Xalq Müdafiəçisi hələ də Baş Müfəttişliklərin işini qeyri effektiv hesab edir
Daxili İşlər Nazirliyi Baş Müfəttişliyinin və Xüsusi Penitensiar Xidmətinin Monitorinq İdarəsinin işi əhəmiyyətli çatışmazlıqlarla davam edir. Bu, son vaxtlar üç xüsusi işin araşdırılması nəticəsində Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən təsdiq edilmişdir.
İşlərin təhlili göstərdi ki, Xüsusi Penitensiar Xidmətin Monitorinq Departamenti və Daxili İşlər Nazirliyi Baş Müfəttişliyi iddia edilən insan haqları pozuntuları faktları ilə bağlı araşdırma yetərli şəkildə aparılmayıb və bu da ərizəçilərin bəhs etdiyi pozuntuları araşdırmağa və aşkar etməyə mane olub. İstintaq Aparatları Baş Müfəttişliyi vətəndaşların şikayətlərini tam araşdırmır, qanun pozuntularını müəyyən etmək üçün neytral sübutlar əldə etmir və əksər hallarda qanunları pozduğunu açıq şəkildə inkar edən hüquq pozuntusu törədənləri sorğu -suala tutmaqla bitirir.
İ.K.-ın işi:Məhkum Penitensiar Xidmətin bir vəkilinin məhkəmədə ona qarşı qanunsuz hərəkət etdiyini göstərdi. Vəkil tərəfindən sözlü təhqir və təhdidlərin olduğu iddia edildi. Ərizəçinin sözlərinə görə, Penitensiar Xidmətin əməkdaşı məhkumdan Nazirliyə şikayət etməyi dayandırmasını istəmişdi. Xüsusi Penitensiar Xidmətin Monitorinq Departamenti neytral sübut əldə etməyə belə cəhd etməsələr də, insan hüquqlarının pozulması faktını araşdırmaq üçün yalnız Xüsusi İstintaq Xidmətinin əməkdaşları ilə müsahibə keçirdi. Nə video çəkilişlər, nə də məhkəmənin müvafiq işçiləri sorğu -sual edildi.
İ.G.-ın, L.K.-ın, K.M.-ın və Q.X.-ın işi: Cəzaçəkmə müəssisələrindən birinin keçmiş 4 əməkdaşı müəssisə müdirinin və digər idarə rəhbərlərinin qanunsuz hərəkətlərinə və psixoloji təzyiqlərinə işarə edirdi. Məlumat Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən Monitorinq Departamentinə təqdim edilib. Lakin monitorinq şöbəsi Xalq Müdafiəçisi Aparatının müraciətinə məhəl qoymadı və təqdim olunan məsələləri araşdırmadı. Xüsusi iddia edilən pozuntuları araşdırmaq üçün Xüsusi Penitensiar Xidmətin Monitorinq Şöbəsi cəzaçəkmə müəssisəsinin heç bir əməkdaşına izahat verməmişdir; Müəssisədə saxlanılanlarla müsahibə aparmayıb; Birbaşa l.K.-ın Və G.X -ın müsahibəsi hətta təfərrüatlı şəkildə baş tutmamışdır.
İ.R-ın işi: Vətəndaş, bildirirdi ki, Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları onu sözlü təhqir etdilər vəm hüquqlarını, saxlanılma səbəbini və əsasını izah etmədən onu təxminən 8 saat avtomobildə gəzdiriblər. Həmçinin vətəndaş, polis binasının yaxınlığında uzun müddət gecikdiklərini və sonra boş bir vərəqə imza atdıqlarını bildirdi. Məsələ ilə əlaqədar olaraq Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Müfəttişliyi, hüquqları pozduğu iddia edilən vətəndaşdan belə müsahibə almadı; Bir neçə müvafiq polis əməkdaşından müsahibə almadı; İ.R. -in həbsi ilə bağlı əhəmiyyətli məlumatlara malik ola biləcək şəxslərlə müsahibə aparmadı; Kameraların və sairənin heç bir video yazısı alınmayıb.
Yuxarıda qeyd olunan struktur bölmələrinin öhdəliyi insan hüquqlarının müdafiəsinin keyfiyyətini, vəzifə borclarını və hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşları tərəfindən qanunvericiliklə müəyyən edilmiş tələblərin yerinə yetirilməsini yoxlamaqdır. Əksinə, intizam icraatı tez -tez formal xarakter daşıyır və qurumlar hələ də vətəndaşların şikayətlərinə adekvat cavab vermir. Xalq Müdafiəçisi illər əvvəl intizam icraatının problemlərinə xüsusi bir hesabat da həsr etdi.

Public Defender Still Terms Work of General Inspectorates as Ineffective
The work of the General Inspectorate of the Ministry of Internal Affairs and the Monitoring Department of the Special Penitentiary Service continues with significant shortcomings. The above was proved as a result of the recent study of three specific cases by the Public Defender's Office.
The analysis of the cases showed that the Monitoring Department of the Special Penitentiary Service and the General Inspectorate of the Ministry of Internal Affairs had not conducted an in-depth examination of alleged human rights violations, which prevented the investigation and detection of violations indicated by the applicants. The general inspectorates of the investigative agencies do not fully study citizens' complaints, do not obtain neutral evidence to identify alleged infringements, and in most cases are limited to questioning alleged infringers who clearly deny the violation of law.
I.K.’s case: The convict indicated that a lawyer of the Penitentiary Service had unlawfully acted against him in the court. The lawyer allegedly verbally abused and threatened the convict. According to the applicant, the employee of the Penitentiary Service had been asking the convict to stop complaining against the Ministry. For the purpose of examining the violation, the Monitoring Department of the Special Penitentiary Service only questioned the employees of the agency, although they did not even try to obtain neutral evidence. Neither video recordings nor relevant court staff members were questioned.
The case of I.J., L.Ch., K.M. and G.Kh.: Four former employees of one of the penitentiary establishments indicated illegal actions and psychological pressure by the director of the establishment and other representatives of the administration. The information was provided by the Public Defender's Office to the Monitoring Department. However, the Monitoring Department ignored the appeal of the Public Defender's Office and did not examine the issues provided. For the purpose of examining specific alleged violations, the Monitoring Department of the Special Penitentiary Service did not request explanations from any of the employees of the penitentiary establishment; did not question detainees placed in the establishment; did not question L.Ch. and G.Kh. in detail.
I.R.’s case: The citizen alleged that he had been verbally abused by officers of the Ministry of the Internal Affairs and had been driven for about 8 hours without informing him of his rights, reason or grounds for the arrest. The citizen also stated that they stopped in the vicinity of a police building for a long time and then he was made sign a blank sheet of paper. Regarding the issue, the General Inspectorate of the Ministry of Internal Affairs did not even interview the citizen whose rights were allegedly violated; did not question the relevant police officers; did not question individuals who might have significant information about the arrest of I.R.; did not obtain video recordings of the cameras, etc.
The obligation of the above-mentioned structural units is to check the quality of human rights protection, fulfillment of official duties and observance of requirements of legislation by the employees of the law enforcement agencies. In contrast, disciplinary proceedings are often still formal and agencies still do not respond adequately to citizens' complaints. It should be noted that the Public Defender also published a special report on the problems related to disciplinary proceedings years ago.