“Kənd həkimi” dövlət proqramı çərçivəsində əhalinin ilkin səhiyyə xidmətlərindən istifadəsinin monitorinqinin nəticələri
Bu hesabat “Kənd həkimi” dövlət proqramı çərçivəsində infrastrukturun və əhalinin ilkin səhiyyə xidmətlərinə çıxışının monitorinqinin nəticələrinə əsaslanır.
Monitorinq İmereti, Quriya, Kaxeti, Samtsxe-Cavaxeti, Raça-Leçxumi və Kvemo Svaneti vilayətlərinin 18 bələdiyyəsinin 57 kənd ambulatoriyasında aparılıb.
Bu tip monitorinq ilk dəfə olaraq 2019-cu ildə Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən aparılıb və bu monitorinq zamanı xidmətlərin əlçatanlığı və keyfiyyəti ilə bağlı bir sıra kəskin problemlər müəyyən edilib. 2022-ci ildə təkrar monitorinqlər bir sıra çətinlikləri üzə çıxardı. Onların arasında:
• Ambulatoriya binalarının əksəriyyəti minimum tualet standartlarına, gigiyena və dezinfeksiya tələblərinə cavab vermir.
• Bəzi bölgələrdə elektrik/daimi su təchizatı sisteminin sökülməsi/bərpa edilməsi lazımdır.
• Bəzi poliklinikalar yerləşdiyi yerə uyğun istilik sistemi ilə təmin olunmayıb (elektrik və ya təbii qaz sistemləri)
• Bəzi ambulatoriya və tibb mərkəzləri məhdud imkanlı şəxslər üçün uyğunlaşdırılmış yerlərin təşkili standartlarına cavab vermir.

The present report is based on the results of the monitoring of infrastructure and access to primary health care services within the framework of the Rural Doctor State Programme.
The monitoring was carried out in 57 rural outpatient clinics in 18 municipalities of Imereti, Guria, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions.
The Public Defender’s Office conducted this type of monitoring for the first time in 2019, as a result of which a number of serious problems were identified relating to accessibility and quality of services. In 2022, repeated monitoring revealed a number of challenges, including:
• The majority of outpatient clinics do not meet the minimum standards of toilet, hygiene and disinfection requirements
• In some regions, it is necessary to arrange/rehabilitate electricity/24-hour water supply system
• Some of the outpatient clinics are not provided with proper heating system appropriate for the location (with electricity or natural gas system)
• Some of the outpatient clinics and medical centers do not meet the standards of adapting space for persons with disabilities.
The report discusses in detail the key findings of the monitoring and offers relevant recommendations.