Հատուկ զեկույց Վրաստանի խորհրդարանի 2021 թվականի հուլիսի 12-ի բանաձևում նշված խնդիրների կատարման վիճակի վերաբերյալ
Ժողովրդական պաշտպանի հատուկ զեկույցում մանրամասն գնահատված է՝ Վրաստանում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի 2020 թվականի զեկույցի հիման վրա, խորհրդարանի 2021 թվականի հուլիսի 12-ի որոշմամբ պետական գերատեսչությունների համար տրված առաջադրանքների կատարման վիճակը:
Ժողովրդական պաշտպանը պետական ​​գերատեսչություններին և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին է դիմել 2020 թվականի խորհրդարանական զեկույցում ներկայացված 360 առաջարկություններով։ Վրաստանի խորհրդարանը կիսել է նշված հանձնարարականների մոտավորապես 82%-ը և դրանց կատարումն ապահովելու համար տվել է 333 առաջադրանք։
Բանաձևում խորհրդարանը չի արտացոլել Ժողովրդական պաշտպանի 2020 թվականի խորհրդարանական զեկույցի 30 առաջարկությունները։ Որպես միտում, կարելի է ասել, որ Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկությունները, որոնք խորհրդարանը չի արտացոլել 2019, 2020, 2021 թվականների որոշումներում, առարկայական առումով նման են։ Մասնավորապես, այս հանձնարարականների հիմնական մասի նպատակն էր կրթություն տալ սեռական և վերարտադրողական առողջության և իրավունքների վերաբերյալ, պաշտպանել դպրոցականներին կրոնական ուսմունքներից և այլն:
Ժողովրդական պաշտպանի հատուկ հաշվետվության համաձայն՝ պետական ​​գերատեսչությունների գործունեության արդյունքում առաջադրված խնդիրների 15.8%-ը գնահատվել է կատարված, 19.9%-ը՝ մասնակի կատարված, 61.3%-ը՝ չկատարված։ Նշենք, որ առաջադրանքների 3%-ը օբյեկտիվ հիմունքներով գնահատման ենթակա չէ։ Ժողովրդական պաշտպանի գնահատմամբ՝ չնայած այն բանին, որ Վրաստանի խորհրդարանը բանաձևում արտացոլել է Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկությունների մեծ մասը և պետական ​​մարմինների կողմից դրանց կատարումը պարտադիր համարել, դրանց կատարման վիճակը բավարար չէ։
Վրաստանի խորհրդարանը որոշում է ընդունում՝ հիմնված Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի տարեկան զեկույցի վրա։ Նշված ակտով խորհրդարանը գնահատում է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի զեկույցը երկրում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ և հանձնարարականներ է տալիս պետական ​​գերատեսչություններին իրականացնել Ժողովրդական պաշտպանի զեկույցում ներկայացված առաջարկությունները։ Խորհրդարանի կողմից առաջադրանքների նշանակումը խորհրդարանի վերահսկողության տակ է դնում Ժողովրդական պաշտպանի կողմից տրված հանձնարարականների կատարումը։ Այդ նպատակով Խորհրդարանի Մարդու իրավունքների պաշտպանության և քաղաքացիական ինտեգրման հանձնաժողովը վերահսկում է գերատեսչությունների կողմից խորհրդարանի առաջադրանքների կատարումը:
Վրաստանի խորհրդարանի Մարդու իրավունքների և քաղաքացիական ինտեգրման հանձնաժողովի կանոնադրության 6-րդ հոդվածի 4-րդ կետի «բ» ենթակետի համաձայն՝ Վրաստանի խորհրդարանի մարդու իրավունքների և քաղաքացիական ինտեգրման հանձնաժողովը կքննի ս.թ. նշված առաջադրանքները հասցեատեր մարմինների կողմից՝ խորհրդարանի որոշման մեջ նախանշված խնդիրների և իրականացնում է հանձնաժողովի վերանայումը, Ժողովրդական պաշտպանը և նրա առաջարկությունների հասցեատերերի մասնակցությամբ։ Նշենք, որ նշված նպատակով հանձնաժողովի քննարկումը Մարդու իրավունքների պաշտպանության և քաղաքացիական ինտեգրման հանձնաժողովում չի անցկացվել։

Special Report on Fulfillment of Tasks Laid Down in Parliamentary Resolution of 12 July 2021
The special report of the Public Defender of Georgia assesses in detail the performance of tasks assigned to the state agencies by the Resolution of the Parliament of Georgia of July 12, 2021 based on the 2020 Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia.
The Public Defender addressed state agencies and local self-government bodies with 360 recommendations in the 2020 parliamentary report. The Parliament of Georgia endorsed approximately 82% of the mentioned recommendations and issued 333 tasks to ensure their implementation.
The Parliament did not reflect in the resolution the 30 recommendations of the 2020 parliamentary report of the Public Defender. As a trend, it can be said that the subjects of the recommendations of the Public Defender, which the Parliament did not reflect in its resolutions in 2019, 2020, and 2021, are similar. In particular, the purpose of the main part of these recommendations was to ensure education on issues of sexual and reproductive health and rights, to protect schoolchildren from religious indoctrination, etc.
The Public Defender’s special report assesses 15.8% of the tasks as fulfilled, 19.9% as partially fulfilled and 61.3% as unfulfilled. It should be noted that 3% of the tasks have not been subject to evaluation for objective reasons. The Public Defender considers that despite the fact that the Parliament of Georgia reflected the majority of the Public Defender's recommendations in the resolution and made it mandatory for state agencies to implement them, the state of the recommendations is unsatisfactory.
The Parliament of Georgia adopts a resolution based on the annual report of the Public Defender of Georgia each year. With the mentioned act, the Parliament evaluates the report of the Public Defender of Georgia on the protection of human rights and freedoms in the country and gives tasks to state agencies to implement the recommendations laid down in the Public Defender's report. The assignment of tasks by the Parliament brings the implementation of the recommendations issued by the Public Defender under parliamentary supervision. The performance of the Parliament's tasks by the agencies is monitored by the Parliamentary Human Rights and Civil Integration Committee.
In accordance with Article 6, paragraph 4, sub-paragraph "b" of the Statute of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia shall examine the fulfillment of the mentioned tasks by the addressees and conduct the committee discussion, with the participation of the Public Defender and the addressees of recommendations. However, it should be noted that the Human Rights and Civil Integration Committee did not hold the committee discussion for the mentioned purpose.