20 iyun Beynəlxalq Qaçqınlar Günüdür
20 iyun Beynəlxalq Qaçqınlar Günüdür. Bu günün məqsədi münaqişələr və insan hüquqlarının pozulması səbəbindən öz ölkəsini tərk etməyə məcbur olmuş və xarici ölkələrdə təhlükəsiz sığınacaq axtaran həssas kateqoriyalara xüsusi diqqət yetirməkdir.
Dünyada 89 milyondan çox məcburi köçkün var[1], o cümlədən təxminən 27 milyon qaçqın, onların yarısı yetkinlik yaşına çatmayanlardır. Qaçqınların hüquqi, sosial və iqtisadi hüquqlarının həyata keçirilməsini təmin etmək üçün qəbul edən dövlətin xüsusi diqqətinə ehtiyacı var.
Rusiya Federasiyasının hərbi təcavüzü nəticəsində milyonlarla Ukrayna vətəndaşı qaçqın vəziyyətinə düşdüyü üçün bu il qaçqınların hüquqları ilə bağlı maarifləndirmə və məlumatların yayılması xüsusilə vacibdir. Təxminən 7 milyondan[2] çox ukraynalı öz vətənlərini tərk edərək Avropa ölkələrinə, o cümlədən Gürcüstana sığınıb.
Ukrayna vətəndaşlarına hökumət və özəl sektor tərəfindən adekvat və təcili yardım göstərilsə də, onların köçürülməsi və sosial və iqtisadi xidmətlərə çıxışı ilə bağlı problemlər qalmaqdadır. Xalq Müdafiəsi İdarəsinin nümayəndələri tərəfindən aparılan monitorinqlər və Ukrayna vətəndaşlarının müraciətlərinin öyrənilməsi nəticəsində məlum olur ki, uzunmüddətli yaşayış xüsusi problemdir.
Xalq müdafiəçisi ümid edir ki, hökumət Gürcüstana sığınan Ukrayna vətəndaşlarına layiqli şərait yaratmaq üçün bütün tədbirləri görəcək.
Beynəlxalq Qaçqınlar Günü kontekstində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi İnsa Oğuzun “Darıalı” sərhəd-keçid məntəqəsindəki hüquqi durumuna növbəti dəfə münasibət bildirib. Jurnalist hələ də neytral zonadadır və qeyri-münasib şəraitdədir. O, hələ ki, Miqrasiya Departamentinə göndərilməyib və sığınacaq proseduruna çıxışı yoxdur. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi aidiyyəti qurumları İnsa Oğuza minimum yaşayış şəraiti yaratmağa, onun təhlükəsiz əraziyə çıxışına və beynəlxalq müdafiəyə şərait yaratmağa çağırır.
Sığınacaq hüququ insan hüquqları qanunu ilə təmin edilən hüquqdur. Ona görə də dövlətin qaçqın və sığınacaq axtaran şəxslərin beynəlxalq və milli qanunlarla tanınan hüquqlarını müdafiə etməsi vacibdir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Beynəlxalq Qaçqınlar Gününün qeyd edilməsinə qoşulur və ümid edir ki, qaçqınların və sığınacaq axtaranların beynəlxalq müdafiəsi təmin olunacaq və onların problemlərinin uzunmüddətli həlli yolları təşviq ediləcək.

June 20 Marks World Refugee Day
June 20 marks World Refugee Day. The aim of this day is to pay special attention to the vulnerable category of people who have been forced to leave their countries due to conflicts and human rights violations and seek safe asylum in foreign countries.
There are more than 89 million displaced people in the world,[1] including approximately 27 million refugees, half of whom are minors. Refugees need special attention from the host countries in order to realize their legal, social and economic rights.
This year it is especially important to raise awareness and disseminate information about the rights of refugees, as millions of Ukrainian citizens have become refugees as a result of the military aggression of the Russian Federation. More than 7 million Ukrainians[2] have fled their homeland and taken refuge in European countries, including in Georgia.
Although the citizens of Ukraine have been provided with adequate and immediate assistance by the Government and the private sector, their resettlement and access to social and economic services remain problematic. As a result of the monitoring carried out by the representatives of the Public Defender's Office and the study of the applications of Ukrainian citizens, it becomes clear that long-term resettlement is a special problem.
The Public Defender hopes that the Government will take all measures to provide decent conditions for the citizens of Ukraine who have taken refuge in Georgia.
In the context of the World Refugee Day, the Public Defender of Georgia is once again responding to the rights situation of Insa Oguz at the Dariali border checkpoint. The journalist is still in the neutral zone, under inappropriate conditions. She has not yet been referred to the Migration Department and has no access to the asylum procedure. The Public Defender of Georgia calls on the relevant authorities to provide Insa Oguz with minimum living conditions and access to a safe area and international protection.
The right to asylum is a right guaranteed by human rights law. Therefore, it is important for the State to protect the rights of refugees and asylum seekers, which are enshrined in international and national laws.
The Public Defender of Georgia joins the celebration of the World Refugee Day and hopes that international protection of refugees and asylum seekers will be ensured and long-term solutions to their problems will be promoted.