Xalq Müdafiəçisi Aparatının qadın hüquqları ilə bağlı məlumat görüşləri
2021-ci ilin iyun ayında Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender Departamenti və Şərqi Gürcüstan şöbəsi Kaxeti, Kvemo Kartli, Samtsxe-Cavaxetiya, Mtsxeta-Mtianeti və Şida Kartli bələdiyyələrində qadın hüquqları və gender bərabərliyi mövzusunda məlumat toplantıları təşkil etdi.
İclaslarda Bələdiyyə Gender Bərabərliyi Şurasının üzvləri, Gender məsələlərinə cavabdeh olan Məmurlar / Məsləhətçilər, yerli QHT nümayəndələri, tələbələr, kənd, məcburi köçkün və etnik azlıq qadınları, regional media qurumlarının nümayəndələri və digər maraqlı tərəflər iştirak etdilər. İclaslar Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender şöbəsinin nümayəndəsi Ana Lobjanidze tərəfindən aparıldı.
Bələdiyyə Gender Bərabərliyi Şuraları ilə görüşdə əsas diqqət gender əsaslanmasının əhəmiyyətinə və əldə olunmasını təmin edən prinsiplərə yönəldildi. Şura üzvləri yerli özünüidarəetmə orqanlarının gender siyasəti qiymətləndirməsi, əsas tapıntılar və tövsiyələr ilə tanış oldular.
Tələbələrlə görüş zamanı ölkədəki institusional mexanizmlər barədə məlumatlarının olmadığı və yerli özünüidarə fəaliyyətinin həyata keçirilməsində iştiraklarının az olduğu üzə çıxdı. Media qurumları ilə görüş zamanı əsas diqqət ailə daxilində zorakılığına və qadın cinayətinin düzgün işıqlandırılması və gələcək əməkdaşlıq məsələlərinə yönəldildi.
Görüşlər zamanı Şərqi Gürcüstan Bölməsinin Regional Ofisinin nümayəndələri hədəf qruplarına Xalq Müdafiəçisinin mandatı, imkanları və funksiyaları barədə məlumat verdilər; Gələcəkdə qadın bərabərliyinin təmin olunmasına və qadın hüquqlarının yaxşılaşdırılmasına kömək edəcək bir sıra mühüm fəaliyyətlər planlaşdırılıb.

In June 2021, the Gender Department and the Eastern Georgia Division of the Public Defender's Office organized information meetings on women's rights and gender equality in Kakheti, Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti, Mtskheta-Mtianeti and Shida Kartli municipalities.
The meetings were attended by members of municipal gender equality councils, advisors/persons responsible for gender issues, representatives of local NGOs, students, rural population, internally displaced and ethnic minority women, representatives of regional media organizations and other stakeholders. The meetings were led by Ana Lobzhanidze, a representative of the Gender Department of the Public Defender's Office.
During a meeting with municipal gender equality councils, the main focus was on the importance of gender mainstreaming and the principles that ensure its achievement. Council members were briefed on the assessment of gender policies of local self-government bodies, key findings and recommendations.
The meeting with students made it clear that they do not have information about institutional mechanisms and that their involvement in the implementation of local self-government activities is minimal. During a meeting with media organizations, the main focus was on the proper coverage of domestic violence and femicide, as well as future cooperation.
During meetings, representatives of the regional office of the Eastern Georgia Division provided information to the target groups about the mandate, capabilities and functions of the Public Defender; a number of important activities were planned to help achieve gender equality and improve the rights situation of women in the future.