Xalq müdafiəçisi şaxtaçının fərqli fikirlərinə görə ayrı-seçkilik faktını müəyyən edib
21 dekabr 2021-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi əmək münasibətlərində fikir ayrılığına görə ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması ilə bağlı Şukreti MMŞ şirkətinə tövsiyə ilə müraciət edib.
Faktiki şəraitə uyğun olaraq, şirkət rəhbərliyi ilə iş yerindəki problemlər, o cümlədən əməyin mühafizəsi standartlarına əməl edilməməsi barədə danışan mədənçini işdən çıxarıb. Ərizəçinin iş yerində qeyd etdiyi problemlər LEPL Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin verdiyi məlumatlarla da təsdiqlənir.
Mədənçinin sözlərinə görə, o, öz fikirlərini və narazılığını ifadə etdiyi üçün işdən çıxarılıb. Cavabdeh (Şukreti MMŞ) ərizəçinin işdən çıxarılmasının səbəbinin onun əməyin mühafizəsi ilə bağlı fikirləri olmadığına dair arqumentlər gətirə bilmədi.
Yuxarıda göstərilənləri nəzərə alaraq, Xalq müdafiəçisi cavabdehdən ərizəçiyə qarşı ayrı-seçkiliyin nəticələrini aradan qaldırmağa, xüsusən də onu eyni və ya ona bərabər tutulan vəzifəyə bərpa etməyə; Gələcəkdə isə əmək münasibətlərində müxtəlif fikirlərə və/və ya digər əlamətlərə qarşı ayrı-seçkilik yaradan rəftarın qarşısını almağa, bərabərlik prinsipinə uyğun fəaliyyət göstərmək və daxili təşkilati aktların və siyasətlərin ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması haqqında Gürcüstan Qanununa uyğunluğunu təmin etməyə çağırdı.

Public Defender Establishes Discrimination on Grounds of Miner’s Dissenting Opinion
On December 21, 2021, the Public Defender of Georgia addressed Shukruti+ Ltd with a recommendation to eliminate discrimination on the grounds of dissenting opinion in labour relations.
According to the factual circumstances, the company fired a miner, who spoke to the company's administration about problems in the workspace, including non-compliance with safety standards. The problems mentioned by the applicant can be proved by the information provided by the Labour Inspection Service as well.
According to the miner, he was fired for expressing his views and dissatisfaction, while the respondent (Shukruti+ Ltd) could not provide arguments proving that the reason for the applicant's dismissal was not his views on safety at work.
In view of the above, the Public Defender called on the respondent to eliminate the consequences of discrimination against the applicant, in particular, to reinstate him in the same or equivalent position, as well as to prevent discriminatory treatment of employees due to their dissenting opinions and/or on other grounds in the future, to conduct activities in accordance with the principle of equality and to ensure compliance of internal organizational acts and policies with the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination.