Xalq Müdafiəçisinin Xüsusi Hesabatının Təqdimatı - Gürcüstanda Ali Təhsil Səviyyəsində İnsan Hüquqları Hüququnun Tədrisi
16 dekabr 2021-ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi xüsusi hesabat dərc etdi - "Gürcüstanda insan hüquqları hüququnun ali təhsil səviyyəsində tədrisi". Hesabatda bakalavriat hüquq proqramları üzrə insan hüquqları üzrə təhsilin keyfiyyətinə nəzarətin nəticələri əks olunub və çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Araşdırmalar göstərib ki, tədqiq olunan bakalavr pilləsi üzrə proqramların əksəriyyətində əsas insan hüquq və azadlıqları yalnız bir məcburi fənn üzrə tədris olunur. Lakin, bir qayda olaraq, fənnin məzmunu Gürcüstan Konstitusiyasının ikinci fəslində əks olunmuş hüquqların məzmununun öyrənilməsi ilə məhdudlaşır və bu prosesdə tələbələrdən Konstitusiya Məhkəməsinin qərarlarının təhlili demək olar ki, tələb olunmur. Bu kontekst onu da göstərdi ki, əksər proqramlar ABŞ, Avropa və digər demokratiyaların Konstitusiya/Ali Məhkəməsinin təcrübəsindən istifadə edərək insan hüquqlarına dair müqayisəli hüquqi perspektivi təmin etmir. Eyni mənada, əksər proqramlarda Avropa insan hüquqları hüququnun icbari kurs çərçivəsində tədris olunmaması diqqət çəkir.
Yuxarıda göstərilən problemləri çətinləşdirən faktdır ki, insan hüquqları üzrə təhsil əsasən gürcü və çox vaxt köhnəlmiş ədəbiyyata əsaslanır. Bu problem xüsusilə regional universitetlər kontekstində müvafiq səriştələrə malik mühazirəçilərin çatışmazlığı ilə daha da ağırlaşır.
Hazırkı tədqiqatın müəyyən etdiyi ikinci problem sahəsi proqramlarda insan hüquqları üzrə təhsilin praktiki komponentlərinin olmamasıdır. Təbii ki, bu cür yanaşma insan hüquqlarının təcrübədən qoparaq yalnız nəzəri cəhətdən tədrisinə gətirib çıxarır.
Tədqiqat Qafqaz Tədqiqat Resurs Mərkəzinin (CRRC) iştirakı ilə USAID/ PROLoG tərəfindən maliyyələşdirilib və dəstəklənib. Tədqiqat prosesinə hüquq eksperti Natia Xantadze cəlb edilib. Hesabat 2020-2021-ci illər ərzində keçirilmiş, fərdi, dərin müsahibələr və fokus qrup müzakirələri (cəmi 125 respondentlə) aparılan keyfiyyətli sorğuya əsaslanır. Gürcüstanın 9 ali təhsil müəssisəsində bakalavriat hüquq proqramları nümunəsində insan hüquqlarının təhsili ilə bağlı məlumatlar toplanmış və nəticədə əsas nəticələr və tövsiyələr hazırlanmışdır.
Ümid edirik ki, bu tədqiqat ali təhsil müəssisələrinə ali təhsil səviyyəsində insan hüquqları üzrə təhsili təkmilləşdirməyə kömək edəcək.

Presentation of Public Defender’s Special Report on Human Rights Education at Higher Education Level in Georgia
On December 16, 2021, the Public Defender of Georgia published a special report - “Human Rights Education at the Higher Education Level in Georgia". The report reflects the results of the monitoring of the quality of human rights education in undergraduate law programmes and provides relevant recommendations to address shortcomings.
The study showed that in most of the undergraduate programmes, basic human rights and freedoms are taught in only one compulsory subject. In addition, as a rule, the content of the subject is limited to the study of the rights reflected in the second chapter of the Constitution of Georgia, and in this process students are almost not required to analyze the rulings of the Constitutional Court. This context also showed that most programmes do not ensure human rights education in a comparative legal perspective, by using the practices of the Constitutional/Supreme Courts of the United States, Europe and other democratic states. It is also noteworthy that European human rights law is hardly taught within the compulsory course in any of the programmes.
The above challenges is further complicated by the fact that human rights education is largely based on Georgian and often outdated literature. This problem is especially aggravated by the shortage of lecturers with relevant competencies in regional universities.
The second area of challenge identified is the lack of practical components of human rights education. Naturally, such an approach leads to the teaching of human rights only in theory, without practice.
The study was carried out with financial assistance and institutional support by USAID/PROLoG, as well as with the involvement of the Caucasus Research Resource Center (CRRC). Legal expert Natia Khantadze was involved in the research process. The report is based on a qualitative survey conducted in 2020-2021. Individual, in-depth interviews and focus group discussions were conducted with a total of 125 respondents.
Data on human rights education were collected from undergraduate law programmes of 9 higher education institutions of Georgia, as a result of which, key findings and recommendations were developed.
We hope that this study will help higher education institutions to improve human rights education at the higher education level.