Xüsusi Hesabatın "Gürcüstanda Kovid 19 Pandemiyasının Uşaq Hüquqlarına Təsirinin Qiymətləndirilməsi"
18 aprel 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Kovid 19 pandemiyasının uşaq hüquqlarına təsirini və dövlət tərəfindən görülən tədbirləri qiymətləndirən xüsusi hesabat təqdim etdi. Tədqiqat UNICEF-in Avropa və Asiya Regional Ofisinin (UNICEF ECARO), UNICEF-in Gürcüstan Ofisinin və Uşaqlar üçün Ombudsmanların Avropa Şəbəkəsinin (ENOC) dəstəyi ilə hazırlanıb.
Kovid 19 pandemiyası uşaq hüquqlarına demək olar ki, hər istiqamətdə yeni problemlər qoyub. Tədqiqat 2020-ci ilin martından 2021-ci ilin mayına qədər pandemiya kontekstində dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərin uşaq hüquqlarının üç əsas sahəsinə təsirini qiymətləndirir: uşaqların zorakılıqdan qorunması, ümumi təhsil hüququ və alternativ qayğı.
Araşdırmanın nəticələri göstərib ki, pandemiyanın yayılmasının qarşısını almaq üçün dövlət tərəfindən görülən tədbirlər Gürcüstanda uşaq hüquqlarının vəziyyətini ağırlaşdırıb. Xüsusilə, pandemiya dövründə uşaqlara qarşı zorakılığın şahidi olma riskləri artıb və onların aşkarlanması mexanizmləri daha da azalıb. Risklərin artmasına baxmayaraq, dövlət qurumlarına müraciətlərdə ciddi artım yoxdur.
Məhdud imkanlı və xüsusi təlim ehtiyacı olan uşaqların tədris prosesinə səmərəli cəlb edilməsi, təhsilin keyfiyyəti, internet və texnologiyaya çıxış sürəti və s. kəskin problemlər kimi müəyyən edilib.
Pandemiya ilə mübarizə üçün hazırlanmış qaydaları praktikada tətbiq etmək üçün dövlət uşaq baxım müəssisələri üçün lazımi dəstək göstərməmişdir. Həyata keçirilən tədbirlər dövlət himayəsində olan yetkinlik yaşına çatmayanların ailələri, dostları və sosial işçiləri ilə üz-üzə ünsiyyətini, müxtəlif psixososial xidmətlərdən istifadə imkanlarını ciddi şəkildə məhdudlaşdırıb.
Onlayn tədbiri giriş sözü ilə açan Xalq Müdafiəçisi sorğunun nəticələrinə qısa nəzər salaraq qeyd etdi ki, 2020-ci ilin yanvarından 8 iyun 2021-ci il tarixinədək Məhkəmə İcraçıları Xidməti tərəfindən Uşaq Zorakılığına Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Agentliyinə müraciətlərin sayı əvvəlki 2019-cu illə müqayisədə 197 vahid azdır. Həmçinin, Daxili İşlər Nazirliyində uşaq istismarı ilə bağlı müraciətlərin sayı 2019-cu ilin məlumatlarından cəmi 47 vahid çoxdur ki, onların da əksəriyyəti erkən nikah və erkən nikah riskləri ilə bağlıdır.
“Biz hesab edirik ki, xüsusi hesabatın nəticələri və onlara əsaslanan tövsiyələr həm Covid 19 pandemiyasının yaratdığı problemlərin müəyyən edilməsində və həllində, həm də gələcək hadisələrin planlaşdırılmasında və digər ölkələrin uşaqların ən yaxşı maraqlarında müvafiq qurumlar üçün maraqlı olacaq. “Burada xüsusilə vacibdir ki, uşaqla bağlı hər hansı qərar qəbul edilərkən yetkinlik yaşına çatmayanların fikrini dinləmək və onları cəlb etmək vacibdir”, - deyə Xalq Müdafiəçisi bildirib.
Təqdimat mərasimində UNICEF-in Gürcüstandakı nümayəndəsi Həsən Xəlili də salamlama nitqi söyləyib.
Tədqiqatın nəticələrini təqdim etdilər: Xalq Müdafiəçisi Aparatının Uşaq Hüquqları şöbəsinin müdiri Ketevan Soxadze, uşaqlara qarşı zorakılıq və onların psixo-sosial reabilitasiyası üzrə tədqiqatçı Qoqa Xatiaşvili, uşaq təhsili hüququ üzrə ekspert Mariam Caniaşvili və Nana G., Dövlət qayğısına qalan uşaqların hüquqları üzrə tədqiqatçı.
Hesabatın müzakirəsində yerli və beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının, Gürcüstanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri və mövzu ilə bağlı çalışan ekspertlər iştirak ediblər.

Special Report on Impact of Covid 19 on Children’s Rights in Georgia
On April 18, 2022, the Public Defender of Georgia presented a special report assessing the impact of the Covid 19 pandemic on children’s rights and the measures taken by the State. The report was prepared with the support of the UNICEF Regional Office for Europe and Central Asia (UNICEF ECARO), the UNICEF Georgia Office and the European Network of Ombudspersonsfor Children (ENOC).
Protection of children’s rights has encountered new challenges in almost every direction due to the Covid 19 pandemic. The special report assesses the impact of measures taken by the State in the context of the pandemic from March 2020 to May 2021 in three main areas of children’s rights: protection from violence, right to general education and alternative care.
The results of the study made it clear that the measures taken by the State to prevent the spread of the pandemic aggravated the rights situation of children in Georgia. In particular, children’s risks of being abused or witness abuse increased during the pandemic, while the mechanisms for detecting such cases further decreased. Despite the increased risks, there has been no significant increase in referrals to the state agencies.
The study revealed serious problems relating to the effective inclusion of children with disabilities and children with special educational needs in the educational process, quality of education, access to the Internet and technology, etc.
When enforcing the regulations developed for the management of the pandemic, the State did not provide adequate support to child care institutions. The measures taken by the State severely restricted the face-to-face communication of the juveniles in state care with their families, friends and social workers, as well as their access to various psychosocial services.
At the opening of the online event, the Public Defender briefly reviewed the findings of the study and noted that from January 2020 to June 8, 2021, the number of cases of child abuse referred by the Office of Resource Officers to the Agency for State Care decreased by 197 compared to 2019, while the number of cases of child abuse referred to the Ministry of Internal Affairs increased only by 47 compared to 2019. Most of the cases concerned early marriage and the risks of early marriage.
"We believe that the findings of the special report and the recommendations developed on the basis of the findings will be interesting for the relevant agencies in terms of identifying and addressing the challenges posed by the Covid 19 pandemic, as well as planning measures for future crises and considering the best interests of the child. In addition, it is especially important to listen to the opinion of children and ensure their involvement when making any decision relating to them," - said the Public Defender.
Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia, also delivered a welcoming speech at the presentation.
The results of the study were presented by Ketevan Sokhadze, Head of the Department of the Rights of the Child of the Public Defender's Office, Goga Khatiashvili, researcher on violence against children and their psychosocial rehabilitation, Mariam Janiashvili, expert on children’s right to education, and Nana Gochiashvili, researcher on the rights of children placed in state care.
Representatives of local and international non-governmental organizations, diplomatic corps accredited in Georgia and experts working on the above-mentioned topics took part in the discussion of the report.