Gürcüstan Korlar İttifaqının işçilərinin işdən çıxarılması ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı Gürcüstan Korlar İttifaqının Təhsil, Mədəniyyət və İdman Mərkəzindən 12 nəfərin azad edilməsinin qanuniliyinin öyrənilməsi ilə bağlı iş aparır. Bu iş araşdırma mərhələsindədir, lakin Korlar İttifaqı tərəfindən Gürcüstan Konstitusiyası və əmək qanunvericiliyi ilə təmin edilmiş əmək hüquqlarının pozulması əlamətlərini görmək olar. Xalq Müdafiəçisinə o da məlumdur ki, yuxarıda adı çəkilən on iki nəfər pozulmuş əmək hüquqlarının bərpası məqsədilə Tbilisi Şəhər Məhkəməsinə müvafiq iddia ərizələri ilə müraciət etmiş, həmin işlərə baxılması və yekun qərar verilsə də, icraata qəbul edilmişdir. Onlarla bağlı yekunlaşdırıcı qərar uzun müddətə bağlıdır.
Azad edilənlərin əksəriyyəti məhdud imkanlı şəxslərdir, onlardan üçü etirazın ekstremal formasına - aclıq aksiyasına əl atıb və onlar artıq 9-cu gündür ki, Gürcüstan Korlar İttifaqının binasında aclıq aksiyası keçirirlər. Hansı ki, onların sağlamlığı və həyatı üçün son dərəcə təhlükəlidir.
Xalq Müdafiəçisi Aparatına daxil olan məlumata görə, hazırda tərəflər arasında danışıqlar aparılır və məsələnin qarşılıqlı razılaşma yolu ilə həlli mümkündür. Yuxarıda göstərilənlərə əsaslanaraq, aclıq edənlərin sağlamlığına və həyatına düzəlməz zərər vurmamaq məqsədi ilə Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan Korlar İttifaqının sədrinə və idarə heyətinin üzvlərinə müraciət edərək, mövqelərin konstruktiv uzlaşdırılması və real vəziyyəti nəzərə alaraq işdən çıxarılanların əmək hüquqlarının bərpası ilə bağlı razılığa gəlmələrini xahiş edir.
Ümid edirik ki, səlahiyyətli şəxslər yaranmış vəziyyəti, məsələnin həssaslığını nəzərə alacaqlar və ən qısa müddətdə optimal qərar qəbul edəcəklər ki, bu da azadlığa buraxılmış şəxslərin hüquqlarının vaxtında bərpasına töhfə verəcək və A(A)İP Gürcüstanın Korlar İttifaqının fəaliyyəti normal rejimdə davam etdirilməsinə töhfə verəcək.

Public Defende’s Statement on Dismissal of Employees from the Union of the Blind of Georgia
The Public Defender’s Office of Georgia is conducting proceedings to study the legality of the dismissal of 12 persons from the Education, Culture and Sports Center of the Union of the Blind of Georgia. The case shows signs of violation of the labour rights guaranteed by the Constitution of Georgia and labour legislation. The Public Defender has also been informed that the aforementioned twelve persons, in order to restore their violated labour rights, filed lawsuits with Tbilisi City Court. The lawsuits have been accepted for consideration, although the hearing of the cases and final decisions are related to long terms.
The majority of those dismissed are persons with disabilities. Three of them resorted to the extreme form of protest - hunger strike. They have been on hunger strike for the 9th day in the building of the Union of the Blind of Georgia NNLE, which is extremely dangerous for their health and life.
According to the information available to the Public Defender’s Office, negotiations are underway between the parties and it is possible to resolve the issue by mutual agreement. Based on the above, in order to avoid irreparable harm to their health and life, the Public Defender appeals to the chairman and board members of the Union of the Blind of Georgia to reach an agreement on the restoration of the labour rights of the dismissed, taking into account the constructive reconciliation of positions and the actual situation.
We hope that the authorized persons will consider the situation created and the sensitivity of the issue, and will make an optimal decision in the shortest possible time, which will contribute to the timely restoration of the rights of the dismissed persons and the continuation of the proper functioning of the Union of the Blind of Georgia.