Xalq Müdafiəçisi Aparatının və GYLA-nın köməyi ilə məhbuslar intizam tənbehi ilə bağlı mübahisələrdə qalib gəldilər
2021-ci ilin mart ayında Gürcüstanın Gənc Hüquqşünaslar Assosiasiyası (GYLA) Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə əməkdaşlıq və USAID/ PROLoG-un dəstəyi ilə məhbuslara hüquqi yardım göstərmək məqsədi daşıyan pilot layihəyə start verdi. Layihə çərçivəsində Xalq Müdafiəçiliyi və RPŞ tərəfindən məhkumlara qarşı müxtəlif intizam məsuliyyətindən qanunsuz istifadə təcrübəsinin bərqərar olduğu hallar müəyyən edilib.
Əvvəlcədən hazırlanmış meyarlara uyğun olaraq ümumilikdə 10 məhkum seçilib, onlara qarşı müxtəlif intizam məsuliyyəti tədbirləri tətbiq edilib. Məhkəmədə təmsilçiliyi GYLA edib.
Bu vaxta kimi Rustavi və Tbilisi şəhər məhkəmələrində artıq 5 işə baxılıb. Hər beş iş üzrə məhkəmələr iddiaları təmin edib və nəticədə konkret cəzaçəkməəssisələri tərəfindən məhbuslara qarşı intizam tənbehi tətbiq edilməsini qanunsuz hesab ediblər. Digər beş iş isə hələ də davam edir.
Məhkəmə cəzaçəkmə müəssisələri tərəfindən iş üçün əhəmiyyət kəsb edən hallar araşdırılmadan saxlanılan şəxslərə qarşı intizam tənbehi tədbirləri görüldüyünü və müəssisə tərəfindən məhbusların intizam tənbehi tətbiq edilməsinə səbəb olan pozuntulara dair sübutları məhkəməyə təqdim etmədiyi qənaətinə gəlib.
Qeyd edək ki, formalaşmış təcrübəyə əsasən, intizam məsuliyyətinin tətbiqi proseduru bir qayda olaraq məhbusun bilavasitə iştirakı olmadan, şifahi dinləmə və neytral sübutlar əldə edilmədən həyata keçirilir. Müəssisə rəhbərliyinin məhbusu intizam tənbehinə cəlb etmək qərarı əksər hallarda əsassızdır. Çox vaxt məhbusların nəinki prosesə cəlb olunmaq, rəy bildirmək imkanı olmur, hətta qanunvericiliyə uyğun olaraq da aktları onlara təhvil verilmir.
Məsələn, iddiaçı məhbuslardan biri ona qarşı intizam tənbehi tətbiq olunduğunu, telefon danışığına qadağa qoyulmasından bir gün zəng etmək qərarına gəldiyində xəbərdar oldu və müəssisə rəhbərliyi ona icazə vermədi.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı illərdir ki, cəzaçəkmə müəssisələrində məhkumların intizam tənbehinə cəlb edilməsinin qüsurlu və çox vaxt qanunsuz/əsassız təcrübəsindən danışır. 2019-cu ildə Xalq Müdafiəçisinin აxüsusi hesabatı bu məsələyə həsr olunub.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində müəyyən edilmiş bu on GYLA işi bir daha təsdiq etdi ki, cəzaçəkmə müəssisələrində müvafiq sübutların olmamasına baxmayaraq, məhkumlara qarşı intizam tənbehi tətbiq edilməsi barədə qərar qəbul edilir. Onu da qeyd edək ki, təəssüflər olsun ki, son illər bu tip işlərdə bir sıra maneələr, o cümlədən rüsum ödənilməsi öhdəliyi səbəbindən həbsxana məhkəmələrinə göndərişlər çox az olub.
GYLA hələ başa çatmamış işlərdə məhbusların qanuni mənafelərini məhkəmədə müdafiə etməkdə davam edir və ümid edir ki, bu işlərdə də məhkəmələr məhbusların şikayətlərinə baxacaqlar.
Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi Aparatı və GYLA ümid edir ki, bu pilot layihə və əldə edilmiş müsbət nəticələr, məhkəmə tərəfindən müəyyən edilmiş standartlar penitensiar müəssisələrdə məhkumlara qarşı mövcud intizam tənbehi praktikasına müsbət təsir göstərəcək.

Prisoners Win Disputes over Disciplinary Action with the Help of Public Defender's Office and GYLA
In March 2021, the Georgian Young Lawyers' Association (GYLA), in cooperation with the Public Defender's Office and with the support of USAID/PROLoG, launched a pilot project aimed at providing legal aid to prisoners. Within the framework of the project, the Public Defender's Office and GYLA identified the practice of illegal use of various measures of disciplinary responsibility against prisoners.
In accordance with the pre-designed criteria, the cases a total of ten prisoners were selected, against whom various measures of disciplinary responsibility had been applied. The prisoners were represented in the court by GYLA.
By this time, the hearing of five cases has already been completed in Rustavi and Tbilisi City Courts. In all five cases, the courts granted the claims and, consequently, they found the impostion of disciplinary sanctions on prisoners by specific penitentiary institutions illegal. The other five cases are still pending.
The court held that penitentiary institutions had taken disciplinary action against prisoners without examining essential circumstances of the cases and that the institutions had failed to provide the court with evidence of the violations for which they had used the measures of disciplinary responsibility.
It should be noted that according to the established practice, the procedure of taking disciplinary action is usually carried out without ensuring the direct involvement of the prisoner, holding an oral hearing or obtaining neutral evidence. Disciplinary action against prisoners in most cases is not substantiated. Prisoners mostly do not have the opportunity to be involved in the process and express opinions, and they are not even handed over the relevant acts in accordance with law.
For example, one of the plaintiff inmates only learned of the ban on telephone conversations due to disciplinary action against him only after he decided to make a call and the administration of the institution did not allow him to do so.
The Public Defender's Office has been talking about the flawed and often illegal/unjustified practice of disciplinary punishment of prisoners in penitentiary institutions for years. In 2019, a special report of the Public Defender was dedicated to this issue.
The above-mentioned ten cases identified by GYLA in cooperation with the Public Defender's Office once again unequivocally proved that penitentiary institutions make a decision to impose disciplinary sanctions on prisoners without the relevant evidence. It should also be noted that, unfortunately, in recent years, a very low number of prisoners has applied to courts relating to this type of cases due to a number of obstacles, including the obligation to pay a fee.
GYLA continues to represent the legitimate interests of prisoners in courts and hopes that the courts will grant the prisoners' complaints like in the abovementioned five cases.
In addition, the Public Defender's Office and GYLA hope that the pilot project and the positive results achieved, the standards set by the court, will have a positive impact on the existing practice of taking disciplinary action against prisoners by penitentiary institutions.