Xüsusi bir hesabatın təqdimatı - "Uşağa qarşı Cinsi Zorakılığa və Cinsi İstismar Cinayətlərinə qarşı Ədalətin həyata keçirilməsi Araşdırılması və Monitorinqi"
4 Avqust 2021 -ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi "Uşaqlara qarşı cinsi zorakılığa və cinsi istismar cinayətlərinə qarşı ədalətin həyata keçirilməsi araşdırılması və monitorinqi" adlı xüsusi bir hesabat təqdim etdi. Hesabat Birləşmiş Millətlər Uşaq Fondunun (UNICEF) dəstəyi ilə hazırlanan layihə "Xalq Müdafiəçisinin uşaq hüquqları departamentinin imkanlarının gücləndirilməsi uşağa qarşı cinsi zorakılıq işlərinin monitorinqi məqsədi ilə” çərçivəsində hazırlandı.
Sənəd, yetkinlik yaşına çatmayanlara qarşı cinsi zorakılıq və cinsi istismar cinayətlərinə qarşı ədalətin həyata keçirilməsi üzrə ədalətin həyata keçirilməsinə dair ilk genişmiqyaslı araşdırmadır, hansı ki, 2018-2019-cu illərdə uşaqlara qarşı cinsi zorakılıq vı cinsi istismar cinayətlərinin istintaqı və cinayət təqibini dayandırmağın 119 qətnamənin, cinayət ədalətinin 52 işinin bütün materiallarının , bütün müvafiq dövlət qurumlarından istənilən məlumatın və uyğun mütəxəssislərin müsahibələrinin təhlilinin nəticələrinə əsaslanır.
Xüsusi hesabat həm hüquqi tənzimləmə, həm də təcrübə baxımından uşaqlara qarşı cinsi şiddətin və cinsi istismarın tənzimlənməsindəki çətinlikləri təqdim edir. Cinayətlərin açılması, ədalət mühakiməsi, yetkinlik yaşına çatmayan şəxsə və ailəsinə reabilitasiya və dəstək tədbirlərinin verilməsi məsələləri də daxil olmaqla.
Nino Lomjarianın sözü - "Araşdırmanın nəticələri göstərir ki, dövlətin atdığı addımlara baxmayaraq, o cümlədən Uşaq Hüquqları Məcəlləsinin hazırlanmasına baxmayaraq, uşaqlara qarşı cinsi zorakılıq və istismar cinayətləri, habelə Gürcüstan qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi və beynəlxalq standartlara uyğunluğun lazım olduğu yenə də ortaya çıxır, həmçinin ədalətin həyata keçirilməsinin hər bir mərhələsində uşaqlara uyğunlaşdırılmış mühitin və qurbanın reabilitasiya və dəstək xidmətlərini təmin etmək problemlidir "
BMT-nin uşaq fondunun Gürcüstandakı nümayəndəsi Ghassan Khalil, BMT-nin uşaq fondu, uşaq hüquqlarının monitorinqi üçün ombudsmanla birlikdə fəal şəkildə işləməyə davam edir" dedi. “Bu il uşaqlara qarşı cinsi zorakılıqla bağlı xüsusi hesabat uşaq hüquqlarının kobud şəkildə pozulması ilə bağlıdır. Dövlət bu cür zorakılığın qarşısını almaq üçün mümkün olan hər şeyi etməlidir və bu baş verərsə, uşaq diqqət mərkəzində olmalı, prosesə yüksək ixtisaslı mütəxəssislər rəhbərlik etməli və hər şey uşağın ədalət prosesində geriyə dönməsinin qarşısını almalıdır və onun reabilitasiyasını təmin etməlidir.
Hesabatda aşağıdakı tendensiyalar ortaya çıxdı:
• Təcavüz və digər cinsi zorakılıq növləri ilə bağlı Gürcüstan qanunvericiliyi BMT -nin Uşaq Hüquqları Komitəsinin, Lanzarote Konvensiyasının, İstanbul Konvensiyasının və digər insan hüquqları sənədlərinin tələblərinə uyğun gə
• Ədalət mühakiməsi prosesində dövlət qurumları uşaqlara uyğun yanaşmalar təmin etmir və azyaşlıların müdafiəsinə yönəlmiş mexanizmləri tətbiq edir.
