Peşə kolleclərinin müəllimləri, dövlət məktəblərinin tələbələri və müəllimləri ilə görüş
17 oktyabr 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının İnsan Hüquqları üzrə Maarifləndirilməsi Departamentinin əməkdaşları Qvantsa Davitaşvili və Giorgi Kvirikaşvili ofisin regional bölməsinin əməkdaşları İrma Mçedlidze və Murdaxan Hüseynovla birgə, Marneulidə fəaliyyət göstərən təhsil işçilərinin peşə proqramının müəllimləri, dövlət məktəblərinin tələbələri və mülki təhsil müəllimləri ilə görüşlər keçiriblər.
Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri peşə kolleclərinin müəllim və tələbələrini məktəbəqədər təhsil və təhsil kadrlarının hazırlanmasında insan hüquqları ilə bağlı məlumatların inteqrasiyası istiqamətində idarənin fəaliyyəti ilə tanış ediblər. Görüşlərin iştirakçıları təhsil təcrübəsində insan hüquqlarının tədrisinə yönəlmiş metodlardan istifadə və bu istiqamətdə müsbət təcrübəyə diqqət yetirmişlər. Onlar həmçinin pedaqoqların hazırlanması zamanı insan hüquqlarına dair təlimatın və uşaq hüquqları üzrə müstəqil modulun olmasının vacibliyindən danışıblar.
Dövlət məktəblərinin mülki təhsil müəllimləri insan hüquqlarının praktiki metodlarla tədrisinə xüsusi diqqət yetirmişlər. Eyni zamanda, Azərbaycan sektorlarında çalışan müəllimlər qeyd ediblər ki, uşaqlara ayrılan dərsliklərin tərcüməsi uşaqlar üçün çətin başa düşülür. Söhbətdə məktəblərdə müxtəlif hüquqi mövzularda davamlı təlimlərin keçirilməsinin vacibliyinə də toxunulub.

Meeting with Vocational College Teachers, Students and Public Schools Teachers
On October 17, 2023, representatives of the Department of Human Rights Education of the Public Defender’s Office of Georgia, Gvantsa Davitashvili and Giorgi Kvirikashvili, together with representatives of the regional division of the Office, Irma Mchedlidze and Murdakhan Guseinov, held meetings with teachers enrolled in a vocational programme being carried out in Marneuli, as well as students and civic education teachers of public schools.
The representatives of the Public Defender introduced the activities of the Office in the direction of integrating human rights-related information in preschool education to the vocational college teachers and students. The participants in the meetings focused on the use of methods aimed at teaching human rights in educational practice and the positive practice in this direction. They also talked about the importance of having a human rights textbook and an independent module on children's rights during trainings.
Civic education teachers of public schools paid special attention to the use of practical methods in human rights education. At the same time, teachers working in Azerbaijani sector noted that the translation of school textbooks was difficult for children to understand. The conversation also touched on the importance of continuous trainings on various rights-related issues in schools.