Ayrı-seçkiliyə, nifrət nitqinə və irqçiliyə qarşı beynəlxalq tədbirlər
13-14 iyun 2023-cü il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze Albaniyada irqi ayrı-seçkiliyə qarşı seminarda iştirak etmişdir. Albaniyanın Vlora şəhərində keçirilən görüşün məqsədi ayrı-seçkiliyə, nifrət nitqinə və irqçiliyə qarşı mübarizədə ən yaxşı təcrübələri müzakirə etmək və bölüşmək olub.
Beynəlxalq seminarda Qərbi Balkanlar və Şərq Tərəfdaşlığı regionu ölkələrinin bərabərlik orqanlarının və milli insan hüquqları institutlarının/ombudsmanlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
İştirakçılar yerli qanunvericiliyin və siyasətlərin Avropa standartlarına, o cümlədən Aİ-nin İrqçiliklə Mübarizə Fəaliyyət Planına və Avropa Komissiyasının irqçilik və dözümsüzlüyə qarşı tövsiyələri və digər müvafiq standartlara uyğunlaşdırılması üçün zəruri ehtiyacları müzakirə etdilər; Onlar Aİ-nin İrqçiliklə Mübarizə Fəaliyyət Planında xüsusi vurğulanan ayrı-seçkilik, irqçilik və nifrətlə mübarizədə vətəndaş cəmiyyətinin mühüm rolundan danışıblar.
İyunun 15-16-da bərabərlik orqanlarının toplantısı keçirilib, onun məqsədi ayrı-seçkilik və nifrət motivli halların öyrənilməsi istiqamətində təcrübə mübadiləsi aparmaq olub. Görüşdə nifrət nitqi və nifrət cinayətlərinin qurbanlarına dəstək xidmətləri müzakirə olunub. Bundan əlavə, Avropa standartları və ən son təcrübələr müzakirə edilib.
Tədbirlərdə Xalq Müdafiəçisi Aparatının Bərabərlik şöbəsinin nümayəndəsi Ana Kvatçadze də iştirak edib.

First Deputy Public Defender of Georgia Tamar Gvaramadze took part in a seminar against racial discrimination in Albania on June 13-14, 2023. The purpose of the meeting held in Vlorë, Albania was to discuss and share best practices in the fight against discrimination, hate speech and racism.
Representatives of the equality bodies and national human rights institutions/ombudsmen of the countries of the Western Balkans and Eastern Partnership region participated in the international seminar.
Participants discussed the necessary needs to adapt local legislations and policies to European standards, including the EU Anti-Racism Action Plan and the European Commission's Recommendations against Racism and Intolerance and other relevant standards; Another topic discussed was the important role of civil society in the fight against discrimination, racism and hatred, which is especially emphasized in the EU Anti-Racism Action Plan.
On June 15-16, a meeting of the equality bodies was held, the purpose of which was to share experience in the direction of examining discrimination and hate-motivated cases. The meeting focused on hate speech and support services for victims of hate crimes. In addition, European standards and latest practices were discussed.
Ana Kvatchadze, a representative of the Equality Department of the Public Defender’s Office, also participated in the events.