5 iyul 2021-ci il zorakılığından bir il sonra Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
5 iyul 2021-ci il tarixində qabaqcadan təşkil olunmuş qruplar Tbilisinin müxtəlif yerlərində çoxlu sayda mülki şəxsə qarşı qrup zorakılığı törədiblər. Jurnalistlər və vətəndaşlar müxtəlif dərəcəli sağlamlıq xəsarətləri alıb, LGBTQ+ icmasının nümayənd ələri və onların tərəfdarları dinc toplaşma və nümayiş hüququndan istifadə edə bilməyib, jurnalistlərin peşə fəaliyyətinə mane olub, vətəndaşların əmlakına da ziyan vurulub və məhv edilib. Ağır cinayətin törədilməsindən bir ildən çox vaxt keçməsinə baxmayaraq, cinayətin təşkilatçıları cəzalandırılmır və yeni qanunsuz əməllərdə iştirak edirlər .
Xalq müdafiəçisinin hüquqi qiymətləndirməsinə görə, 2021-ci il iyulun 5-də baş vermiş zorakılığın təşkili və rəhbərliyini əks etdirən ictimai videomateriallar sərbəst şəkildə əsaslı şübhə standartına çatır ki, hətta Zurab Maxaradze də qruplaşma zoraçılığının təşkili ittihamı ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb oluna bilsin. Lakin iyulun 5-də baş vermiş zorakılıq hadisələrindən bir il keçməsinə baxmayaraq, prokurorluq qrup zorakılığının təşkilinə görə heç bir şəxsə qarşı cinayət təqibi başlatmayıb. İctimayi şəkildə insanları zorakılığa çağıran Spiridon Tskifurişviliyə qarşı ittiham irəli sürülməyib.
Hazırda 53 nəfərin 5 iyul qrup zorakılığının qurbanı olduğu məlum olub, 27 nəfər barəsində cinayət işi başlanıb. Hal-hazırda Xalq Müdafiəçisi Aparatı zorakılıqda iştirak edənlərin bir neçə məhkumluğunu öyrənir. Xalq Müdafiəçisi dəfələrlə açıqlanan iş materiallarına tam şəkildə daxil edilməsini xahiş etsə də, nəticəsi olmayıb.
İctimaiyyətə xatırlatmaq istərdik ki, Gürcüstanın Avropa Komissiyası tərəfindən Avropa Birliyi üzvlüyünə namizədliyi üçün ilkin şərtlərdən biri həssas qrupların müdafiəsi və zorakılıq törədənlər və təşkilatçılar üçün daha effektiv ədalət mühakiməsidir.
5 iyul qanunsuz hərəkətləri və irimiqyaslı zorakılığın təşkilatçı qrupu 2021-ci ildə vətəndaşlardan ibarət siyasi partiya yaratdı. Onların əvvəlki və sonrakı bəyanatlarının bir çoxunda konstitusiya quruluşunu devirmək, müxtəlif növ ixtilafları qızışdırmaq, zorakılığı təşviq etmək və ya zorakılıq əlamətlərini ehtiva edən əlamətlər var və müharibə təbliğatıdır. Məhz bu səbəbdən adıçəkilən siyasi partiyanın fəaliyyətinin qadağan edilməsi ilə bağlı konstitusiya iddiası hazırlamışıq. Xalq müdafiəçisinin bu əsasla Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etmək səlahiyyəti olmadığı üçün biz iddia layihəsini Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etmək səlahiyyətinə malik olan bir neçə quruma təqdim etmişik və ümid edirik ki, onlar məhkəmədə icraata başlayacaqlar.

On July 5, 2021, pre-organized groups committed group violence against a large number of civilians in different locations of Tbilisi. Journalists and citizens suffered health injuries of various degrees, representatives of the LGBTQ+ community and their supporters could not enjoy the right to peaceful assembly and demonstration, journalists were prevented from carrying out their professional activities, property of citizens was damaged and destroyed. More than a year after the commission of the serious crime, the organizers of the crime still go unpunished and participate in new illegal activities.
According to the Public Defender’s legal assessment, the publicly available video footage showing the organization of the violence of July 5, 2021, freely reach the standard of reasonable suspicion in order to launch criminal proceedings at least against Zurab Makharadze for organizing group violence. However, even a year after the violent events of July 5, the Prosecutor's Office has not initiated criminal prosecution against any person for organizing group violence. No prosecution has been launched against Spiridon Tskipurishvili either, who publicly called hundreds of people to violence.
At this stage, 53 people have been identified as victims of the July 5 group violence and criminal prosecution has been launched against 27 people. The Public Defender’s Office is currently studying several convictions of those involved in the violence. The Public Defender has repeatedly and publicly requested full access to the mentioned case materials, but to no avail.
We would like to remind the public that the European Commission has defined the very protection of vulnerable groups and more effective justice for perpetrators and organizers of violence as one of the prerequisites for Georgia to receive candidate status for EU membership.
The organizer group of the July 5 illegal actions and large-scale violence founded a political party of citizens in 2021. Many of their previous and subsequent statements contain signs of overthrowing the constitutional order, aim to stir up various types of strife, incite violence or contain signs of violence, and represent propaganda for war. It is for this reason that we have prepared a constitutional lawsuit regarding the banning of the mentioned political party. Since the Public Defender does not have the authority to apply to the Constitutional Court on this ground, we filed the draft lawsuit with several entities authorized to apply to the Constitutional Court and we hope that they will initiate proceedings in the court.