Xalq Müdafiəçisi Aparatının işçiləri Kovid Sənədi təqdim etməyə öhdəlikli oldular
Yeni koronavirusun yayılması və fərdi və kollektiv olaraq insan sağlamlığı və həyatı üçün ciddi təhlükə yaradan ağır epidemiya, habelə Xalq Müdafiəçisi işində təhlükəsiz mühitin yaradılması və işçilərin ünsiyyət qurduğu şəxslərin qorunması məqsədi ilə Xalq Müdafiəçisi Kovid sənədi təqdim etmə öhdəliyi barədə qərar verdi.
Əmrə əsasən, Xalq Müdafiəçisi Aparatının bütün işçiləri tam peyvənd edildiyini təsdiq edən sənəd və ya həftədə bir dəfə öz hesabına götürülmüş PCR testinin mənfi nəticəsini təqdim etmək məcburiyyətindədirlər.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının bir işçisinin Kovid sənədi olmadan ofisdə və ya ofisdən kənarda (uzaqdan işləmək istisna olmaqla) işləməsinə icazə verilməyəcək; işə gəlməməsi və ya vəzifəsini yerinə yetirməməsi bağışlanmayan səbəb sayılacaq.
İstisna olaraq, sağlamlıq vəziyyəti (Kovid 19-dan sonrakı xəstəlik dövrü də daxil olmaqla) səbəbindən peyvənd olmağa tibbi əks göstərişi və ya müvəqqəti olaraq əks göstərişi olan işçilər, həkim tərəfindən peyvənd edilməsinin mümkün olmadığını bildirən bir sənəd təqdim etməlidirlər. Bu vəziyyətdə, Xalq Müdafiəçisi Aparatı, işçinin tutduğu vəzifənin xüsusiyyətlərindən və xidmətin ehtiyaclarından asılı olaraq, onun üçün fərqli bir iş rejiminin qurulması və ya müvəqqəti əks göstərişlər dövründə, Aparatın hesabına PCR testi etmək məsələsini müzakirə deəcək.
Onu da qeyd edək ki, avqustun 27 -nə olan məlumata görə, Xalq Müdafiəçisi Aparatının işçilərinin 80% -i peyvənd olunub.

Employees of Public Defender's Office Obliged to Submit Covid Document
Due to the spread of the novel coronavirus and the severe epidemiological situation, which poses a serious threat to human health and life individually and collectively, and in order to create a safe environment in the Public Defender's Office and to protect those with whom the employees of the Office interact, the Public Defender of Georgia made a decision to oblige employees to submit a Covid document.
According to the Public Defender’s order, all employees of the Public Defender's Office will be obliged to submit a document confirming full vaccination or, a negative result of the PCR test once a week, at their own expense.
An employee of the Public Defender's Office will not be allowed to work inside or outside the Office (unless he/she works remotely) without a Covid document, while the refusal to go to the Office or fulfil his/her official duties will not be justified.
As an exception, employees who have a medical contraindication or temporary contraindication to the vaccine due to their health condition (including the post-Covid 19 period) must submit a document issued by a doctor confirming the impossibility of vaccination. In this case, the Public Defender's Office, depending on the specifics of the position held by the employee and the needs of the Office, will consider a different work regime for the employee, or during the period of temporary contraindication, will fund the PCR testing for him/her.
It should also be noted that as of August 27, 80% of the staff of the Public Defender's Office have been vaccinated.