Xalq Müdafiəçisi iddia edilən yaş ayrı-seçkiliyi işində barışıq sazişi imzalayıbdır
11 aprel 2025-ci ildə Xalq Müdafiəçisi tərəflər arasında razılaşma yolu ilə yaşa əsaslanan mübadilə təhsili proqramında iştirakla bağlı digər iddia edilən ayrı-seçkilik işini yekunlaşdırdı. Qeyd edək ki, 2014-cü ildən Gürcüstanın ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğvi haqqında qanunu qüvvəyə mindikdən sonra Xalq Müdafiəçisi artıq dördüncü dəfədir ki, tərəflər arasında mübahisəni həll edib.
Razılaşmanın şərtlərinə görə, cavabdeh ərizəçiyə cari il üçün planlaşdırılan mübadilə təhsili layihəsində iştirak etməyi təklif edib. Xalq Müdafiəçisi tərəflər arasında mübahisələrin tez, effektiv və hər iki tərəf üçün məqbul həll üsulu kimi vasitəçilik yolu ilə həllinin vacibliyini vurğulayır.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Hazırlanma aktı”nda göstərilən öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə nəzarət edəcək və gələcək fəaliyyətlərində iddia olunan ayrı-seçkilik hallarında tərəflər arasında nizamlanma imkanlarından daha fəal istifadə etməyə çalışacaq.

On April 11, 2025, the Public Defender negotiated another settlement between the parties in an alleged age-based discrimination case, which concerned participation in an exchange training programme. It should be noted that since 2014, after the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination came into force, the Public Defender has negotiated a settlement between the parties for the fourth time.
According to the terms of the settlement, the respondent offered the applicant participation in an exchange training project to be implemented this year. The Public Defender emphasizes the importance of settling a dispute between the parties as a quick, effective and acceptable method of dispute resolution for both parties.
The Public Defender of Georgia will monitor the fulfillment of the obligations specified in the settlement act and will try to use the possibility of settlement between the parties in cases of alleged discrimination even more actively in future activities.