Gürcüstandakı əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqi statusu
28 iyul 2021 -ci ildə Xalq Müdafiəçisi Aparatı və BMT -nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının birgə layihəsi çərçivəsində “Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqi statusu ilə bağlı” hesabat təqdim edildi.
Hesabatda əcnəbilərin o cümlədən miqrantların, sığınacaq axtaranların, beynəlxalq müdafiəsi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Gürcüstandakı vəziyyəti haqqında, Xalq Müdafiəçisi nümayəndələrinin apardıqları monitorinq nəticələri, müsbət meyillər və problemlər müzakirə olunur.
Tədbirin açılışında, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria, Kovid epidemiyasının pandemiyadan əvvəl həssas sayılan əcnəbilərə, xüsusilə miqrantlara, sığınacaq axtaranlara, beynəlxalq qorunmaya və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə təsirini müzakirə etdi; Bu şəxslərin yeni koronavirusun vurduğu ziyanı aradan qaldırmaq üçün sosial-iqtisadi dəstək proqramlarına daxil edilməsi dövlət tərəfindən müsbət qiymətləndirildi, eyni zamanda sığınacaq axtaranların və əmək iqamətgahı olan insanların müəyyən komponentlərdən kənarda qaldıqlarını da qeyd etdi.
Açılış nitqində BMT Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (UNHCR) sözçüsü Kemlin Farley sığınacaq sisteminin inkişafına və Kovid Pandemiyası zamanı sığınacaq prosedurlarının və əsas xidmətlərin mövcudluğuna diqqət yetirdi. Bununla birlikdə, sistematik həddindən artıq yüklənmə, şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsindəki gecikmələr və inteqrasiya problemlərinin xüsusilə önəmli olduğunu qeyd etdi. Vətəndaşlığı olmayan şəxslərlə əlaqədar olaraq, qanunvericiliyin, siyasət və yanaşmaların dəqiqləşdirilməsinə baxmayaraq, bu şəxslərin hüquqi statusunun yaxşılaşdırılması üçün dərhal reaksiyaya ehtiyac duyulan sahələrin olduğu qeyd edildi.
Xalq Müdafiəçinin müavini Tamar Gvaramadze, mühacirlər, sığınacaq axtaranlar, beynəlxalq müdafiə və vətəndaşlığı olmayan şəxslər də daxil olmaqla, əcnəbilərin hüquqi statusu ilə bağlı Xalq Müdafiəçinin fəaliyyətindən ətraflı danışdı. Hesabatda dövlət qurumlarına ünvanlanan tövsiyələrin müsbət və mənfi istiqamətləri də təqdim edildi.
Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqi statusu ilə bağlı fəsillərə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi vəziyyəti haqqında hesabatında (s. 459-468) rast gəlmək olar.

Rights Situation of Aliens and Stateless Persons in Georgia
On July 28, 2021, a Report on the Rights Situation of Aliens and Stateless Persons in Georgia was presented as part of the joint project of the Public Defender's Office and the UN High Commissioner for Refugees.
The report reviews the situation of aliens, including migrants, asylum seekers, internationally protected persons and stateless persons in Georgia and reflects the findings of the monitoring conducted by the representatives of the Public Defender of Georgia, as well as the positive trends and challenges identified during the monitoring.
At the opening of the event, Public Defender Nino Lomjaria reviewed the impact of the Covid epidemic on aliens, especially migrants, asylum seekers, internationally protected persons and stateless persons, who had been considered vulnerable even before the pandemic. She positively assessed the inclusion of these individuals in socio-economic programmes aimed at relieving the damage caused by the novel coronavirus, although noted that asylum seekers and persons with labour residence had been left out of certain components.
In her opening remarks, UNHCR Representative Kemlin Furley highlighted the progress in the asylum system and access to asylum procedures and basic services during the Covid pandemic. She noted, however, that systemic overload, delays in the issuance of identity cards, and integration issues remained particular challenges. With regard to stateless persons, it was noted that despite improvements in legislation, policies and approaches, there remain areas that need to be immediately responded in order to improve the rights situation of these persons.
Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze spoke in detail about the activities of the Public Defender and the rights situation of aliens, including migrants, asylum seekers, internationally protected persons and stateless persons. She also spoke about the positive and negative trends in the recommendations offered in the report for state agencies.
The chapters on the rights situation of aliens and stateless persons can be found in the Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia (pp. 459-468).