“Uşağın hər iki valideynlə münasibəti ilə bağlı işlərdə ədalətin həyata keçirilməsi” adlı xüsusi hesabat
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı USAİD-in Qanunun aliliyi Proqramının dəstəyi ilə “Uşağın hər iki valideynlə münasibəti ilə bağlı işlərdə ədalətin həyata keçirilməsi” adlı xüsusi hesabat hazırlayıb.
Sənəddə yetkinlik yaşına çatmayanın valideyndən ayrılması hallarında ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsi prosesində uşağın hər iki valideynlə münasibətlərinin problemləri və hüquqi tənzimləmə və təcrübə təqdim olunur. Onların arasında uşağın valideynlə münasibətlərinin vaxtında bərpası, məhkəmə qərarlarının icrası, yetkinlik yaşına çatmayanın valideyndən ayrılması, yetkinlik yaşına çatmayanın ailəyə reinteqrasiyası və bununla bağlı uşaqların və valideynlərin dəstəklənməsi məsələləri var.
Hesabat 2020-2021-ci illərdə uşağın valideynlərdən ayrılması ilə bağlı 13 işin, 15 qərarın və 214 əmrin təhlili, bütün aidiyyəti dövlət qurumlarından tələb olunan məlumatlar və müvafiq mütəxəssislərin müsahibəsi əsasında intizamlərarası əlaqələr nəzərə alınmaqla və beynəlxalq standartlarla hazırlanıb.
Tədqiqat nəticəsində müəyyən edilmiş problemlərə əsaslanaraq, Xalq Müdafiəçisi Aparatı uşağın hər iki valideynlə münasibəti ilə bağlı mövcud qanunvericilik, siyasət və təcrübənin təkmilləşdirilməsi üçün tövsiyələr hazırlayıb.

Special Report on Administration of Justice relating to Child's Relationship with Both Parents
The Public Defender’s Office of Georgia, with the support of the USAID Rule of Law Program, has prepared a Special Report on Administration of Justice relating to Child's Relationship with Both Parents.
The document addresses challenges relating to children's relationship with both parents and the legal regulation and practice in the process of administration of justice relating to the cases of separation of the minor from the parent, including issues of timely restoration of the child's relationship with the parent, enforcement of court rulings, separation of the minor from the parent, reintegration of the minor with the family and support to children and parents in this regard.
The report is based on the analysis of 13 cases on the child's relationship with both parents, 15 rulings and 214 orders on the separation of the child from the parent, information requested from all relevant state agencies and interviews with relevant specialists, covering the period of 2020-2021. The above information was analyzed considering interdisciplinary and international standards.
Based on the challenges identified as a result of the research, the Public Defender’s Office developed recommendations to improve the existing legislation, policy and practice regarding the child's relationship with both parents.