Xalq Müdafiəçisi Artıq Kilolu Ayrımcılığa görə Sığorta Şirkətinə müraciət etdi
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi, Imedi “L” Sığorta Şirkəti tərəfindən piylənmə diaqnozu qoyulmuş bir sığortalıya qarşı dolayı ayrı-seçkilik müəyyən etdi.
Tərəflərin izahatları və təqdim olunan dəlillərə əsasən, sığorta şirkətinin müstəsna işi - “çəkinin düzəldilməsi ilə bağlı xərcləri” obezlik diaqnozu ilə bərabərləşdirdiyi, bunun ilkin şərti obezlik olduğu təsbit edildi. Nəticədə, piylənmə səbəbindən obezlik diaqnozu qoyulmuş xəstələrin, deyilən problem və uyğun diaqnoz olmadığı təqdirdə geri qaytarılacaq müayinə və manipulyasiyaların əvəzini almaq hüququ yoxdur. Ombudsman, şirkətin tətbiqinin kilolu xəstələri əlverişsiz vəziyyətə gətirdiyini və tibbi xidmətlərdən istifadə imkanlarını məhdudlaşdırdığını təsbit etdi.
Yuxarıda göstərilənlərə əsaslanaraq, Xalq Müdafiəçisi "İmedi L Sığorta Şirkəti" ASC-nin Baş direktoruna istehlakçılar ilə bağlanan tibbi sığorta müqavilələrində çəki düzəldilməsinin müstəsna halının təsdiq edilmiş artıq çəkiyə uyğun şəkildə hazırlanması üçün tövsiyə verdi. müvafiq sifariş; Bu gündən etibarən sağlamlıq sığortası müqavilələri bağlandığı sığortalılar halında, "kilo düzəltmə ilə əlaqədar xərclər" müəyyən olunmalı və Həddindən artıq kilo və piylənmənin İdarə Edilməsi Protokoluna uyğun olaraq həyata keçirilməlidir. Xalq Müdafiəçisi, LEPL Georgia Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin rəhbərini bu tövsiyəni Gürcüstanda fəaliyyət göstərən sığorta şirkətləri ilə bölüşməyə çağırdı.

Public Defender Appeals to Insurance Company relating to Discrimination on Grounds of Obesity
The Public Defender of Georgia has established indirect discrimination by Imedi L Insurance Company against an insured person diagnosed with obesity.
Based on the evidence and the explanations of the parties, it was established that the insurance company equates an exceptional case - "costs related to weight correction" with the diagnosis of obesity. As a result, patients diagnosed with obesity are not entitled to reimbursement for the examinations and manipulations that would have been reimbursed in the absence of the mentioned diagnosis. The Public Defender found that the company's practice puts overweight patients in a disadvantageous situation and restricts their access to medical services.
Based on the above, the Public Defender made a recommendation to the Director General of JSC Imedi L Insurance Company to formulate an exceptional case of weight correction in the health insurance contracts concluded with consumers in such a way in the future as to correspond to the protocol of the management of excess weight and obesity approved by the relevant order, while in relation to persons who have already signed the health insurance contracts with the company, the "costs related to weight correction" should be explained and enforced in accordance with the protocol on the management of excess weight and obesity. In addition, the Public Defender called on the Head of LEPL State Insurance Supervision Service of Georgia to share this recommendation with the insurance companies operating in Georgia.