Gürcüstanda Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin nümayəndələri ilə görüş
2021 -ci il sentyabrın 17 -də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjariya Gürcüstanda Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Nümayəndəliyinin rəhbəri Severin Şapaz və Qafqazda İtkin düşən şəxslərin məsələləri despanı Səfir Daniel Mak Svinis ilə görüşdü və ölkədəki münaqişədən təsirlənən əhalinin hüquqi vəziyyətini, Xalq Müdafiəçisinin mandatını və İdarənin qarşısında duran problemləri təqdim etdi.
Nino Lomjaria, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin işğal olunmuş bölgələrdə, xüsusilə də beynəlxalq insan haqları təşkilatlarının yerlərdə fəaliyyət göstərməsinə icazə verilmədiyi şəraitdə fəaliyyətini vurğuladı. Xalq Müdafiəçisi Gürcüstandakı münaqişə nəticəsində itkin düşmüş şəxslərin axtarışı prosesinin davam etdirilməsinin və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin ailələrinə dəstək proqramına fəal iştirakının vacibliyini vurğuladı.
Daniel Mak Svin görüş zamanı Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin münaqişə nəticəsində itkin düşmüş şəxslərin tapılması ilə bağlı gördüyü işlərdən və gələcəklə bağlı fikirlərindən danışdı. Tərəflər bu prosesdə Xalq Müdafiəçisi Aparatının rolunu da müzakirə ediblər.
Nino Lomjaria, münaqişə nəticəsində itkin düşmüş şəxslərin tapılması prosesində Xalq Müdafiəçisi Aparatını cəlb etmək istədiyini bildirdi və bu mövzuda Gürcüstan Hökuməti ilə əlaqə quracaq.
Görüşdə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Gürcüstandakı Nümayəndəliyinin Hüquq Müşaviri Onisime Tsxomelidze və Gürcüstanın İnsan Hüquqları üzrə Münaqişəli Bölgələrdə Məsləhətçisi Meri Koçlamazaşvili də iştirak ediblər.

Meeting with Representatives of ICRC Georgia
On September 17, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Severine Shappaz, Head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) to Georgia, and Daniel Mac Sweeney, ICRCEnvoy on Missing Persons in the Caucasus, and breifed them on the rights situation of the conflict-affected population in the country, the mandate of the Public Defender and the challenges facing the Office.
Nino Lomjaria underlined the activities of the International Committee of the Red Cross in the occupied regions, especially under circumstances when international human rights organizations have no access to the regions. The Public Defender emphasized the importance of continuing the process of searching for persons missing as a result of conflicts in Georgia and the active involvement of the International Committee of the Red Cross in a programme supporting their families.
Daniel Mac Sweeney spoke about the current work and future visions of the International Committee of the Red Cross in the direction of the search for the missing persons. The parties also discussed the role of the Public Defender's Office in this process.
Nino Lomjaria expressed her desire for more involvement of the Public Defender's Office in the process of searching for the missing persons, noting that she would have communication with the Government of Georgia in this direction.
The meeting was also attended by Onisime Tskhomelidze, ICRC Georgia’s Legal Adviser, and Meri Kochlamazashvili, Adviser to the Public Defender of Georgia on Human Rights in the Conflict-Affected Regions.