Tbilisi Prayd ofisində tez-tez baş verən hücumlara dair toplantı
5 oktyabr 2020-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı son aylarda Tbilisi Prayd heyətinə və ofisinə göstərilən sistematik hücum faktlarını müzakirə etmək məqsədi ilə iş görüşü keçirdi. İclasda Gürcüstan Baş nazirinin insan hüquqları üzrə müşaviri, Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirinin müavini, Gürcüstan Prokurorluğunun, beynəlxalq təşkilatların və "Tbilisi Praydın" nümayəndələri iştirak edib.
Cari ilin mayın 17-dən bəri radikal qruplar təşkilatın binasına dəfələrlə boya və yumurta atdılar; Bayrağı oğurladılar. Bundan əlavə, ofisin girişində vaxtaşırı LGBT + cəmiyyətinə qarşı şifahi təhqir və təhdidlərin eşidildiyi nifrət nitq toplantıları keçirilir.
İclasda "Tbilisi Prayd" nümayəndələri son aylarda üzləşdikləri insan haqları pozuntuları barədə ətraflı danışdılar, dövlət qurumlarının nümayəndələri LGBT + cəmiyyətinə qarşı pozuntulara cavab və dövlət tərəfindən görülən digər tədbirlər barədə məlumat verdilər. Müzakirədə problemin həlli yolları və gələcək addımlar müzakirə edildi.

Meeting on Growing Number of Attacks on Tbilisi Pride Office
On October 5, 2020, the Public Defender’s Office held a working meeting to discuss the growing number of systemic attacks on Tbilisi Pride office and its employees in recent months with the involvement of all parties. The meeting was attended by the Adviser to the Prime Minister for Human Rights, Deputy Minister of Internal Affairs, representatives of the Prosecutor’s Office, international organizations and Tbilisi Pride.
Since May 17, 2020, radical groups have thrown paints and eggs at the building of the organization several times. They also stole the organization’s flag. In addition, assemblies have been periodically held at the entrance to the building, during which hate speech was used and threats were made against the LGBT+ community.
Representatives of Tbilisi Pride talked in detail about the violations they have encountered in recent months. Representatives of state agencies presented information about their responses to the violations against the LGBT+ community and other measures taken by the state. Solutions to the problems and the steps to be taken in the future were also discussed at the meeting.