Avropa İttifaqı Səfiri vəzifəsini yerinə yetirən şəxslə görüş
26 Avqust 2021 -ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjariya Avropa Birliyinin Gürcüstandakı səfiri vəzifəsini yerinə yetirən Julien Kramp ilə görüşdü.
Görüşdə tərəflər seçkiqabağı mühitlə bağlı məsələləri müzakirə ediblər. Ombudsman, əsasən siyasi təzyiqlər, təqiblər, işdən çıxarılma və ya digər təhdidlərlə əlaqədar siyasi partiyaların ofisinə verdiyi şikayətləri araşdırdı. Xalq Müdafiəçisi, iddia edilən pozuntular faktlarını fəal şəkildə araşdırır, siyasi partiyaların üzvü olan vətəndaşlarla ünsiyyət qurur və məsələni öyrəndikdən sonra mandatına uyğun olaraq cavab verəcək.
Ölkədəki epidemioloji vəziyyətdən və pandemiyanın yaratdığı təhlükələrdən də danışdılar; Vətəndaşların həyat və sağlamlıq hüquqlarını qorumaq və artan ölüm sayını dayandırmaq üçün seçkilərin təxirə salınması ilə bağlı siyasi müzakirələrə başlamağın məqsədəuyğun olduğunu qeyd edən Xalq Müdafiəçisi, vəzifəsini Səfirin vəzifəsini yerinə yetirən şəxsə bildirdi.
Görüşdə xüsusilə 5 iyul hadisələri ilə əlaqədar olaraq jurnalistlərə qarşı zorakılığın artması halları və bu hadisələrlə bağlı davam edən araşdırmanın çatışmazlıqları vurğulandı.

Meeting with Acting EU Ambassador
On August 26, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Julien Crampes, Acting Ambassador of the European Union to Georgia.
The parties discussed issues related to the pre-election environment. The Public Defender spoke about the complaints filed by political parties with the Public Defender’s Office, mainly concerning alleged political pressure, harassment, dismissal and other threats. The Public Defender actively examines alleged violations, communicates with members of political parties and will respond to the relevant cases in accordance with her mandate.
Other topics discussed at the meeting were the epidemiological situation in the country and the dangers posed by the pandemic; The Public Defender noted that in order to protect the rights to life and health and to stop the growing death toll, it is appropriate to start a political discussion of the postponment of elections.
The increased number of cases of violence against journalists, especially the events of July 5, and the shortcomings in the ongoing investigation were also highlighted at the meeting.