Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin qadın qətlləri ilə bağlı bəyanatı
Son üç gündə üç qadının qətlə yetirilməsi faktının ictimaiyyətə məlum olması problemin miqyasından və ölkədəki həyəcanlı vəziyyətindən bir daha xəbər verir. Xalq Müdafiəçisinə məxsus rəsmi statistik məlumatlara görə, 2022-ci il yanvarın 1-dən avqustun 31-dək qadınların öldürülməsi ilə bağlı 14, adam öldürməyə cəhdlə bağlı 23 fakt qeydə alınıb. Bunlara son hallar da əlavə olunur.
Xalq Müdafiəçisi hər il qadınların öldürülməsi və öldürülməsinə cəhd hallarını araşdırır və mövcud çağırışlara cavab olaraq aşağıdakı istiqamətlərdə təcili addımların atılmasını vacib sayır:
Qurbanların müdafiəsi və onlara kömək göstərilməsi üzrə tədbirlərin gücləndirilməsi - zorakılıqdan müdafiə tədbirlərinin həyata keçirilməsi sürətinin artırılması vacibdir. Onların arasında mühüm vasitələrdən biri də elektron nəzarətdir ki, təəssüf ki, bundan səmərəli istifadə olunmur. (2021-ci ildə ailə daxili zorakılığı halları üzrə cəmi 14, qadınlara qarşı zorakılıq halları üzrə isə 1 nəfərə elektron nəzarət tətbiq edilib.) Bundan əlavə, mövcud risklərin qiymətləndirilməsi mexanizminin nəzərdən keçirilməsi və mümkün boşluqların müəyyən edilməsi vacibdir.
İşlərə cavab vermək və cinayət hüququ siyasətinin sərtləşdirilməsi - mövcud təcrübə göstərir ki, qadınlara və ailədə zorakılıq hallarında səmərəli və vaxtında ədalət mühakiməsi vacibdir. Qətllərin və qəsdən adam öldürməyə cəhdlərin əhəmiyyətli hissəsini təkrar cinayətlər təşkil edir ki, bu da həyata keçirilən tədbirlərin hadisənin təkrarlanmasına profilaktik təsir göstərmədiyini göstərir.
Qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxili zorakılığı hallarının qarşısının alınmasının və erkən aşkarlanmasının gücləndirilməsi - bütün qurumların səylərinin gücləndirilməsi və halların erkən aşkarlanması və qarşısının alınması üçün əlaqələndirilmiş tədbirlərin həyata keçirilməsi vacibdir. Həmçinin dövlətin siyasətinin ictimailəşdirilməsi üçün ictimai bəyanatlar və ictimai xadimlərin və siyasətçilərin rəyləri mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bundan əlavə, Xalq Müdafiəçisi qadınların öldürülməsi və öldürülməsinə cəhd hallarının artması ilə əlaqədar Gürcüstan Hökümətində mövcud olan gender bərabərliyi, qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxili zorakılığı məsələləri ilə məşğul olan qurumlararası komissiyanın təcili cavab tədbirləri planının hazırlanması üçün dərhal iclas keçirilməlidir.

Public Defender’s Statement on Killings of Women
In the last three days, three cases of killings of women have been reported, which once again indicates the scale of the problem and the alarming situation in the country. According to the official statistical data available to the Public Defender, from January 1 to August 31, 2022, 14 cases of murder and 23 cases of attempted murder of women were reported, excluding the three recent cases.
Every year, the Public Defender studies the cases of murder and attempted murder of women and considers it important to immediately take the following steps in response to the existing challenges:
To strengthen measures to protect and assist victims - It is important to increase the rate of practical implementation of measures aimed at protecting against violence. Among them, one of the important tools is electronic surveillance, which unfortunately is not effectively used. (In 2021, electronic surveillance was imposed only on 14 persons relating to domestic violence and on one person relating to violence against a woman.) In addition, it is important to review the existing risk assessment mechanism and identify gaps.
To respond to cases and tighten the criminal law policy – The current practice shows that effective and timely administration of justice is important in cases of violence against women and domestic violence. A significant part of the cases of murder and attempted murder are repeat crimes, which indicates that the response to previous crimes did not have a preventive effect on the reoccurrence of the incident.
Strengthen prevention and early detection of cases of violence against women and domestic violence - It is important to strengthen the efforts of all agencies and implement coordinated actions for early detection and prevention of cases. Public statements by public figures and politicians are also important in order to voice the policy of the State.
In addition, the Public Defender considers it important that due to the increased number of cases of murder and attempted murder of women, the inter-agency commission of the Government of Georgia working on issues of gender equality, violence against women and domestic violence, hold a meeting for the development of an immediate response plan.