Siyasi baxışlara görə işdən çıxarılma faktları ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi seçkiqabağı proses zamanı insan haqları pozuntularını fəal şəkildə izləyir və son zamanlar ayrı-seçkilik edən siyasi fikirlərə görə onlarla adamın işdən çıxarılacağından narahatlığını ifadə edir.
Bu zaman heyətə verilən məlumata görə, 62 işçiyə müxtəlif formada təzyiqlər göstərilmişdir. Bu insanların çoxu, Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri ilə təzyiq və işdən çıxarılma faktlarını təsdiqlədi və keçmiş Baş nazir Giorgi Qaxariyanın partiya üzvləri ilə münasibətlərini qohumluq, dost və ya xeyirxah olaraq göstərdi. (Qeyd etmək lazımdır ki, onlardan bir neçəsi təzyiq faktının təsdiqlənməsinə baxmayaraq, çəkinmiş və onun işini araşdırmaq üçün Xalq Müdafiəçisi Aparatına razılıq verməmişdir). Daxili İşlər Nazirliyindən, bələdiyyə xidmətlərindən, müxtəlif bələdiyyələr tərəfindən yaradılan LEPL -lərdən, NNLE'lərdən və digər ictimai qurumlardan işçilər qovuldu.
Vətəndaşlar, rəhbərlərinin onlardan istefa ərizəsi yazmalarını istədiklərini, bəzilərinin razılaşdığını, bəzilərinin isə etmədiyini, sonra da başqa səbəblərə görə işdən azad edildiyini iddia edirlər. Onlardan bəzilərinə qarşı intizam işi başlanıb.
Bu vəziyyətdə Cinayət Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş bir cinayətə görə təqib olunma əlamətləri var - siyasi baxışlar. 31 Avqust 2021 -ci ildə Xalq Müdafiəçisi 34 şəxslə bağlı işləri araşdırmaq və cavablandırmaq üçün Gürcüstan Baş Prokurorluğuna və Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinə göndərdi. Ofisə bu cür hadisələr barədə gündəlik hesabatlar və məlumatlar daxil olduğu üçün Xalq Müdafiəçisi Aparatı vaxtaşırı olaraq bu cür hadisələr haqqında əlavə məlumatları hüquq -mühafizə orqanlarına təqdim edir və onların reaksiyasını izləyir, habelə ayrı -seçkilik və ayrı -seçkiliklə bağlı ayrı -ayrı halları araşdırır.
Xalq Müdafiəçisi, işdən çıxarılma ehtimalını istisna edən siyasi baxışlarına və fikirlərinə görə insanları təqib etməyin, işdən çıxarılmanın yolverilməz olduğunu vurğulayır.
Yuxarıda göstərilənlərə əsaslanaraq, Xalq Müdafiəçisi çağırış edir:
1. Mərkəzi və yerli özünüidarəetmə orqanlarının və digər ictimai qurumların rəhbərləri - siyasi baxışlarına görə işçilərin işdən çıxarılması və ya bu barədə göstəriş verməmək.
2. Gürcüstan Prokurorluğu və Daxili İşlər Nazirliyi – xalq Müdafiəçisinin göndərdiyi məktubda göstərilən şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi ilə bağlı məsələni vaxtında araşdırmaq və buna uyğun cavab vermək.

Public Defender’s Statement on Dismissal of Individuals due to Political Views
The Public Defender of Georgia is actively monitoring the human rights violations during the pre-election period and is concerned about the alleged discriminatory dismissal of dozens of people for their political views.
According to the information available to the Public Defender’s Office at this time, 62 employees were subjected to various forms of pressure. Most of them, in a conversation with the representatives of the Public Defender, confirmed pressure and dismissal, and explained the above by kinship, friendship or good relations with members of the party of former Prime Minister Giorgi Gakharia. (It should be noted that several of them, despite confirmation of pressure, refrained from giving their consent to the Public Defender's Office to examine their cases). The mentioned individuals were fired from the Ministry of Internal Affairs, municipal services, non-commercial legal entities as well as legal entities under public law established by various municipalities, and other public institutions.
Citizens allege that their superiors told them to file applications for resignation, which some agreed to and some did not, although the latter were dismissed anyway, on other grounds. Disciplinary proceedings were launched against some of them.
The above case contain elements of crime under the Criminal Code of Georgia – persecution for political views. On August 31, 2021, the Public Defender sent the cases of 34 persons to the Prosecutor General's Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia for investigation and response. As the Office receives daily applications and reports of similar incidents, the Public Defender's Office, after communication with the dismissed persons, will periodically provide additional information on such incidents to the law enforcement agencies and will monitor their response to the cases, and will also examine individual cases of alleged discrimination and violation of the right to work.
The Public Defender emphasizes that it is inadmissible to persecute people, including to dismiss them, because of their political views or opinions.
Based on the above, the Public Defender calls on:
1. The heads of central and local self-government bodies and other public institutions - not to dismiss or instruct the dismissal of employees due to their political views.
2. The Prosecutor's Office of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia - to timely investigate the alleged persecution of persons indicated in the letter sent by the Public Defender and to respond to the case appropriately.