Xalq Müdafiəçisinin Ninotsminda Uşaq Pansionatı ilə bağlı açıqlaması
19 May 2021-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi nümayəndələri Ninotsminda Uşaq Pansionatına bir daha səfər etdilər, lakin BMT Uşaq Komitəsi tərəfindən müvəqqəti görülən tədbirlərə baxmayaraq, monitorinq keçirməsinə icazə verilmədi. Qurumun nümayəndələri müsahibə keçirmək istəmədilər və bunun səbəbinin rəhbərin göstərişi olduğu adlandırıldı.
Xalq Müdafiəçisi nümayəndələri Ninotsminda 4 saylı Dövlət Məktəbini də ziyarət etdilər. Qeyd etmək lazımdır ki, məktəbə pansiondan heç bir uşaq gəlmədi, bu da onu göstərir ki, dövlət qurumları tərəfindən quruma Xalq Müdafiəçisinin gözlənilən səfəri ilə bağlı məlumat verilmişdir. Məktəb direktoru ilə apardığı müsahibədə uşaqların nəzarətçilərin müşayiəti ilə məktəbə getdikləri bir daha təsdiqləndi. Bundan əlavə, nəzarətçilər tədris prosesi zamanı məktəb binasındadır və orada uşaqları gözləyirlər. Bu təcrübə ilə əlaqədar olaraq məktəb rəhbərliyinə uşağın maraqlarını pozduğu üçün yerində bir tövsiyə verildi.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı bu il aprelin 15-də də pansionata nəzarət edə bilməyib. Buna cavab olaraq BMT Uşaq Hüquqları Komitəsi, 7 May tarixində İnsan Hüquqları Tərəfdaşlığının müraciətinə cavab olaraq müvəqqəti bir tədbir çıxardı və dövlətə dərhal müvafiq nəzarət orqanlarının Ninotsminda pansionunda uşağın hüquqi vəziyyətini araşdırmasını təmin etməsini tapşırdı.
Xalq Müdafiəçisi Apartına dəfələrlə maneə törətmə faktı açıq şəkildə göstərir ki, dövlət BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsi qarşısında götürdüyü öhdəliyi yerinə yetirməyib və uşağın hüquqlarını qorumaqla bağlı öhdəliklərini pozur. Eyni zamanda, dövlət himayəsində olan 56 yetkinin mənafeyini nəzərə almır, çünki lisenziyası olan qurum üzərində faktiki nəzarəti həyata keçirmir.
Qeyd etmək vacibdir ki, məsələ Xalq Müdafiəçisi tərəfindən açıqlandıqdan sonra, dövlət sosial işçisinin müəssisəni ziyarət etməsinə icazə verildi (təxminən bir ildən sonra), lakin bu BMT-nin Hüquqlar Komitəsinin müvəqqəti tədbirlərinin yerinə yetirilməsi kimi hesab edilə bilməzdi və uşaq haqqlarının qorunmasını təin edə bilməz, çünki agentlik Gürcüstanın Konstitusiyasına və qanunvericiliyinə görə, ölkədə uşaq hüquqlarının qorunmasına nəzarət edən qurum deyil.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı dəfələrlə İşğal olunmuş ərazilərdən Məcburi Köçkünlərə, Əmək, Səhiyyə və Sosial İşlər Nazirliyinə və İnsan alveri qurbanları və qurbanlarına yardım üçün LEPL Dövlət Agentliyinə müraciət etmiş, lakin vaxtında və təsirli bir fəaliyyət göstərməmişlər. , internatdakı faydalananların hüquq və mənafelərinin qorunması üçün effektiv tədbirlər görülməmişdir. Agentlik yalnız 17 may tarixində pansionatın rəhbərini Dövlət Müdafiə Müdirliyinə fəaliyyətlərini maneəsiz həyata keçirmək imkanı verməyə çağırdı və bu dərhal və təsirli cavab sayıla bilməz.
LEPL Tibbi və Əczaçılıq Fəaliyyətinin Tənzimlənməsi Agentliyinin İdarə Heyətinin 2017-ci ildən bəri himayədarlıq fəaliyyəti üçün lisenziya şərtlərini iki dəfə qiymətləndirməsi diqqət çəkir. Qurum heç bir yoxlama zamanı lisenziya şərtlərinə uyğunluq barədə hesabat təqdim edə bilmədi. Hər iki yoxlamada qurum tərəfindən lisenziyalaşdırma qaydalarının pozulduğu aşkarlanıb. Qanun pozuntularına fayda gətirənlərin yoluxucu xəstəliklərdən qorunması, qida rasionunun hazırlanması və istirahəti daxildir, buna baxmayaraq otaqlarda faydalananların sayı həddi keçib.
