Beynəlxalq Ağ Əl Ağacı Günü
Dünyada hər il 15 oktyabrda Beynəlxalq Ağ Əl Ağacı Günü qeyd olunur. Bu gün görmə qabiliyyəti olmayan və müstəqil bir həyata keçidinin və onların cəmiyyətdəki tam iştiraklarının tanınmasının simvolik bir ifadəsidir. Beynəlxalq Ağ Əl Ağacı Gününün məqsədi görmə qabiliyyəti olmayan şəxslər haqqında məlumatlılığı artırmaq, cəmiyyətin inkişafına verdiyi töhfələri qeyd etməkdir.
Ağ Əl Ağacının simvolik və praktik məqsədinə baxmayaraq, fərdi ehtiyaclara uyğun olaraq hazırlanan dövlət proqramı çərçivəsində Ağ Əl Ağacı hələ də ölkədə gözdən əlil və görmə qabiliyyəti zəif olan şəxslər üçün təmin edilmir. Ağ əl istifadə etmək, sahədə istiqamətləndirmə və hərəkətlilik, səsli kompüter proqramlarından istifadə etmək, Brayl şrifti və onlar üçün lazım olan digər bacarıqları öyrənmək də əlçatan deyil. İxtisaslı köməkçinin xidmətləri müstəqil səviyyədə yaşamalarını təşviq edən əsas komponentlərdən biri olan mərkəzi səviyyədə gözdən əlillər üçün hələ də əlçatmazdır.
Fiziki mühitə giriş və gözdən əlillər və qismən görmə qabiliyyəti olan şəxslər üçün keyfiyyətli məlumatlar əldə etmək problem olaraq qalmaqdadır, bu da gözdən əlillərin müstəqil şəkildə hərəkət edə və bəzi hallarda lazımi məlumatları əldə edə bilməməsi halında ölkədə yeni koronavirusunun qarşısının alınmasına qoyulan məhdudiyyətlər qarşısında daha da gözəçarpan oldu. Gündəlik ehtiyaclarını təhlükəsiz şəkildə təmin edə bilməmək riski altında olan tənha gözdən əlil şəxslər xüsusilə ağır vəziyyətə düşdülər.
Yeni koronavirusu pandemiyasında məsafəli təhsilə giriş və keyfiyyətlə əlaqəli bir çox problemlə birgə, inklüziv təhsilə cəlb olunan gözdən əlil insanların mövcud təlim platformasından (Microsoft teams) müstəqil şəkildə istifadə etmələri problemlidir, həm ümumi, həm də ali təhsil üçün problemlər yaradır.
Qarşıdan gələn Parlament seçkiləri fonunda xalq müdafiəçisi gözdən əlilləri seçki hüququnun həyata keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirir və Gürcüstan Mərkəzi Seçki Komissiyasını gözdən əlillərin seçkilərdə müstəqil iştirakı üçün bütün lazımi tədbirləri görməyə çağırır. Müvafiq çərçivədən istifadə edərək onlara səs verilməsi də daxil olmaqla.

International White Cane Day
The White Cane Day is celebrated on October 15 around the world. This day is a symbolic expression of the transition of blind and partially sighted people to independent life and recognition of their full inclusion in the society. The goal of the White Cane Day is to raise awareness of blindness and to celebrate the contribution made by blind people to the development of the society.
Despite the symbolic idea and practical importance of the white cane, no individual needs-based white cane is provided for blind and partially sighted people under the state programme. They are not provided with opportunities to develop skills for space orientation and mobility, use of the white cane, voice computer programmes, Braille, etc. The services of a qualified assistant are still inaccessible to the blind at the central level, whereas the above is one of the main components of promoting their independent life.
Access to physical environment and quality information remains problematic for blind and partially sighted people, which became particularly evident in the context of the restrictions relating to the prevention of the novel coronavirus in the country. Blind people were virtually unable to move around independently or receive the information they needed. The blind persons living alone found themselves in a particularly vulnerable situation, as they encountered problems in meeting their daily needs safely.
In addition to a number of problems with access to and quality of remote education in the context of the coronavirus pandemic, it is problematic for blind people involved in inclusive education to use the applicable learning platform (Microsoft teams) independently, which creates problems both in secondary and higher education.
Ahead of the upcoming parliamentary elections, the Public Defender pays special attention to the realization of the right of blind people to vote and calls on the Central Election Commission of Georgia to take all necessary measures to ensure the participation of the blind in the elections independently, including by enabling them to vote by using the relevant framework.