Xüsusi Hesabat - Pandemiyanın səhiyyə sektorunda çalışan qadınların hüquqi statusuna təsiri
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı yeni Korona virus pandemiyasının səhiyyə sektorunda çalışan qadınların həm iş yerində, həm də sosial həyatda hüquqi statusuna təsirini qiymətləndirən araşdırma hazırlayıb.
Bu ehtiyacları qarşılamaq üçün səhiyyə sektorunda çalışan 90 qadınla telefon vasitəsilə müsahibə aparıldığı kiçik miqyaslı sorğu keçirilmişdir. Respondentlər arasında həm tibb bacıları, həm də həkimlər var idi.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, səhiyyə sektorunda ən aşağı səviyyələrdən biri (70%) qadınlar, o cümlədən dünya üzrə 28,5 milyon tibb bacısından 24 milyonu çalışır. Müvafiq olaraq, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi pandemiya zamanı Gürcüstanda səhiyyə sektorunda çalışan qadınların üzləşdiyi ehtiyacların araşdırılmasını vacib hesab edib.
Araşdırmanın nəticələri göstərir ki, pandemiya fonunda səhiyyə sektorunda çalışan qadınların hüquqi statusu pisləşib. Respondentlərin fikrincə, çox vaxt pandemiya problemləri işəgötürənlərinin təklif etdiyi iş şəraiti ilə qarşılanmır. Tibb bacılarının qanunla müəyyən edilmiş aralıq müddəti olmadan ard-arda bir neçə növbə etməli olduğu hallar müəyyən edilmişdir.
Ölkədə tibb bacısı çatışmazlığı var və Avropada orta hesabla bir həkimə 2-5 tibb bacısı düşdüyü halda, Gürcüstanda bu rəqəm 0,6-ya bərabərdir. Bu sistemli problemdir, lakin pandemiya zamanı xüsusi əhəmiyyət kəsb etmişdir. Maraqlıdır ki, pandemiya səhiyyə sektorunda çalışan qadınların psixo-emosional vəziyyətini xeyli pisləşdirib. Bunun ardınca işəgötürənlərdən işçilərə psixologiya/stressin idarə edilməsi və əlaqəli bacarıqlar haqqında məlumatlılıqlarını artırmaq üçün fəaliyyətlər təklif etmək ehtiyacına adekvat cavab verilmədi.
Araşdırma nəticəsində məlum olub ki:
• Pandemiya səhiyyə sektorunda çalışan qadınların əmək hüquqlarını pozdu. Xüsusilə, növbələr arasında 12 saatlıq fasilənin müşahidə edilmədiyi hallar müəyyən edilmişdir. Həmçinin, bir neçə növbənin üst-üstə düşməsi halları aşkar edilmişdir;
• Baxım yükünün qeyri-bərabər gender bölgüsü və pandemiyanın daha da artması şəraitində səhiyyə sektorunda çalışan qadınların həm evdə, həm də işdə iş yükü iki dəfə artmışdır;
• Pandemiya səhiyyə sektorunda çalışan qadınların psixo-emosional vəziyyətini əhəmiyyətli dərəcədə pisləşdirib. Bu problem işəgötürənlər tərəfindən adekvat şəkildə cavablandırılmayıb, nə də psixoloq/stressin idarə edilməsi üzrə məlumatlılığın və müvafiq bacarıqların təkmilləşdirilməsi üçün tədbirlər görülməsi təklif olunmayıb;
• Səhiyyə sektorunda işləyən qadınların bəzilərinin iş yerində menstruasiya dövrünü idarə etmək üçün lazım olan infrastruktura çıxışı yoxdur;
• Sorğuda iştirak edən respondentlərə görə, səhiyyə sektorunda çalışan qadınlar tez-tez yoluxma riskinin artması kimi qəbul edildiyi üçün cəmiyyətdən təcrid/ayrı-seçkiliyin qurbanı olurlar.
• Səhiyyə sektorunda çalışan insanlar cinsi sıxışdırmanın təbiəti və əlaqəli faktlara reaksiya mexanizmləri haqqında az məlumatlıdırlar. İş yerlərində bu mexanizmlərin olmaması və ümumiyyətlə, onlar haqqında məlumatlılığın olmaması səhiyyə sektorunda çalışan qadınları sistemli cinsi sıxışdırma probleminə qarşı həssas edir;
Ombudsman ümid edir ki, məsul qurumlar tədqiqatın nəticələrini və tövsiyələrini bölüşəcək və səhiyyə sektorunda işləyən qadınların hüquqi statusunun yaxşılaşdırılması üçün təsirli tədbirlər görəcəklər.

Special Report on Impact of COVID-19 on Women Working in Health Sector
The Public Defender’s Office has prepared a study assessing the impact of the novel coronavirus pandemic on the rights situation of women working in the health sector, both in their workplace and social life.
To address the above needs, a small-scale survey was conducted and 90 women employed in the health sector were interviewed by telephone. Both nurses and doctors were among the respondents.
According to the World Health Organization, womenaccount for around 70% of health workforce, but they mainly hold lower-status roles. 24 million out of 28.5 million nurses employed worldwide are women. Accordingly, the Public Defender of Georgia considered it important to explore the needs of women working in the health sector in Georgia during the pandemic.
The results of the study show that the rights situation of women working in the health sector deteriorated during the pandemic. According to the respondents, the working conditions offered by their employer mostly failed to meet the pandemic challenges. Sometimes nurses had to work several shifts in a row without an interval prescribed by law.
There is a shortage of nurses in the country. There are an average of 2 to 5 nurses per doctor in Europe, while this figure is 0.6 in Georgia. This is a systemic problem, however, it acquired special significance during the pandemic. It is noteworthy that the pandemic also significantly worsened the psycho-emotional state of women employed in the health sector. This was not followed by an adequate response from the employers, who did not offer activities aimed at improving awareness of stress management/psychological support or developing related skills.
The study showed the following:
• The rights of women employed in the health sector were violated during the pandemic. In particular, in some cases, the 12-hour necessary interval between shifts was not observed. Some workers had to work several shifts in a row;
• Due to unequal gender distribution of the burden of care and its further increase during the pandemic, the workload of women working in the health sector doubled, both in the family and at work;
• The pandemic significantly worsened the psycho-emotional state of women employed in the health sector. This was not followed by an adequate response from the employers, who did not offer activities aimed at improving their awareness of stress management/psychological support or developing related skills;
• Some women working in the health sector do not have access to the infrastructure needed to manage their menstrual cycle in the workplace;
• According to respondents, women working in the health sector often become victims of exclusion/discrimination by the community on the grounds that they are perceived as persons carrying an increased risk of contagion;
• People working in the health sector are less informed about the nature of sexual harassment or response The lack of these mechanisms in the workplace and in general the lack of awareness of such services leave women working in the health sector vulnerable to the systemic problem of sexual harassment.
The Public Defender hopes that the relevant agencies will consider the findings and recommendations of this study and will take effective measures to improve the rights situation of women employed in the health sector.