Konstitusiya iddiaları.
Xalq müdafiəçisinin konstitusiya iddiası əsasında məhkumların birnəfərlik kameraya salınması qaydası konstitusiyaya zidd elan edilib
Gürcüstanın xalq müdafiəçisinin iddiası təmin edilib və məhbusların birnəfərlik kameraya salındığı gün qüvvədə olan qayda ləğv edilib. Məhkəmənin qərarına əsasən, Ədliyyə Nazirliyi Gürcüstan Konstitusiyasının tələblərinə uyğun olaraq, 2023-cü il mayın 1-dək məhkumların birnəfərlik kameralara salınması qaydasını və əsaslarını tənzimləməlidir.
Xalq müdafiəçisi illərdir ki, 3 və 6 saylı cəzaçəkmə müəssisələrində məhkumların uzunmüddətli təcrid olunması qaydasının dəyişdirilməsini və digər məhkumlarla əlaqənin məhdudlaşdırılması qaydasının dəyişdirilməsini tələb edir.[1] Məhkumların aylarla, illərlə cəzaçəkmə müəssisələrində təcrid edilməsi təcrübəsi dövlət müdafiəçisi tərəfindən düzgün olmayan rəftar kimi qiymətləndirilib.[2] İşgəncələrin Qarşısının Alınması üzrə Avropa Komitəsi (CPT) hər zaman birnəfərlik kameralara yerləşdirilən məhbuslara xüsusi diqqət yetirir, çünki bu, sözügedən şəxslərin psixi, somatik və sosial sağlamlığına ciddi ziyan vura bilər. [3]
2022-ci il fevralın 7-də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinə konstitusiya iddiası qaldıraraq, məhkumların 3 və 6 saylı cəzaçəkmə müəssisələrində yerləşdirilməsi qaydasının konstitusiyaya zidd elan edilməsini xahiş edib, şəxs əvvəlcədən əsaslandırılmadan qeyri-müəyyən müddətə bir nəfərlik kamerada saxlanılır. Fikrimizcə, mövcud tənzimləmə ləyaqət hüququna ziddir.
21 dekabr 2022-ci il tarixində Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinin birinci kollegiyası 1676 saylı konstitusiya iddiasını (“Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanın ədliyyə nazirinə qarşı”) təmin etdi və şikayət etdiyimiz normaları konstitusiyaya zidd olaraq tanıdı.
Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsi müəyyən edib ki:
• Məhkumun bir nəfərlik kameraya salınması zamanı qərar əyyən müddətə yazılı və əsaslandırılmış qaydada qəbul edilməlidir;
• Qərar fərdi qiymətləndirmə və araşdırmanın nəticələrinə əsaslanaraq cəzaçəkməəssisəsi tərəfindən qəbul edilmiş qərarın dövri qiymətləndirilməsi öhdəliyi nəzərə alınmalıdır;
• Bundan əlavə, məhkuma mübahisəli normalarla müəyyən edilmiş qaydada nəzərdə tutulmayan səmərəli və səmərəli şikayət hüququ təmin edilmə
[1] 3 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə başçəkmə ilə bağlı Milli Profilaktika Mexanizminin Hesabatı (23-24 oktyabr 2014-cü il). Burada mövcuddur: http://ombudsman.ge/res/docs/2019040512000333202.pdf ;
[2] Milli Qarşısının Alma Mexanizmi 2021 Hesabatı, Məhbusların Kobud rəftar kimi uzun müddət təcrid olunması, səh. 42, aşağıdakı ünvanda mövcuddur: https://www.ombudsman.ge/res/docs/2022050612391096568.pdf [son baxılıb: 27.12.22].

Rules of Placing Convicts in Solitary Confinement Declared Unconstitutional based on Public Defender’s Constitutional Lawsuit
The lawsuit of the Public Defender of Georgia has been granted and the rule of placing a prisoner in a solitary cell has been revoked. According to the court's decision, the Ministry of Justice should regulate the procedure and grounds for placing prisoners in solitary confinement by May 1, 2023, in accordance with the requirements of the Georgian Constitution.
The Public Defender has been demanding for years to change the rules of long-term isolation of convicts in Penitentiary Establishments Nos. 3 and 6 and restriction of their contact with other prisoners.[1] The Public Defender assessed the practice of isolating convicts for months and years as ill-treatment.[2] The European Committee for the Prevention of Torture (CPT) has always paid special attention to the prisoners placed in solitary confinement, stating that the above might cause significant damage to their mental, somatic and social health.[3]
On February 7, 2022, the Public Defender of Georgia filed a constitutional lawsuit with the Constitutional Court of Georgia and requested to declare the rule applied in Penitentiary Establishments Nos. 3 and 6 unconstitutional, according to which it was possible to place a person in solitary confinement for an indefinite period, without proper justification. In our opinion, the regulation contradicted the right to dignity.
On December 21, 2022, the first collegium of the Constitutional Court of Georgia granted constitutional lawsuit No. 1676 (Public Defender of Georgia v. Minister of Justice of Georgia) and the norms appealed by us were declared unconstitutional.
The Constitutional Court of Georgia established that:
• The decision on placing a convicted person in a solitary cell should be made in a written and substantiated manner, for a specified period;
• The decision should be based on the individual examination and assessment results, considering the obligation of periodic evaluation of the decision of the penitentiary institution;
• In addition, the convicted person should be provided with an effective right to appeal, which had not been provided for by the disputed norms.
[1] Report of the National Preventive Mechanism on the visit to Penitentiary Establishment No. 3 (October 23-24, 2014), available at: http://ombudsman.ge/res/docs/2019040512000333202.pdf;
[2] 2021 Report of the National Preventive Mechanism, Prolonged Isolation of Prisoners as Ill-treatment, p. 42, available at: https://www.ombudsman.ge/res/docs/2022050612391096568.pdf [last accessed:27.12.22].