Qadın qətli hallarının monitorinqi və qeydiyyatı üzrə işçi iclası
3 oktyabr 2023-cü il tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlar Təşkilatının (BMT Qadınlar) dəstəyi ilə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı, Gürcüstan Prokurorluğu və Gürcüstan Ali Məhkəməsi nümayəndələrinin birgə qadın qətli hallarının monitorinqi və qeydiyyatı haqqında iş görüşü keçirilmişdir.
Seminar zamanı qadın cinayətlərinin monitorinqi metodologiyaları və praktikada qarşıya çıxan problemlər müzakirə olunub. Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri iştirakçıları qadın və qızların gender əsaslı qətli (qadın öldürmə/feminisid) halları üzrə statistik məlumatların hazırlanması üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 2022-ci il üçün metodoloji bazası ilə tanış etdilər.
İclasda qadın və qızların gender əsaslı qətlləri ilə bağlı statistik məlumatların hazırlanmasında çətinliklər müzakirə edilib və bütün aidiyyəti qurumların iştirakı ilə həyata keçiriləcək statistik məlumatların toplanması və təhlilinin vahid metodologiyasının tətbiqi məqsədilə gələcək fəaliyyətlər nəzərdə tutulub.

Working Meeting on Monitoring and Measuring Cases of Femicide
On October 3, 2023, with the support of UN Women, a joint working meeting was held between representatives of the Public Defender’s Office of Georgia, the Prosecutor's Office of Georgia and the Supreme Court of Georgia. The theme of the meeting was the monitoring of the cases of femicide and producing the relevant statistics.
Femicide monitoring methodologies and challenges in practice were discussed at the meeting. Representatives of the Public Defender introduced the participants to the 2022 United Nations statistical framework for measuring the gender-related killing of women and girls (femicide/feminicide).
The meeting participants also discussed the difficulties of producing statistics on gender-based killings of women and girls and planned future activities for the purpose of introducing a common methodology for collecting and analyzing statistics, which will be implemented with the involvement of all relevant agencies.