Peyvənd olunmuş və peyvənd olunmayan insanlar üçün məhdudlaşdırıcı və ya təşviqedici tədbirlər ayrı-seçkilik təşkil etmir
Ölkə ən pis epidemiya vəziyyətindədir, buna görə hər gün onlarla insan ölür. İndiki vəziyyətdə vətəndaşların həyatını xilas etmək üçün peyvəndlənməni sürətləndirmək vacibdir.
Son zamanlar bir çox vətəndaş və ya təşkilat, bir şəxsin hüquqlarını pozub -pozmadıqları və əmək münasibətləri, xidmətlər, sağlamlıq, təhsil və ya digər sahələrdə peyvənd sənədi təqdim etmə məcburiyyətinin ayrı -seçkilik xarakteri daşıması ilə bağlı suallarla Xalq Müdafiəçisi Aparatına müraciət etmişdir. Məsələnin aktuallığı səbəbindən yuxarıda göstərilənlərlə bağlı açıq bir açıqlama vermək istərdim:
Xalq Müdafiəçisi ən son beynəlxalq təcrübəni və milli insan hüquqları qanunvericiliyini hərtərəfli öyrəndi və deyə bilərik ki, səhiyyə, sosial xidmətlər, təhsil, ictimai xidmət kimi ictimai həyatın müəyyən sahələrində korona peyvənd sənədi təqdim etmək öhdəliyi vermək ayrı-seçkilik və ya hüquqların pozulması praktikası yaratmır.
İşəgötürənin həyatı və sağlamlığı üçün təhlükəsiz bir iş mühiti təmin etmək öhdəliyi olduğu üçün, Xalq Müdafiəçisi, peyvəndlənmiş və peyvəndlənməyən insanlar üçün müəyyən əsaslandırıcı və ya təşviqedici tədbirlərin lazımi əsaslandırıldığı təqdirdə ayrıseçkilik etməyəcəyinə inanır.
Müvafiq olaraq, işəgötürənlər və xidmət təminatçıları bir işçidən və ya istehlakçıdan tam peyvənd və ya sistematik bir PCR testi nəticəsi tələb etmək hüququna malikdirlər. Bu qaydalar istisnaları (məsələn, peyvəndin uyğun olmadığını bildirən tibbi arayış) və ağlabatan uyğunlaşma tədbirlərini nəzərdə tutmalıdır.
Ayrıca, peyvəndlənmiş insanlar üçün və müəyyən bir test nəticəsi mənfi olduqda aşılanmayan insanlar üçün müəyyən ictimai yerlərə girişin mümkün olduğu ayrıseçkilik tətbiqləri olaraq tanınan heç bir qanun yoxdur. Bəzi ölkələrdə bu yaxınlarda Covid 19 -a köçmüş və bunu təsdiq edən sənədi olan insanların da bu cür məkanlara girməsinə icazə verilir.
Beynəlxalq təcrübəyə görə, peyvənd etmək məcburiyyəti fərdlərin hüquqlarına müdaxilə ilə nəticələnə bilər, lakin bu müdaxilə qanuni bir məqsədə - ictimai sağlamlığın və bu insanların həyatının qorunmasına xidmət etdikdə haqlıdır. Mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq, peyvəndləmə yalnız fərdi hüquq kimi deyil, həm də ictimai sağlamlığın qorunması və əhalinin yaşaması üçün zəruri olan kollektiv məsuliyyət kimi şərh edilməlidir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı, peyvənd qeydiyyatı prosesi ilə maraqlananlara kömək etməyə davam edir. Bunun üçün siz isti xəttə - 1481 nömrəsinə zəng edə bilərsiniz. Bir daha hər kəsi sadəcə öz həyatı üçün deyil, başqalarının, xüsusən də bu gün peyvəndləri olmayan yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün də peyvənd olmağa çağırıram!

Introduction of Restrictive or Incentive Measures for Unvaccinated and Vaccinated Persons is not Discrimination
The country is in the worst epidemiological situation, due to which dozens of people die every day. In the current situation, accelerating vaccination is essential to save the lives of our citizens.
Recently, many citizens and organizations have addressed the Public Defender's Office with questions about whether they violate the rights of a person when they request to present a vaccination document in labour relations, services, health care, education or other areas and whether such a practice is discriminatory. Due to the urgency of the issue, I would like to make public explanations:
The Public Defender has thoroughly studied the latest international practice as well as national legislation in the context of human rights and we can say that in certain areas of public life such as health care, social services, education, public service - the obligation to present a coronavirus vaccination document does not violate rights and is not a discriminatory practice.
Since it is the responsibility of the employer to ensure a safe working environment for life and health, the Public Defender believes that certain restrictive or incentive measures for unvaccinated and vaccinated persons will not be discriminatory, if they are properly substantiated.
Accordingly, employers as well as service providers have the right to oblige an employee or consumer to present a full vaccination document or systematically submit negative results of the PCR test. These rules should provide for exceptions (for example, a medical document confirming that vaccination is not appropriate for a particular person) as well as reasonable accommodation measures.
In addition, the regulations, according to which, only vaccinated people or unvaccinated people with negative test results can enter certain public places, are not recognized as a discriminatory practice either. In some countries, people who have recently recovered from Covid 19 and have a document confirming the above are also allowed to enter such spaces.
According to international practice, the obligation to get vaccinated may lead to interference with the rights of individuals, but such interference is justified when it serves a legitimate aim - the protection of public health and thus the lives of people. Given the current situation, vaccination should be interpreted not only as an individual right, but also as a collective responsibility necessary for the protection of public health and survival of population.
The Public Defender’s Office continues to assist those wishing to register for vaccination, for which you can call our hotline - 1481. Once again, I urge everyone to get vaccinated not only for your own lives, but also for the lives of others, especially minors, for whom vaccines are not available today!