Avqust müharibəsinin 15-ci ildönümü ilə əlaqədar Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
2008-ci ilin avqustunda Rusiya ilə Gürcüstan arasında baş vermiş müharibədən 15 il ötür. Silahlı münaqişənin nəticələrini hələ də işğal olunmuş ərazilərdə qalan və bölücü xəttin yaxınlığında yaşayan əhali kəskin şəkildə hiss edir. 2008-ci ilin hərbi əməliyyatları nəticəsində 27 582 məcburi köçkün qeydiyyatdadır.
2008-ci ilin avqustunda Rusiya-Gürcüstan hərbi əməliyyatları nəticəsində Gürcüstan tərəfində Müdafiə Nazirliyinin 170 əməkdaşı, 14 polis, 224 mülki şəxs həlak olub. Müdafiə Nazirliyinin 170 əkdaşı, 14 polis, 224 mülki şəxs, 224 mülki şəxs həlak olub. Yaralanan/yaralanan mülki və hərbçilərin ümumi sayı 2232 nəfərdir.
İşğal rejimi dörd gürcü vətəndaşının - Davit Başarui, Qiqa Oxtozoriya, Arçil Tatunaşvili və İrakli Kvaratsxeliyanın qətlinə görə məsuliyyət daşıyan şəxsləri hələ də cəzasız qoyur.
İşğal rejimi hələ də qondarma rejimini davam etdirir Sərhədi qanunsuz keçmək üçün şəxslərin qanunsuz saxlanılması təcrübəsi. Rəsmi məlumatlara görə, 2008-ci ildən bu günə qədər qondarma işğal rejimi Sərhədi qanunsuz keçdiyi üçün 3439 nəfər, onlardan 1935 nəfəri işğal olunmuş Abxaziya istiqamətində, 1504 nəfər isə işğal altında olan Sxinvali istiqamətində qanunsuz olaraq saxlanılıb.
Bu sözdə xüsusilə diqqətəlayiqdir Son illər sərhədi keçməyə görə qanunsuz həbslər artıb. Bu gün Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərində 9 vətəndaş qanunsuz həbsdə saxlanılır.
Qanunsuz sözdə Sərhədləşmənin yaratdığı mülkiyyət hüquqlarının pozulması işğal xəttinə yaxın yaşayan əhali üçün gündəlik problem olaraq qalır. İşğal rejimi bu qanunsuz prosesi qondarma hala gətirməyə çalışır dövlət sərhədinin tənzimləməsini və işğal olunmuş əraziləri təqdim etməyə müstəqil subyektlər kimi müəyyən etməyə çalışır. 2008-ci ildən bəri Rusiya işğalçı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuş Sxinvali rayonu istiqamətində 56 km-dən artıq tikanlı məftillər, hasarlar və müxtəlif süni maneələr çəkilib, işğal olunmuş Abxaziya istiqamətində isə süni maneələrin uzunluğu 49 km-dən artıqdır.
İşğal olunmuş ərazilərdə etnik gürcü əhaliyə qarşı məqsədyönlü ayrı-seçkilik və müxtəlif hüquqların pozulması hələ də müşahidə olunur. Bunlara sərbəst hərəkətin məhdudlaşdırılması, ana dilində təhsil almaq imkanının məhdudlaşdırılması, faktiki sənədlərin verilməsinin məhdudlaşdırılması, yaşamaq hüququnun pozulması, səhiyyə xidmətlərinə çıxış və digər dolanışıq mənbələri daxildir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan hakimiyyətini bütün beynəlxalq mexanizmlərdən istifadə edərək və beynəlxalq ictimaiyyətin iştirakı ilə işğal olunmuş rayonlarda yaşayan insanların hüquqlarını qorumaq üçün işğalçı rejimə təzyiqləri gücləndirməyə çağırır. Eyni zamanda, süni şəkildə parçalanmış cəmiyyət arasında dialoqun genişləndirilməsi və möhkəmlənməsi üçün səylər əsirgəməməlidir.
İşğal olunmuş ərazilərdə insan hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyət səmərəli nəzarəti həyata keçirən dövlət kimi Rusiya Federasiyasının üzərinə düşür. Bununla bağlı Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin Gürcüstan II Rusiyaya qarşı işi üzrə 21 yanvar 2021-ci il tarixli qərarını qeyd etmək yerinə düşərdi. , bununla da məhkəmə Rusiyanın işğal olunmuş Sxinvali və Abxaziya regionunda effektiv nəzarəti davam etdirməsi faktını müəyyən edib. Həmçinin, 28 aprel 2023-cü il tarixli qərar , Rusiya Federasiyası bu məbləği ədalətli məmnuniyyət çərçivəsində Gürcüstana ödəməyə borclu idi.
