2022-2024-cü illər üçün „Qadın, Sülh və Təhlükəsizlik“ üzrə Milli Fəaliyyət Planının Monitorinqinin Nəticələri və Tövsiyələr
Hazırkı hesabatda Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən Qadınlar, Sülh və Təhlükəsizlik üzrə 2022-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planının icrasının monitorinqinin nəticələri təqdim olunur. Monitorinqin məqsədi Fəaliyyət Planı ilə üzərinə götürülmüş öhdəliklərin icrasını qiymətləndirmək, mövcud çatışmazlıqları və problemləri müəyyən etmək olub.
Monitorinqin nəticələri göstərir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər əsasən departamentdaxili fəaliyyətlər çərçivəsində həyata keçirilib və məcburi köçkün və münaqişələrdən zərər çəkmiş qadın və gənclərin həyat keyfiyyətinə müsbət təsir göstərməyib.
Sülh, təhlükəsizlik və barışıq proseslərində qadınların bərabər iştirakı Gürcüstanda həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə problem olaraq qalır.
Münaqişədən təsirlənən qadınlar və gənclər müxtəlif dövlət resurslarına və xidmətlərinə məhdud və/yaxud qeyri-kafi çıxış kimi sosial-iqtisadi problemlərlə üzləşməkdə davam edirlər.
Qadınlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması və onlara reaksiya vermə mexanizmləri daha effektiv olub, lakin maarifləndirmə işinə ehtiyac aktual olaraq qalır. Zorakılığın qurbanı olan qadınlar çox vaxt xidmətlər haqqında kifayət qədər məlumatdan məhrumdurlar. Stereotipik baxışlar və hüquq-mühafizə orqanlarına inamsızlıq problem olaraq qalır ki, bu da dəstək almağı çətinləşdirir.
Ümid edirik ki, hazırlanmış tövsiyələr Milli Fəaliyyət Planını həyata keçirən qurumlara növbəti Milli Fəaliyyət Planını hazırlamağa və onun icrasının səmərəliliyini artırmağa kömək edəcək.

Findings of Monitoring and Recommendations relating to 2022-2024 National Action Plan on Women, Peace and Security
The report presents the results of the monitoring conducted by the Public Defender’s Office relating to the implementation of the 2022-2024 National Action Plan on Women, Peace and Security. The purpose of the monitoring was to assess the implementation of the obligations assumed by the Action Plan and to identify gaps and problems.
The monitoring results demonstrate that the activities for the implementation of the UN Security Council resolutions were mainly carried out within the framework of internal departmental activity and did not have a positive impact on the quality of life of displaced and conflict-affected women and youth.
Equal participation of women in peace, security and reconciliation processes remains a challenge in Georgia, both at the local and international levels.
Women and youth affected by the conflict continue to face socio-economic challenges, such as limited and/or insufficient access to various state resources and services.
Mechanisms for preventing and responding to violence against women have become more effective, but the need for awareness-raising remains relevant. Women victims of violence often lack sufficient information about services. Stereotypical views and distrust towards law enforcement agencies remain a problem, which makes it difficult to receive support.
We hope that the recommendations developed will help the agencies implementing the national action plan to develop the next national action plan and improve the effectiveness of its implementation.