• Ölkədə uşaqlara qarşı cinsi zorakılıq halları ilə məşğul olan mütəxəssislərin, sosial işçilərin və psixoloqların sayı ilə qurban uşaqların reabilitasiyasına xidmətin olmaması arasındakı kəskin fərq uşağın maraqlarının və ehtiyaclarının tam müdafiəsinə əhəmiyyətli dərəcədə mane olur.
• Məhkəmə prosesində təqsirləndirilən şəxsin müdafiəçisi / vəkilləri tərəfindən yetkinlik yaşına çatmayanların mənafelərinə zidd olan və uşağın ikincil qurban olma riski yüksək olan metodologiyası, müraciət formaları və sualları.
• Uşaqlara qarşı cinsi zorakılıq törətmiş şəxslərin mühakimə olunmasının qarşısındakı maneələrdən biri də cəmiyyətdəki damğa, ayrıseçkilik və stereotipik münasibətlərdir ki, bu da uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının sayını azaldır və ya gecikmiş müraciətlərin əsasını təşkil edir.

Presentation of Special Report - Research and Monitoring of Administration of Justice on Crimes of Sexual Abuse and Sexual Exploitation of Children
On August 4, 2021, the Public Defender of Georgia presented a special report – “Research and Monitoring of Administration of Justice on Crimes of Sexual Abuse and Sexual Exploitation of Children.” The report was prepared within the framework of the UNICEF-supported project "Strengthening the Capacities of the Public Defender's Department on the Rights of the Child in Monitoring the Cases of Sexual Abuse of Children”.
The document is the first large-scale study on the administration of justice on crimes of sexual abuse and sexual exploitation of minors, which is based on 119 rulings on the termination of investigation and criminal prosecution into cases of sexual violence and sexual exploitation of children in 2018-2019, full materials of 52 criminal cases, information requested from all the relevant state agencies and analysis of interviews with the relevant professionals.
The special report reviews challenges identified both in practice and in terms of the legal regulation of sexual abuse and sexual exploitation of children, including detection of crime, administration of justice, and provision of rehabilitation and support measures to juveniles and their families.
According to Nino Lomjaria, "the results of the study show that despite the steps taken by the State, including the development of the Juvenile Justice Code, Georgian legislation needs to be improved and harmonized with international standards in the field of sexual abuse and sexual exploitation of children. It is also problematic to provide child-centered environment and services oriented to the rehabilitation and support of victims at all stages of the administration of justice."
"UNICEF continues to work actively with the Public Defender to monitor children's rights," said Ghassan Khalil, UNICEF Representative in Georgia. "This year's special report concerns sexual violence against children, which is related to gross violations of children's rights. The State should do its best to prevent such violence and if it happens anyway, the child should be in the center of attention, the process should be led by highly qualified professionals and everything should be directed at preventing revictimization of the child in the justice process and ensuring his or her rehabilitation.
The report revealed the following trends:
- Georgian legislation on rape and other forms of sexual violence does not comply with the requirements of the human rights instruments of the UN Committee on the Rights of the Child, Lanzarote Convention, Istanbul Convention, etc.
- In the process of administration of justice, state agencies do not properly provide child-friendly approaches or implement mechanisms focused on the protection of minors.
- The sharp discrepancy of the number of specialists, social workers and psychologists working on cases of sexual abuse of children with the relevant need in the country and the lack of rehabilitation services focused on child victims significantly hinders the full protection of the interests of the child or satisfaction of their needs.
- The methodology of interviewing juvenile victims of sexual abuse by the defence/lawyers, forms of addressing them and questions asked to them during a trial are alarming, as they fundamentally contradict the best interests of the juvenile and pose a very high risk of secondary victimization of the child.
- Some of the obstacles to prosecuting perpetrators of sexual violence against children are also the stigma, discriminatory and stereotypical attitudes, which reduces the number of reported cases of violence against children or becomes the basis for delayed reporting.