Yerli özünüidarəetmə orqanlarının nümayəndələri üçün məlumatlandırma görüşləri
2025-ci ilin sentyabr ayında Xalq Müdafiəçisi Aparatının Bərabərlik şöbəsinin nümayəndələri Mtsxeta-Mtianeti, Raça-Leçxumi və Kvemo Svaneti bölgələrində məlumatlandırma görüşləri keçirdilər. Tədbirlərdə Mtsxeta, Duşeti, Tianeti, Kazbegi, Tsageri, Lentexi, Oni və Ambrolauri bələdiyyələrinin Meriya və Sakrebulo əməkdaşları, habelə bələdiyyənin tabeliyində olan qeyri-kommersiya (qeyri-kommersiya) hüquqi şəxslərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Məlumatlandırma görüşlərinin keçirilməsində məqsəd yerli özünüidarəetmə orqanlarını öz fəaliyyətlərini bərabərlik və ayrı-seçkiliyin qadağan edilməsi prinsiplərinə daha fəal şəkildə uyğunlaşdırmağa həvəsləndirmək olub. İştirakçılar bərabərlik sahəsində Xalq Müdafiəçisinə verilən səlahiyyətlər barədə məlumat alıblar. Cinsi qısnama mövzusuna, o cümlədən cəmiyyətdə geniş yayılmış stereotiplərə, cinsi qısnamanın qanunvericilikdə tərifinə və müvafiq praktiki nümunələrə xüsusi diqqət yetirilmişdir.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı ölkədə bərabərlik baxımından mövcud vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün belə maarifləndirmə tədbirlərini mühüm əhəmiyyət kəsb edir və müxtəlif qruplara yönəlmiş maarifləndirmə tədbirlərini davam etdirir.

Information Meetings for Representatives of Local Self-Government Bodies
In September 2025, representatives of the Equality Department of the Public Defender's Office held information meetings in the Mtskheta-Mtianeti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions. The events were attended by employees of the City Halls and City Assemblies of the Mtskheta, Dusheti, Tianeti, Kazbegi, Tsageri, Lentekhi, Oni and Ambrolauri municipalities, as well as representatives of non-profit (non-commercial) legal entities subordinate to the municipality.
The information meetings aimed to encourage local self-government bodies to more actively align their activities with the principles of equality and non-discrimination. Participants received information on the powers granted to the Public Defender in the field of equality. Special attention was paid to the topic of sexual harassment, including stereotypes prevalent in society, the legislative definition of sexual harassment and relevant practical examples.
The Public Defender's Office considers such awareness-raising activities to be of paramount importance for improving the current situation in the country in terms of equality and continues to conduct educational activities for various groups.