr müavini.

Public Defender’s Meetings with Representatives of EU Structures and North Atlantic Alliance
On April 11-14, 2022, Public Defender Nino Lomjaria held official meetings with representatives of the EU structures and the North Atlantic Alliance in Brussels, the capital of the Kingdom of Belgium.
The topics of discussion at the meetings were the human rights situation in the country, fulfillment of obligations under the Association document and Georgia's integration into European structures. The Public Defender, as a constitutional body responsible for facilitating European integration, is interested in the expectations of the EU for Georgia and is eager to make a significant contribution to this process.
Confidence towards the Public Defender's institution was underscored at the meetings and support was reiterated for this independent constitutional body.
The Public Defender will inform the Georgian society in detail about the results of the meetings and the information obtained.
The Public Defender met with Javier Colomina Piriz, NATO Secretary General's Special Representative for the South Caucasus, Nacho SánchezAmor, Member of the European Parliament, Sven Mikser, Member of the European Parliament and Rapporteur for Georgia, Sylvia Koniska, member of the Cabinet of the new President of the European Parliament, and BaibaAleksejuka-Tavaresa, member of the Cabinet of the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy (HR/VP).
Meetings were also held with Michael Siebert, Managing Director of the European External Action Service (EEAS), and members of the working group on Georgia, as well as the group working on Georgia and Moldova's economic investment plan at the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR), and Deputy Chair of the Working Party on Eastern Europe and Central Asia (COEST).