Məhdud imkanları olan insanlar üçün sosial paketin müəyyən edilməsində dəyişikliklərlə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi sosial paketin müəyyən edilməsi ilə bağlı Gürcüstan hökumətinin Qərarına edilən dəyişikliyi alqışlayır, bunun nəticəsində məhdud imkanları olan şəxslərin ictimai fəaliyyətin həyata keçirilməsi zamanı sosial paket almaq hüququ artıq məhdudlaşdırılmayacaq.[1]
Xalq Müdafiəçisi 2017-ci ildə bu məhdudiyyətdə ayrı-seçkilik müəyyən edib [2] və Gürcüstan hökumətinə qanunla müəyyən edilmiş sosial paketdən istifadə hüququnu dövlət qulluğunda çalışan ciddi və orta dərəcəli məhdud imkanları olan şəxslərə şamil etməyi tövsiyə edib.
Gürcüstan hökuməti bu tövsiyəni bölüşmədiyinə görə, Xalq Müdafiəçisi 20 may 2021-ci il tarixində Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinə[3] konstitusiya şikayəti verərək mübahisəli normanın konstitusiyaya zidd elan edilməsini xahiş etdi - Gürcüstan Konstitusiyasının 11-ci maddəsi ilə ( bərabərlik hüququ). Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsi Xalq Müdafiəçisinin konstitusiya iddiasını əsaslı şəkildə baxılması üçün qəbul edib və iclaslar cari ilin 9-10 iyun tarixlərinə təyin edilib. Lakin cavabdehin - Gürcüstan hökumətinin tələbi ilə dinləmələr təxirə salınıb. Bir neçə gün ərzində məlum olub ki, Gürcüstan hökuməti Gürcüstanın ictimai müdafiəçisinin tövsiyəsini bölüşüb və qətnaməyə dəyişiklik edib.
Xalq müdafiəçisi Konstitusiya Məhkəməsində başlanmış müzakirələrin məşğulluq sahəsində məhdud imkanları olan şəxslərə qarşı birbaşa ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılmasına imkan verməsini alqışlayır.
[1] Gürcüstan hökumətinin 23 iyul 2012-ci il tarixli 279 nömrəli qərarına əsasən, yalnız özəl sektorda işləyən məhdud imkanlı şəxslər sosial paketdən istifadə etmək hüququna malikdirlər.
[2] Ağır və orta ifadəli məhdud imkanları olan şəxslərin işə götürülməsi ilə bağlı birbaşa ayrı-seçkilik faktının müəyyən edilməsi ilə bağlı Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin tövsiyəsi (5.07.2017) https://bit.ly/3zF4Jjb

Public Defender’s Statement on Changes in Determination of Social Package for Persons with Disabilities
The Public Defender of Georgia welcomes changes to the Decree of the Government of Georgia on Social Package, as a result of which persons with disabilities will no longer be restricted from receiving a social package during the implementation of public activities.[1]
The Public Defender established discrimination with regard to the above restriction in 2017[2] and issued a recommendation to the Government of Georgia to extend the right to use the social package provided for by law to persons with significant and moderate disabilities employed in the public service.
As the Government of Georgia did not implement the recommendation, the Public Defender filed a constitutional suit with the Constitutional Court of Georgia[3] on May 20, 2021, requesting that the disputed norm be declared unconstitutional in relation to Article 11 of the Constitution of Georgia (Right to equality). The Constitutional Court of Georgia accepted the Public Defender’s constitutional claim for consideration on its merits and the relevant hearings were scheduled for June 9-10, 2022. However, the hearings were postponed at the request of the respondent - the Government of Georgia. In a few days, it became known that the Government of Georgia implemented the recommendation of the Public Defender of Georgia and made changes to the decree.
The Public Defender welcomes the fact that the processes started in the Constitutional Court made it possible to eliminate direct discrimination against persons with disabilities in the field of employment.
[1] According to Decree No. 279 of the Government of Georgia of July 23, 2012, only persons with disabilities employed in the private sector had the right to enjoy the social package.
[2] Recommendation of the Public Defender of Georgia relating to direct discrimination against persons with significant and moderate disabilities in the field of employment (5.07.2017) https://bit.ly/3zF4Jjb