Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ilə cinayət ədaləti sahəsində çalışan vəkillər arasında işgüzar görüş keçirildi
9-10 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi, Gürcüstan Vəkillər Kollegiyası və Hüquqi Yardım Bürosu arasında işgüzar görüş keçirildi. Görüşdə birbaşa Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani, Vəkillər Kollegiyasının sədri David Asatiani və Hüquqi Yardım Bürosunun direktoru David Simonia iştirak etdi.
İşçi görüşdə ölkədə ədalətli məhkəmə araşdırması hüququnun, o cümlədən effektiv müdafiə hüququnun həyata keçirilməsi səviyyəsi müzakirə edildi. Xalq Müdafiəçisi Aparatı bu hüquqa nəzarət prosesində aşkar edilmiş tapıntıları, müəyyən edilmiş hüquq pozuntuları faktlarını və problemlərin aradan qaldırılması üçün Ofis tərəfindən hazırlanmış tövsiyələri müxtəlif qurumlara təqdim etdi.
Cinayət işlərində neytral sübutlar probleminə, məxfilik öhdəliyinin əhatə dairəsinə, vəkillər və təqsirləndirilən şəxslər arasında məxfi və məhdudiyyətsiz ünsiyyət aspektlərinə, inzibati qaydada saxlanılan/həbs edilən şəxslərin müdafiə hüququna və s. əhəmiyyətli diqqət yetirilmişdir.
Öz növbəsində, vəkillər iş təcrübələrindəki çətinlikləri və müdafiə hüququnun daha yaxşı həyata keçirilməsi üçün baxışlarını Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə bölüşdülər.
Görüşdə Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə Vəkillər Kollegiyası arasında daha sıx gələcək əməkdaşlığın zəruriliyi vurğulandı.
İşçi görüş Aİ-nin "Gürcüstan Xalq Müdafiəçisi Aparatına Dəstək" (DAI) layihəsi çərçivəsində keçirildi.

Working Meeting between Public Defender and Lawyers Working in the Field of Criminal Justice
On October 9-10, 2025, a working meeting was held between the Public Defender's Office of Georgia, the Georgian Bar Association and the Legal Aid Bureau. The meeting was personally attended by Public Defender Levan Ioseliani, Chairman of the Bar Association Davit Asatiani and Director of the Legal Aid Bureau Davit Simonia.
The working meeting focused on the level of realization of the right to a fair trial, including the right to effective defence, in the country. The Public Defender's Office presented the findings revealed in the process of supervising this right, the identified violations of the right and the recommendations developed by the Office to various agencies for the elimination of problems.
Significant attention was paid to the problem of neutral evidence in criminal cases, the scope of the obligation of non-disclosure, aspects of confidential and unrestricted communication between lawyers and defendants, the right of defence of persons detained on administrative charges, etc.
In turn, the lawyers shared with the Public Defender's Office the challenges in their work practice and their visions for better realization of the right of defence.
The meeting emphasized the need for even closer future cooperation between the Public Defender's Office and the Bar Association.
The working meeting was held within the framework of the EU project "Support to the Public Defender's Office of Georgia" (DAI).