Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri saxlanılanlara baş çəkiblər
Fevralın 2 və 3-də Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri Tbilisidə keçirilən etiraz aksiyası zamanı Tbilisi və Duşeti şəhərlərindəki müvəqqəti saxlama təcridxanalarında və İnqorokva Universitetinin klinikasında inzibati qaydada həbs edilmiş 25 nəfərə baş çəkiblər. Nümayəndə həmçinin “Vivamed” klinikasında “TV Pirveli”nin operatoru Nikoloz Kokaiaya baş çəkib.
Həbs olunanların demək olar ki, hamısının, yəni 22 nəfərin hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən pis rəftar faktlarını göstərməsi narahatlıq doğurur. Saxlanılanlardan 9-u həm həbs olunarkən, həm də mikroavtobusa mindirildikdən sonra onlara qarşı kobud rəftar edildiyini, onlara qəsdən fiziki təzyiq göstərildiyini bildirib.
Saxlanılan şəxslərdən 11-də əsasən üz nahiyəsindən görünən xəsarətlər olub. Xüsusilə narahatedici haldır ki, klinikaya daxil olan insanlarda beyin silkələnməsinə xas simptomlar - ürək döyüntüsü və baş ağrıları müşahidə olunurdu. Klinikada saxlanılanlardan biri göz yuvasından xəsarət alıb. Müvəkkillə müsahibə zamanı onun gözləri sarğı və sarğı ilə bağlanmışdı.
Saxlanılanların sözlərinə görə, təəssüflər olsun ki, onların saxlanması heç bir fərq qoyulmadan həyata keçirilib, baxmayaraq ki, saxlanılanların bəzilərinin dediyinə görə, onlar hətta yolun hərəkət hissəsində olmayıb, səkidə saxlanılıblar.
Artıq Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən kobud rəftar və digər qanun pozuntuları faktlarına müvafiq hüquqi cavab verilməsi üçün Xüsusi İstintaq Xidmətinə və Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət edilib və aparılan məhkəmə prosesləri nəzarətdə saxlanılacaq.

Public Defender's Representatives Visit Detainees
On February 2 and 3, Public Defender's representatives visited 25 persons detained on administrative charges during a protest rally in Tbilisi, in the temporary detention centers of Tbilisi and Dusheti, and at the Ingorokva University Clinic. Representatives also visited Nikoloz Kokaia, the cameraman of TV Pirveli, at the VivaMedi clinic.
It is alarming that almost all the detainees, namely 22 persons, indicate ill-treatment by law enforcement officers. 9 detainees noted that they were ill-treated both during their arrest and after they were put in a minibus, where they were deliberately physically abused.
11 of the detainees had visible injuries, mainly to the face. It is particularly worrying that the hospitalized people had symptoms typical of a concussion - nausea and headache. One of the detainees had an injury to the eye socket. At the time of the interview with the Public Defender's representative, his eye was being treated and bandaged.
According to the detainees, unfortunately, their detention was carried out indiscriminately, despite the fact that, according to some of them, they were not even on the roadway, but on the sidewalk, when they were arrested.
The Public Defender's Office has already applied to the Special Investigation Service and the Ministry of Internal Affairs for ensuring appropriate legal response to the cases of ill-treatment and other violations of the law. The Public Defender's Office will continue to monitor the ongoing legal proceedings.