Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin Qadınlara Qarşı Zorakılıqla Beynəlxalq Mübarizə Günü ilə bağlı bəyanatı
Noyabrın 25-i Qadınlara Qarşı Zorakılığa Qarşı Beynəlxalq Mübarizə Günüdür və bu gün ictimai məlumatlılığı artırmaq, mövcud problemləri tanımaq və zorakılıqla mübarizə üçün gələcək strategiyaları müəyyən etmək məqsədi daşıyır. Bundan əlavə, bu gün gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük qlobal kampaniyanın başlanğıcını qeyd edir.
Qanunvericilik və ya institusional dəyişikliklərdən asılı olmayaraq, Gürcüstanda qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxili zorakılığı mühüm problem olaraq qalır. Halların qarşısının alınması, vaxtında aşkar edilməsi və halların effektiv cavablandırılması istiqamətində hələ də xeyli problemlər mövcuddur.
Qanunvericilik səviyyəsində cinsi zorakılığın tərifinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması problem olaraq qalır. Xüsusilə, zorlamanın mövcud tərifinin dəyişdirilməsi və orada sərbəst və könüllü razılıq komponentinin müəyyən edilməsi. Azyaşlı evlilik və nişanlanma nisbəti həyəcan vericidir. Xidmətlərin İnkişafı Agentliyinin hazırladığı statistikaya əsasən, 2020-ci ildə 479, 2021-ci ildə 476, 2022-ci ilin 6 ayında 189 qız yetkinlik yaşına çatmayan valideyn kimi qeydiyyata alınıb.
Ailə daxili zorakılığı hallarının yüksək olması və profilaktik tədbirlərin görülməməsi mühüm problem olaraq qalır. Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin 2022-ci il 9-na olan məlumatına görə, mümkün məişət zorakılığı faktları üzrə 6520 qətimkan tədbiri seçilib, 3064 fakt üzrə araşdırmalara başlanılıb. Zorakılığın ekstremal formalarının, qətllərin və qadınların öldürülməsinə cəhdin miqyası narahatlıq doğurur ki, bu da ildən-ilə azalma tendensiyası ilə xarakterizə olunmur. Xalq Müdafiəçisinin əlində olan rəsmi statistik məlumatlara görə, 2022-ci ilin 10-cu ayında Gürcüstanda 18 qadın qətli hadisəsi qeydə alınıb, onlardan 11-də ailə cinayətinin əlaməti müəyyən edilib. Qətlə cəhd nisbəti daha yüksəkdir, burada 32 hadisədən 26-sı ailə cinayəti kimi törədilib.
Qadınlara qarşı zorakılıq və ailə daxili zorakılığı halları ilə bağlı dövlət qurumları arasında razılaşdırılmış və əlaqələndirilmiş iş problem olaraq qalır. Nəticədə gender əsaslı cinayətlərə dövlətin reaksiyası səmərəsiz olur. Qeyd olunan yanaşma cinayət-hüquq siyasətinin praktikada həyata keçirilməsini xeyli zəiflədir.
Qadınların iqtisadi müstəqilliyinin artması zorakı mühiti tərk etmə ehtimalı ilə birbaşa bağlıdır. Bu prosesdə uzunmüddətli mənzil təminatı, məşğulluq və peşə hazırlığı imkanlarının inkişafı, qadınlara iqtisadi dəstək qaçılmazdır. Bundan əlavə, ictimai maarifləndirmə kampaniyalarının aparılması və bərabərlik prinsiplərinin bütün təhsil növlərinə inteqrasiyası zəruridir ki, bu da əsas bərabərliyi daha da təmin edəcəkdir.
Müvafiq olaraq, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan parlamentini, mərkəzi və yerli hakimiyyət orqanlarını gələcək tədbirlərin həyata keçirilməsinə üstünlük verməyə çağırır:
⁻ cinsi zorakılığa dair qanunvericiliyi təkmilləşdirmək və beynəlxalq standartlara uyğun olaraq, cinsi zorakılığın tərifini qurbanın azad, həqiqi və könüllü razılığının olmaması ilə əsaslandırmaq;
⁻ Gender bərabərliyi məsələləri bütün növ təhsilə inteqrasiya edilməli və gender bərabərliyi və ailə daxili zorakılığı ilə bağlı ictimai məlumatlılığın artırılması məqsədilə maarifləndirmə kampaniyaları planlaşdırılmalıdır;
⁻ qadınlara qarşı zorakılıq və/və ya ailə daxili zorakılığı qurbanlarının müəyyən edilməsi, onların müdafiəsi, yardımı və reabilitasiyası üçün milli müraciət prosedurları sənədini təsdiq etmək;
⁻ Qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılmasını təşviq etmək üçün müvafiq layihə və proqramlar planlaşdırılmalıdır.

Public Defender’s Statement on International Day for the Elimination of Violence against Women
November 25 is the International Day for the Elimination of Violence against Women, which aims to raise public awareness, recognize current challenges and outline future strategies to combat violence. In addition, this day marks the beginning of the 16-day global activism against gender-based violence.
Regardless of legislative and institutional changes, violence against women and domestic violence remain important challenges in Georgia. There are still many problems in terms of prevention, timely detection and effective response to the cases.
At the level of legislation, it remains problematic to bring the definition of sexual abuse in line with international standards, in particular, to change the existing definition of rape and to determine the component of free and voluntary consent. The rates of child marriage and engagement are alarming. According to the statistics produced by the Service Development Agency, 479 girls were registered as underage parents in 2020, 476 in 2021 and 189 in 6 months of 2022.
The high rate of domestic violence and the lack of prevention measures remain important challenges. According to the 9-month data of 2022 of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, 6,520 restraining orders were issued in relation to alleged domestic violence, while investigations were launched into 3,064 cases. The scale of extreme forms of violence, murders and attempted murders of women is alarming, which is not characterized by a decreasing trend from year to year. According to the official statistical data available to the Public Defender, 18 cases of murder of women were reported in Georgia in the 10 months of 2022, of which the elements of domestic crime were identified in 11 cases. The rate of attempted murder is much higher, where 26 out of 32 cases contained the elements of domestic crime.
Agreed and coordinated efforts among state agencies relating to the cases of violence against women and domestic violence remains a challenge. As a result, the State's response to gender-based crimes is ineffective. The mentioned approach significantly weakens the implementation of criminal law policy in practice.
Increased economic independence of women is directly related to their ability to leave a violent environment. Long-term housing support, development of opportunities for employment and vocational training, and economic support of women are inevitably important in this process. In addition, it is necessary to conduct public awareness campaigns and integrate the principles of equality into all types of education, which will further guarantee substantial equality.
Accordingly, the Public Defender of Georgia calls on the Parliament of Georgia, as well as the central and local authorities, to prioritize the implementation of the following measures:
• Improve sexual abuse legislation and ensure that, in accordance with international standards, the definition of sexual abuse is based on the absence of free, genuine and voluntary consent of the victim;
• Integrate gender equality issues into all types of education and plan awareness raising campaigns in order to raise public awareness of gender equality and domestic violence;
• Approve the document of national referral procedures for the identification, protection, assistance and rehabilitation of victims of violence against women and/or domestic violence;