Sığınacaq axtaranların və beynəlxalq müdafiəsi olan şəxslərin hüquqi statusuna dair xüsusi hesabatın təqdimatı
5 oktyabr 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Gürcüstandakı nümayəndəliyi sığınacaq axtaranların və beynəlxalq müdafiəsi olan şəxslərin hüquqi statusuna dair hesabatın birgə təqdimatını keçirdi.
Tədbirdə çıxış edən Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Gürcüstandakı Hüquqi Müdafiə şöbəsinin rəhbəri Yohan Franz sığınacaq axtaranların və beynəlxalq müdafiəsi olan şəxslərin insan hüquqları istiqamətində birgə işin vacibliyini vurğuladılar və davamlı əməkdaşlığa ümid etdiklərini bildiriblər.
Xarici vətəndaşların, o cümlədən sığınacaq axtaranların və beynəlxalq müdafiəyə malik şəxslərin hüquqi statusunun monitorinqi və öyrənilməsi, hüquqların pozulması hallarının müəyyən edilməsi və tövsiyələr vasitəsilə pozulmuş hüquqların bərpasına kömək etmək Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
Xüsusi hesabat Gürcüstanda sığınacaq axtaranların və beynəlxalq müdafiəyə malik şəxslərin hüquqi vəziyyətini, habelə fundamental hüquqlardan istifadə ilə bağlı çətinlikləri və boşluqları qiymətləndirir; Qanunla nəzərdə tutulmuş xidmətlərin göstərilməsi zamanı müvafiq dövlət qurumlarının funksiyaları və rolu işıqlandırılır.
Məruzənin əsas nəticələrini və tövsiyələrini Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini təqdim edib. Tamar Qvaramadze həm milli, həm də beynəlxalq sənədlər, statusun müəyyən edilməsi prosedurlarının mövcudluğu və keyfiyyəti, sığınacaq axtaran şəxslərin qəbulu və dövlət xidmətlərindən istifadə şərtləri barədə danışığında qeyd etdi ki, hesabatda uşaqlara, xüsusi ehtiyacı olan qruplara və həssas qruplara xüsusi diqqət yetirilir; Dövlət qurumlarından tələb olunan məlumatlar təhlil edilib.
Hesabat üzərində iş prosesində Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri Daxili İşlər Nazirliyinin Miqrasiya İdarəsində, Ədliyyə Nazirliyinin penitensiar müəssisələrində, dövlət sərhədində, ümumi məhkəmələrdə, sığınacaq axtaranların qəbulu mərkəzi və məktəblərdə, həmçinin, onlar müxtəlif şəxslər və benefisiarlar, o cümlədən sığınacaq axtaran şəxslər və beynəlxalq müdafiəyə malik qadınlar, sığınacaq axtaranların qəbulu mərkəzində yaşayan qadınlar, qeyri-hökumət təşkilatlarının və dövlət qayğısı və insan alveri qurbanları, qurbanlara yardım agentliyinin nümayəndələri ilə görüşüblər.
Aidiyyəti dövlət və qeyri-hökumət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirak etdiyi təqdimat müzakirə rejimində davam edib.
Tədbir BMT-nin Gürcüstandakı Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı ilə birgə layihə çərçivəsində keçirilib.

Presentation of Special Report on Rights Situation of Asylum Seekers and Internationally Protected Persons
On October 5, 2022, the Public Defender’s Office of Georgia and UNHCR Georgia held a joint presentation of the report on the rights situation of asylum seekers and internationally protected persons.
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Johan Frantz, Protection Officer at UNHCR, emphasized the importance of joint work in the direction of the protection of human rights of asylum seekers and internationally protected persons and expressed hope for continued cooperation.
Monitoring of the rights situation of foreign citizens, including asylum seekers and internationally protected persons, detection of rights violations and promotion of the restoration of violated rights through recommendations is one of the priority directions of the Public Defender of Georgia.
The special report assesses the rights situation of asylum seekers and internationally protected persons in Georgia, as well as the challenges and gaps in the enjoyment of fundamental rights by them, and identifies the functions and roles of the relevant state institutions during the provision of services in accordance with law.
The key findings and recommendations of the report were presented by the First Deputy Public Defender. Tamar Gvaramadze spoke about national and international instruments, availability and quality of status determination procedures, reception of asylum seekers and use of state services by them. She noted that the report devotes special attention to children, groups with special needs and of vulnerable categories; The information requested from the state agencies is also analyzed in the report.
In the process of working on the report, representatives of the Public Defender of Georgia conducted monitoring at the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs, penitentiary establishments of the Ministry of Justice, state border, common courts, reception center for asylum seekers and schools. They also met various persons and beneficiaries, including asylum seeking and internationally protected women, as well as women living in the reception center and representatives of the Agency for State Care and Assistance for Victims of Trafficking.
The presentation, which was attended by representatives of the relevant state and non-governmental agencies, as well as international organizations, continued in the discussion mode.