Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi NATO-nun Əlaqələr Bürosunun yeni rəhbəri ilə görüşüb
21 mart 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria NATO Əlaqə Bürosunun yeni rəhbəri Aleksandr Vinikov ilə görüşüb.
İclasda Aleksandr Vinikov NATO-nun Əlaqələr Bürosunun mandatı və Gürcüstanda həyata keçiriləcək planlardan danışıb. Xalq Müdafiəçisi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verib və Konstitusiya ilə İdarənin üzərinə düşən vəzifəni - Şimali Atlantika Müqaviləsi Təşkilatına tam inteqrasiyanı təmin etmək üçün öz səlahiyyətləri daxilində bütün tədbirləri görməyi vurğulayıb.
Tərəflər Gürcüstanda insan haqları, demokratiyanın səviyyəsi, məhkəmə sistemindəki problemlər, hüquq-mühafizə orqanlarının fəaliyyətinə nəzarət mexanizminin təkmilləşdirilməsinin vacibliyi ilə bağlı son prosesləri müzakirə ediblər. Onlar həmçinin Rusiya-Ukrayna müharibəsi və müharibənin insan haqlarına təsiri və təhdidlərindən danışıblar.
Sonda Xalq Müdafiəçisi və NATO Əlaqə Bürosunun rəhbəri gələcəkdə əməkdaşlığı davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.
Görüşdə Xalq Müdafiəçisinin müavini Giorgi Burcanadze və NATO Əlaqələr Bürosunun siyasi məsul əməkdaşı Qvantsa Loladze də iştirak ediblər.

Public Defender of Georgia Meets with New Head of NATO Liaison Office
On March 21, 2022, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Alexander Vinikov, new Head of the NATO Liaison Office.
Alexander Vinikov spoke about the mandate of the NATO Liaison Office and the plans to be implemented in Georgia. The Public Defender briefed the Head of the NATO Liaison Office on the activities of the institution and stressed the duty imposed on the Office by the Constitution - to take all measures within its authority to ensure full integration into the North Atlantic Treaty Organization.
The parties discussed the recent human rights developments in Georgia, degree of democracy, challenges in the judiciary, importance of improving the oversight mechanism of the activities of the law enforcement agencies, as well as the Russia-Ukraine war and the dangers and effects of the war in the context of the protection of human rights.
The Public Defender and the Head of the NATO Liaison Office agreed to continue cooperation in the future.
The meeting was also attended by Giorgi Burjanadze, Deputy Public Defender of Georgia, and Gvantsa Loladze, Political Officer of the NATO Liaison Office.