Bu həyəcan verici vəziyyəti nəzərə alaraq, Xalq Müdafiəçisi BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsinə müraciət edərək pansionlarda yaşayan uşaqların hüquqi vəziyyəti və bu illər ərzində Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən orada mövcud olan pozuntularla əlaqəli dəfələrcə verdiyi göstərişlərlə əlaqəli məlumat verir. Bundan əlavə, Xalq Müdafiəçisi ünsiyyət zamanı Uşaq Hüquqları Komitəsinin müvəqqəti tədbirlərinin icrası çərçivəsində dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın dərəcəsini, onlar tərəfindən görülən tədbirlərin təsirsizliyini və təxirə salınmasını qiymətləndirəcəkdir.
Həmçinin, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisininin qanuni tələbinə riayət etməmək Gürcüstanın qanunvericiliyi ilə inzibati qanunla cəzalandırılan bir hərəkətdir, bununla əlaqqəli Xalq Müdafiəçisi Aparatında icra başladıldı.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi bir daha bütün aidiyyəti dövlət qurumlarını dərhal Uşaq Hüquqları Komitəsi tərəfindən müvəqqəti tədbirlər görməyə və pansionatdakı müstəqil nəzarət orqanının səlahiyyətlərini həyata keçirməsini təmin etməyə çağırır. Eyni zamanda, pansionatda müvafiq məsul qurumlar tərəfindən davam edən qanun pozuntuları, müəssisənin baxıcı fəaliyyətinin lisenziyalaşdırılmasına xitam verilməsi məsələsi də daxil olmaqla mütənasib reaksiyaya səbəb oldu.

On May 19, 2021, representatives of the Public Defender of Georgia paid another visit to the Ninotsminda children's boarding school, however, despite the temporary measure taken by the UN Committee on the Rights of the Child, they were still not allowed to conduct monitoring. Representatives of the institution refused to talk to them and named the relevant instruction by the head of the institution as the motive.
Representatives of the Public Defender also visited Ninotsminda public school No. 4. It is noteworthy that no child from the boarding school was present in school, indicating that the institution had information from the state agencies about the expected visit of the Public Defender. An interview with the school principal once again proved that children go to school together with their supervisors. In addition, the supervisors stay in the school building during the educational process and are waiting for children there. With regard to this practice, the school administration was given a recommendation, as the above violates the best interests of the child.
The Public Defender’s Office was unable to monitor the boarding school on April 15 either. In response, the UN Committee on the Rights of the Child issued a temporary measure on May 7 in response to the appeal of the Partnership for Human Rights and instructed the State to immediately ensure that the relevant monitoring bodies could monitor the rights situation of children at the boarding school.
The repeated obstacle encountered by the Public Defender’s Office clearly shows that the State has not fulfilled its obligation under the UN Committee on the Rights of the Child and violates its obligations to protect the rights of the child. At the same time, it ignores the best interests of 56 juveniles in state care, as it fails to exercise actual oversight over the institution licensed by it.
It is important to note that after the issue was made public by the Public Defender, a state social worker was allowed to visit the facility (almost a year later), although the above cannot be considered to be an implementation of the temporary measure of the UN Committee on the Rights of the Child and it cannot protect the rights of the child, as the agency does not represent a body monitoring the protection of the rights of the child in accordance with constitution or legislation.
The Public Defender's Office has repeatedly appealed to the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs and LEPL Agency for State Care and Assistance for Victims of Trafficking, but they do not have timely or effective communication with the Public Defender's Office and no effective measures have been taken to protect the rights and interests of the beneficiaries of the boarding school yet. The Agency only on May 17 called on the head of the boarding school to allow the Public Defender's Office to carry out its activities without hindrance, which cannot be considered as immediate or effective response.
It is noteworthy that the compliance of care conditions with the license requirements at the boarding school has been assessed twice by LEPL Regulation Agency of Medical and Pharmaceutical Activities since 2017. The institution failed to submit a report on compliance with the license requirements during any of the inspections. Both inspections revealed violations of licensing rules. Violations included protection of beneficiaries from infectious diseases, development of food rations and determination of rest hours. In addition, the number of beneficiaries in the rooms exceeded the limit.
In view of this alarming situation, the Public Defender will provide information about the rights situation of children living in the boarding school and the violations detected by the Public Defender's Office over the years to the UN Committee on the Rights of the Child. In addition, the Public Defender will assess the quality of cooperation among state agencies within the framework of the implementation of the temporary measures of the Committee on the Rights of the Child, ineffectiveness of the measures taken and delays.
In addition, the Public Defender’s Office has started examining a case concerning non-compliance with the lawful request of the Public Defender of Georgia, which is an action punishable by administrative liability in accordance with legislation of Georgia.
The Public Defender of Georgia once again calls on all relevant state agencies to immediately implement the temporary measures of the Committee on the Rights of the Child and to ensure that the independent monitoring body can exercise its powers in the boarding house, as well as to ensure that the continuous violations by the relevant responsible agencies in the boarding house are proportionally responded, including by considering the possibility of stripping the institution of its care license.