İnsan Hüquqları Forumu - Gürcüstan cəmiyyətindəki bərabərsizliyi müzakirə etmək üçün məkan
10 dekabr 2021-ci il - İnsan Hüquqları Günündə Gürcüstan cəmiyyətində demokratiyanın bərqərar olması, bərabər və ədalətli cəmiyyətin qurulmasına mane olan bərabərsizlik məsələlərini müzakirə etmək üçün insan hüquqları forumu keçirilib. Tədbir Avropa İttifaqı (Aİ), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP), BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Cənubi Qafqaz üzrə Ofisi (OHCHR) və Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının təşəbbüsü və dəstəyi ilə keçirilib.
Bu, İnsan Hüquqları Gününün bu ilki mesajıdır - "Bütün insanlar bərabərdir". Forumda pandemiyanın iqtisadi və sosial bərabərsizliyi xüsusilə kəskinləşdirdiyi üç əsas sahə müzakirə olunub: 1. Gender bərabərliyi, 2. LGBTQ+ icmanın hüquqi və sosial müdafiəsi, 3. Etnik və dini azlıqların hüquqları.
“2021-ci ildə bərabərlik məsələsi problem olaraq qaldı. Qadınların, əməhdud imkanları olan insanların, LGBTQ+ icmasının, etnik və dini azlıqların hüquqlarının müdafiəsi əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmayıb. Hüquq-mühafizə orqanlarının LGBTQ+ icmasının üzvlərinə və jurnalistlərə qarşı zorakılığa reaksiya vermədiyi iyul ayında Tbilisi Qürur Həftəsi ətrafında baş verənlər xüsusi narahatlıq doğurdu. “Zorakılığa təhrik edənlər və zorakılıq əməlləri törədənlər məsuliyyətə cəlb edilməyəcək”, - Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria çıxışında bildirib.
Gürcüstan parlamentinin spikeri Kaxa Kuçava, baş nazirin insan hüquqları üzrə müşaviri Niko Tatulaşvili, Aİ-nin siyasət, mətbuat və informasiya üzrə nümayəndəliyinin rəhbərinin müavini Evia Kotan, BMT İnkişaf Proqramının Gürcüstan üzrə rezident əlaqələndiricisi Beresford və Vladimir Şkolnikov Sabine Maxli , Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Cənubi Qafqaz üzrə Ofisinin (OHCHR) baş məsləhətçisi forumda çıxış ediblər.
Müzakirələrdə Gürcüstan parlamentinin deputatları, dövlət qurumlarının, Xalq Müdafiəsi Aparatının və aparıcı qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin müavini Ekaterine Sxiladze öz çıxışında insan hüquqlarının müdafiəsi, o cümlədən gender bərabərliyinin gücləndirilməsi üçün əsas ilkin şərtlərdən biri kimi qadınların iqtisadi imkanlarının artırılmasının zəruriliyindən danışıb.
Xalq Müdafiəçi Aparatının Bərabərlik şöbəsinin müdiri Ketevan Şubaşvili ayrı-seçkiliyə qarşı siyasətləri, LGBTQ insan hüquqları kontekstində səhiyyə və sosial xidmətlərə çıxış imkanlarını müzakirə edib.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının Tolerantlıq Mərkəzinin rəhbəri Beka Mindiaşvili etnik və dini azlıqların hüquqları, onların vətəndaş fəallığı və iştirakı haqqında danışıb.
İnsan Hüquqları Forumu builki İnsan Hüquqları Həftəsinin yekun tədbirlərindən biridir. Həftə ərzində Avropa İttifaqı (Aİ), Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan Konstitusiyasında və bütün əsas siyasi sənədlərdə təsbit olunmuş insan hüquqları prinsiplərini güclü dəstəklədiklərini bir daha təsdiq etdilər. İnsan hüquqlarına hörmət və müdafiə Gürcüstanın Avropa İttifaqı ilə Assosiasiya Sazişi və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması kimi mühüm beynəlxalq müqavilə və formatların əsasını təşkil edir.

Human Rights Forum – Space for Discussing Inequality in Georgian Society
On December 10, 2021, on the occasion of the Human Rights Day, a human rights forum was held to discuss inequalities that jeopardise democracy in Georgia and hamper Georgia’s progress towards a fair and just society. The event was initiated and supported by the European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP), the South CaucasusOffice of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR)and the Public Defender’s Office.
The message of this year’s Human Rights Day is: "All human, all equal". The forum discussed three main areas where pandemic has particularly deepened social and economic challenges: 1. gender equality, 2. legal and social protection of the LGBTQI+ community, and 3. inclusion of ethnic and religious minorities.
"In 2021, the issue of equality remained a challenge. The protection of the rights of women, persons with disabilities, LGBTQ+ community and ethnic and religious minorities has not improved significantly. The events around Tbilisi Pride Week in July were of particular concern, when law enforcement agencies failed to respond properly to violence against members of the LGBTQ+ community and journalists. Those who called for violence and committed acts of violence have not been brought to justice," Georgian Public Defender Nino Lomjaria said in her speech.
Parliament Chairperson Kakha Kuchava, Advisor to the Prime Minister on Human Rights Issues Niko Tatulashvili, Deputy Head of Political Section at the Delegation of the European Union to Georgia Evija Kotan, UN Resident Coordinator in Georgia Sabine Machl, UNDP Head in Georgia Nick Beresford and Senior Adviser for the South Caucasus of the Office of the UN High Commissioner for Human Rights (OHCHR) Vladimir Shkolnikov also delivered speeches at the event.
Members of Parliament of Georgia and representatives of state agencies, Public Defender's Office and leading non-governmental organizations took part in the discussion.
Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, spoke about the need for economic empowerment of women as one of the main preconditions for the protection of human rights, including the strengthening of gender equality.
Ketevan Shubashvili, Head of the Equality Department of the Public Defender's Office, discussed anti-discrimination policies and access to health care and social services in the context of the LGBTQ human rights.
Beka Mindiashvili, Head of the Tolerance Center of the Public Defender's Office, spoke about the rights of ethnic and religious minorities, their civic involvement and participation.
The Human Rights Forum is one of the concluding events of this year's Human Rights Week. During the week, the European Union, the United Nations and the Public Defender’s Office reaffirmed their commitments to promoting human rights principles that are safeguarded by the Georgian Constitution and major policy documents. Respect for and protection of human rights is the basis of important international treaties and formats such as Georgia's Association Agreement with the European Union and achievement of the Sustainable Development Goals.