[1] 1990-cı və 2008-ci illərin silahlı münaqişələri nəticəsində ümumilikdə 292 946 məcburi köçkün qeydiyyata alınıb. Onlardan 27582 nəfəri 2008-ci ildən sonra məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb.
[2] Abxaziya istiqamətində zəbt olunub: 1518 kişi, 323 qadın və 94 azyaşlı, Tsxinvali istiqamətində isə zəbt olunub: 1278 kişi, 177 qadın və 49 azyaşlı.
[3] Gürcüstan Dövlət Təhlükəsizliyinin 01 avqust 2023-cü il tarixli SSG52300174326 nömrəli məktubu.
[4] Sözügedən işdə məhkəmə Rusiya tərəfindən işğal olunmuş Sxinvali vilayəti və işğal olunmuş Abxaziya ərazilərində effektiv nəzarətin davam etdirilməsi faktını təsdiq edir. Müvafiq olaraq, Rusiya bu ərazilərdə törədilən insan hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyət daşıyır.
[5] 3-7Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin Böyük Palatasının Gürcüstana qarşı işi üzrə 28 aprel 2023-cü il tarixli qərarı. Rusiya II ədalətli məmnunluq haqqında. Qərarın qətnamə hissəsinin bəndi. 3-7.

Public Defender’s Statement on 15th Anniversary of August War
15 years have passed since the August 2008 war between Russia and Georgia. The consequences of the armed conflict are still acutely felt by the population remaining in the occupied territory and living in the vicinity of the dividing line. As a result of the 2008 hostilities, 27,582 internally displaced persons have been registered.[1]
The Georgian side lost 170 employees of the Ministry of Defence, 14 police officers and 224 civilians as a result of the August 2008 Russia-Georgia hostilities. The total number of the wounded/injured military and civilians is 2,232.
The occupation regime still leaves unpunished the persons responsible for the murder of four Georgian citizens - Davit Basharuli, Giga Otkhozoria, Archil Tatunashvili and Irakli Kvaratskhelia.
The occupation regime still continues the practice of illegal detention of persons for the so-called illegal border crossing. According to the official data, from 2008 to the present day, the occupation regime illegally detained 3,439 people for the so-called illegal border crossing, 1,935 of them in the direction of occupied Abkhazia, and 1,504 in the direction of occupied Tskhinvali.[2]
It is particularly noteworthy that the number of illegal detentions for the so-called border crossing has increased in recent years. As of today, 9 citizens remain in illegal detention in the occupied territories of Georgia.
Violation of the property rights caused by the illegal so-called borderization remains a daily challenge for the population living near the occupation line. The occupation regime is trying to portray this illegal process as the so-called state border arrangement process and to establish the occupied regions as independent subjects. Since 2008, more than 56 km of barbed wire, fences and various artificial barriers have been erected by the Russian occupation forces in the direction of the occupied Tskhinvali region, while the length of artificial barriers in the direction of occupied Abkhazia exceeds 49 km.[3]
Purposeful discrimination of ethnically Georgian population and violation of various rights in the occupied territories are still reported. These include restriction of free movement, denial of access to education in native language, restrictions on issuance of de facto documentation, violation of the right to life, lack of access to health care and other essential services.
The Public Defender of Georgia calls on the authorities of Georgia to strengthen pressure on the occupation regime by using all international mechanisms and with the involvement of international community in order to protect the rights of people living in the occupied regions. At the same time, efforts should not be spared to expand and strengthen the dialogue between the artificially divided society.
The responsibility for human rights violations committed in the occupied territories rests with the Russian Federation as the state exercising effective control. In this regard, the judgement of the European Court of Human Rights of January 21, 2021 in the case of Georgia v. Russia II[4] is worth noting, by which the Court held that Russia continued to exercise effective control in the occupied Tskhinvali and Abkhazia regions. The judgement of April 28, 2023[5] is also worth noting, by which the Russian Federation was ordered to pay compensation to Georgia within the framework of just satisfaction.
[1] A total of 292,946 internally displaced persons are registered as a result of the armed conflict of the 1990s and 2008. 27,582 out o them became internally displaced persons after 2008.
[2] In the direction of occupied Abkhazia: 1518 men, 323 women and 94 minors, and in the direction of occupied Tskhinvali: 1278 men, 177 women and 49 minors.
[3] Letter No. SSG52300174326 of the State Security of Georgia, August 01, 2023.
[4] In the mentioned case, the Court confirms the continued effective control by Russia on the territory of occupied Tskhinvali region and occupied Abkhazia. Accordingly, it holds Russia responsible for the human rights violations committed in these territories.
[5] The judgement of the Grand Chamber of the European Court of Human Rights of April 28, 2023 concerning just satisfaction in the case of Georgia v. Russia II. para. 3-7.