Gürcüstanda qadınlara qarşı cinsi zorakılıq cinayətlərinə görə ədalətin həyata keçirilməsi
8 dekabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın xalq müdafiəçisi və Avropa Şurası ortaq onlayn konfrans keçirdi və burada Avropa Şurası tərəfindən dəstəklənən Qadına Cinsi Zorakılığa Ədliyyə tərəfindən edilən bir sorğunun nəticələrini təqdim etdi. Bu sorğu, İstanbul Konvensiyası və İnsan Hüquqları Standartları baxımından cinsi zorakılıq cinayətlərinə görə cinayət təqibini qiymətləndirən Gürcüstanda ilk hesabat olduğundan məzmun baxımından unikaldır.
Tədqiqat, 2017-ci ildə İstanbul Konvensiyasının təsdiqlənməsindən sonra cinsi zorakılığa qarşı qanunvericilik və məhkəmə maneələrini nəzərdən keçirir və bu cür cinayətlərə dair qanunvericilik, siyasət və praktikanı təkmilləşdirilməsi üçün tövsiyələr verir.
Tədbirdə Gürcüstanın xalq müdafiəçisi Nino Lomcaria, Avropa Şurası Gürcüstan Ofisinin rəhbəri Natalia Vutova və Baş nazirin insan hüquqları və cinsiyyət bərabərliyi məsələləri üzrə müşaviri Lela Akiaşvili çıxış etdilər.
Tədqiqatın əsas tapıntılarına görə, Gürcüstanda cinsi təcavüz faktlarına görə müraciətlik nisbəti hələ də aşağıdır və ədalət yalnız az sayda işdə təmin olunur. 2 illik istintaq dövründə (2017-ci ilin iyunundan 2019-cu ilin mayına qədər) polisə cinsi zorakılıq barədə 361 məlumat daxil olmuş, bunlardan 251 iş araşdırılmış və yalnız 26 hökm verilmişdir. Bunlardan 20-si cinsi təcavüz törətməkdə günahkar kimi tanındı, 6-sı isə cinsi təcavüzdə bəraət aldı. İşlərin heç birində ədalət sistemi cinsi zorakılığı qadınlara qarşı ayrıseçkilik forması kimi qəbul etməmişdir.
Bununla birlikdə, Gürcüstan Cinayət Məcəlləsində cinsi zorakılıq günahının tərifləri (Maddə 137-139) beynəlxalq insan hüquqları standartlarının tələb etdiyi kimi qurbanın sərbəst və könüllü razılığının olmamasına əsaslanmır.
Cinsi zorakılıq hallarında dəlil standartı praktik olaraq kifayət qədər məhdudlaşdırıcı və sərtdir, zərərçəkmişin ifadələri müxtəlif mənbələrdən gətirilən dəlillərlə təsdiqlənmədikcə cinayətkar məhkəməyə cəlb olunmur. Bu cür standartlar insan hüquqları sənədlərinin tələblərinə ziddir və günahkarların cəzasız qalmasına səbəb olur.
Qadın məhkəmə ekspertlərinin azlığı çox vaxt zərərçəkmişin müayinəsinə mane olur. Əksər hallarda praktikada ekspert rəyinin olmaması istintaqın davam etməməsi və günahkarın məsuliyyət daşımaması deməkdir. Cinayət prosesi zamanı qurbanlara tez-tez alçaldıcı suallar verilir, bu, onların ləyaqətlərinin pozulmasına, etibarlılığının şübhə altına salmasına və bəlkə də ikinci dərəcəli zərərlərinə səbəb olur.
Tədqiqat iclasda hüquqşunas Tamar Dekanosidze tərəfindən təqdim edildi. Daxili İşlər nazirinin müavini Nino Tsatsiashvili, Baş Prokurorun müavini Natia Merebaşvili, Vəkillər Kollegiyasının İcraçı direktoru Qiorqi Çexani ölkədəki mövcud vəziyyət və çətinliklərdən danışıblar. Və Gürcüstan Ali Məhkəməsinin Analitik şöbəsinin nümayəndəsi Elene Ğvincilia. Cinsi təcavüz hadisələri və razılığa əsaslanan cinsi zorakılıq qanunvericiliyi Avropa Şurasının mütəxəssisi Coanna Evans tərəfindən Böyük Britaniyanın timsalında nəzərdən keçirildi. Onlayn konfransı Gürcüstanın xalq müdafiəçisi müavini Yekaterine Sxiladze idarə etdi.
İclasda hökumət və qeyri-hökumət sektorunun, yerli və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak etmişdir.

Administration of Justice on Sexual Violence Crimes against Women in Georgia
On December 8, 2020, the Public Defender of Georgia and the Council of Europe held a joint online conference and presented the findings of the study conducted with the support of the Council of Europe on the administration of justice on sexual violence crimes against women.
The study analyses the legislative and judicial barriers relating to cases of sexual violence after the ratification of the Istanbul Convention in 2017 and offers recommendations for improving legislation, policies and practices in relation to such crimes. The study is unique, as it is the first report in Georgia to assess criminal proceedings relating to crimes of sexual violence in the context of the Istanbul Convention and human rights standards.
Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, Natalia Voutova, Head of the Council of Europe Office in Georgia and Lela Akiashvili, Advisor to the Prime Minister on Human Rights and Gender Equality Issues, delivered welcome speeches at the event.
According to the key findings of the study, the rate of reporting the cases of sexual violence is still low in Georgia and justice is administered only in a small number of cases. During the 2-year reporting period (from June 2017 to May 2019), 361 reports of sexual violence were received by the police. Investigation was launched in 251 cases, although verdicts were delivered only in 26 cases. Of these, 20 people were found guilty of committing sexual violence, while 6 were acquitted. Sexual violence has not been recognized as a form of discrimination against women in any of the cases.
In addition, the definitions of sexual violence in the Criminal Code of Georgia (Articles 137-139) are not based on the lack of free or voluntary consent of the victim, as required by international human rights standards.
The standard of evidence is quite restrictive and tough in relation to cases of sexual violence; the perpetrator is not held accountable unless the testimony of the victim is supported by evidence obtained from various sources. Such standards contradict the requirements of human rights instruments and lead to the impunity of perpetrators.
The lack of female forensic experts often hinders the examination of the victim. The lack of an examination report in most cases means that the investigation will not continue and the perpetrator will not be held accountable. And during criminal proceedings, victims are often asked degrading questions, which may harm their dignity, question credibility and cause secondary victimization.
The study was presented by lawyer Tamar Dekanosidze. Nino Tsatsiashvili, Deputy Minister of Internal Affairs, Natia Merebashvili, Deputy Prosecutor General, Giorgi Chekhani, Executive Director of the Bar Association and Elene Gvinjilia, representative of the Analytical Department of the Supreme Court of Georgia, spoke about the current situation and challenges in the country. Council of Europe expert Joanna Evans spoke about the practice of the United Kingdom relating to sexual violence and consent-based sexual violence legislation. The online conference was moderated by the Deputy Public Defender of Georgia, Ekaterine Skhiladze.
The meeting was attended by representatives of governmental and non-governmental sector, local and international organizations.