Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Qafqaz missiyasının direktoru ilə görüşüb
12 sentyabr 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) Qafqaz missiyasının direktoru Con Pennell ilə görüşüb.
Tanışlıq görüşündə Nino Lomjaria qonağı ölkədə insan hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı mövcud vəziyyətlə tanış edib və Xalq Müdafiəçisi Aparatının fəaliyyəti ilə tanış edib. Həmçinin, Avropa İttifaqına üzv olmaq perspektivi çərçivəsində Avropa Komissiyasının 12 tövsiyəsinin icrası, o cümlədən müstəqil institutların vəziyyəti, məhkəmə və hüquq-mühafizə sistemində islahatlar prosesi, insan hüquqlarının pozuntuları ilə bağlı mühüm və səs-küylü işlərdən danışılıb.
Tərəflər USAİD ilə Xalq Müdafiəçisi Aparatı arasında bağlanmış sazişi müzakirə ediblər, onun məqsədi Gürcüstanda insan hüquqlarının təşviqi və Xalq Müdafiəçisi Aparatının, xüsusən də regionlarda fəaliyyətinin gücləndirilməsinə dəstək olmaqdır.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ABŞ əhalisinin və USAİD-in onilliklər ərzində Gürcüstana göstərdiyi dəstəyə və köməyə görə cənab Con Pennelə təşəkkür edib.
Görüşdə Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze və USAİD-in Gürcüstandakı Demokratiya, İnsan Haqları və İdarəetmə Ofisinin nümayəndələri Liza Kovak və Korin Rotblum da iştirak ediblər.

Public Defender Meets with Director of USAID Caucasus Mission
On September 12, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with John Pennell, USAID/Caucasus Mission Director.
At the introductory meeting, Nino Lomjaria spoke about the human rights situation in the country and reviewed the activities of the Public Defender’s Office. The implementation of the 12 recommendations of the European Commission within the framework of the perspective of joining the European Union, including the state of independent institutions, the process of reforming the judicial and law enforcement systems, as well as important and high-profile cases of human rights violations, were also discussed at the meeting.
In addition, the parties spoke about the agreement concluded between USAID and the Public Defender’s Office, the purpose of which is to promote human rights in Georgia and support the Public Defender’s Office to step up its activities, especially in the regions.
The Public Defender of Georgia thanked Mr. John Pennell for the support and assistance that the US population and USAID have been providing to Georgia for decades.
The meeting was also attended by First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze and representatives of the USAID/GeorgiaDemocracy,HumanRightsand GovernanceOffice, LisaKovackandCorinne Rothblum.