Niderland Krallığının səfiri və xüsusi elçisi ilə görüş
27 mart 2024-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani və Xalq Müdafiəçisinin müavini İrine Çixladze Niderland Krallığının Gürcüstandakı səfiri Meline Arakeliani və Gürcüstanda rəsmi səfərdə olanNiderlandın İnam və Din üzrə fövqəladə elçisi Bea Ten Tuşer ilə görüşüb.
İclasda Xalq Müdafiəçisi etiqad və dini etiqad azadlığı istiqamətində idarənin səlahiyyətləri və fəaliyyətini qonaqlara təqdim edib, qarşıda duran əsas vəzifələrdən, o cümlədən dini qurumların maliyyələşdirilməsi məsələsindən, müxtəlif dini qurumlarla bağlı qanunvericilik normalarından, və dini zəmində törədilmiş nifrət cinayətlərinin araşdırılması məsələləri.
Bea Ten Tuşer Avropaya inteqrasiya yolunda dini və etnik azlıqların hüquqlarının qorunmasının vacibliyindən və bu prosesdə müstəqil və obyektiv institut kimi ictimai müdafiəçinin rolundan danışıb. Levan Ioseliani Xalq Müdafiəçisinin təşəbbüsü ilə yaradılan platformaların tolerant mühitin yaradılması, dini və etnik azlıqlarla bağlı mövzuları müzakirə etmək imkanlarını vurğuladı.
Səfir və xüsusi nümayəndə Xalq Müdafiəçisinə və onun ofisinə dəstək olduqlarını bildiriblər. Görüşün sonunda tərəflər gələcək əməkdaşlıq barədə razılığa gəliblər.

Meeting with Dutch Ambassador and Special Envoy
On March 27, 2024, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, and Irine Chikhladze, Deputy Public Defender of Georgia, met with Meline Arakalian, Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Georgia, and Bea ten Tusscher, DutchSpecialEnvoyfor Freedom ofReligionandBelief, who is on an official visit to Georgia.
The Public Defender introduced the mandate and activities of the Office in the direction of freedom of belief and religion to the guests, spoke about the main challenges, including the financing of religious organizations, legislative norms related to various religious associations, and investigation of alleged hate crimes committed on religious grounds.
Bea ten Tusscher spoke about the importance of protection of the rights of religious and ethnic minorities for European integration and the role of the Public Defender as an independent and objective institution in this process. Levan Ioseliani emphasized the possibilities of the platforms created on the Public Defender’s initiative for the establishment of a tolerant environment and discussion of the topics of religious and ethnic minorities.
The Ambassador and the Special Envoy expressed their support to the Public Defender and his office. At the end of the meeting, the parties agreed on future cooperation.